metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Potkan (ilustrační foto) | foto: Chris Barber - Wikimedia Commons

Potkany krmí i čokoládou

  8:31
Ať to zní jakkoli morbidně, letos se v pražských kanálech opět udusilo ve vlastní krvi několik milionů hlodavců. Právě tak totiž působí hubex – jedovatá nástraha, které deratizátoři na žádost Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) umístili do stok metropole více než třináct tisíc pět set kilogramů.

„Od března do října letošního roku deratizátoři ošetřili třináct a půl tisíce kanalizačních vstupů a do každého z nich položili zhruba stejné množství kilogramů nástrah. Na kritická místa jsme zamířili opakovaně. Jednalo se například o Modřany, Černý Most či Malešice. Pražská kanalizační síť je domovem několika milionů potkanů. Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Pravidelnou každoroční deratizací se PVK snaží udržovat počet potkanů a dalších myšovitých hlodavců na přiměřené úrovni. Podle Mrázka však bohužel mnoho hlodavců žije také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam Pražané vyhazují odpadky. K těm se pak jed, který obvykle kvůli lákavější chuti a vůni obsahuje třeba pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu či tuk, mnohdy nedostane. Pasti lze totiž podle zákona pokládat výhradně do stokové sítě, a nikoli na povrch.

„Zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ dodává Mrázek, podle něhož to žije také pod magistrálou, pod městskými parky i v okolí stanic metra.

Na jednoho Pražana připadá podle odhadů deratizátorů v hlavním městě v průměru zhruba pět potkanů. Podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka, se kterým si deník Metro povídal při loňské pokládce pastí, dokáže jeden pár těchto hlodavců ročně zplodit až sedmdesátku mláďat. Dušení vlastní krví po požití jedu Hubex podle něj způsobuje takzvaný antikoagulant, který hlodavcům zředí krev.

„Princip je takový, že potkan nemá dávicí reflex, takže se po pěti až sedmi dnech udusí svou krví. Tento fakt ale obvykle nezdůrazňujeme. Nezní to příliš atraktivně. Ze stoky je pak voda odnese do čističky odpadních vod,“ doplnil pro deník Metro Kohoutek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek