metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Povolení pro zvířecí krematorium na Zličíně firma zatím nemá

  13:51
Firma Benefit Development, která chce postavit spalovnu zvířat ve Zličíně, musí přepracovat dokumenty pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Magistrát požaduje například doplnění průzkumu výskytu chráněných druhů, další vizualizace nebo přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie.

Záměr vzbudil u místních obyvatel silné emoce, proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, a odmítá ho i samospráva.

„Dokumentace v předkládané podobně obsahuje řadu problematických partií, které v konečném důsledku neumožňují formulaci jednoznačného, objektivního a beze zbytku odůvodnitelného stanoviska, ať již souhlasného nebo nesouhlasného,“ uvedl magistrát v dokumentu o vrácení dokumentace k přepracování. Podle něj navíc firma nedostatečně nebo jen formálně vypořádala připomínky a vyjádření k záměru.

Krematorium má vzniknout poblíž dětského hřiště

Společnost musí doplnit mimo jiné dopravní a akustickou studii pro současný stav a pro fungování spalovny, studii ochrany vod a rozptylovou studii pro předpokládaný a maximální možný provoz spalovny. Chybí také vizualizace z pohledu ze země, v projektu byl jen letecký pohled. Úřad také požaduje přírodovědný výzkum výskytu zvlášť chráněných druhů, které byly zmíněny v připomínkách.

Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště v parku Na Prameništi. Zvířecí pietní park by měl stát na privátní parcele společnosti Benefit Development. Likvidovat by se tu měla zhruba tuna mrtvých zvířat denně.

Petici proti spalovně městská část Zličín předala ministerstvu životního prostředí, záměr loni odmítlo i hlavní město. Podle dřívějšího vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké není projekt ani v souladu s územním plánem městské části.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek