metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Povolení pro zvířecí krematorium na Zličíně firma zatím nemá

  13:51
Firma Benefit Development, která chce postavit spalovnu zvířat ve Zličíně, musí přepracovat dokumenty pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Magistrát požaduje například doplnění průzkumu výskytu chráněných druhů, další vizualizace nebo přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Záměr vzbudil u místních obyvatel silné emoce, proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, a odmítá ho i samospráva.

„Dokumentace v předkládané podobně obsahuje řadu problematických partií, které v konečném důsledku neumožňují formulaci jednoznačného, objektivního a beze zbytku odůvodnitelného stanoviska, ať již souhlasného nebo nesouhlasného,“ uvedl magistrát v dokumentu o vrácení dokumentace k přepracování. Podle něj navíc firma nedostatečně nebo jen formálně vypořádala připomínky a vyjádření k záměru.

Krematorium má vzniknout poblíž dětského hřiště

Společnost musí doplnit mimo jiné dopravní a akustickou studii pro současný stav a pro fungování spalovny, studii ochrany vod a rozptylovou studii pro předpokládaný a maximální možný provoz spalovny. Chybí také vizualizace z pohledu ze země, v projektu byl jen letecký pohled. Úřad také požaduje přírodovědný výzkum výskytu zvlášť chráněných druhů, které byly zmíněny v připomínkách.

Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště v parku Na Prameništi. Zvířecí pietní park by měl stát na privátní parcele společnosti Benefit Development. Likvidovat by se tu měla zhruba tuna mrtvých zvířat denně.

Petici proti spalovně městská část Zličín předala ministerstvu životního prostředí, záměr loni odmítlo i hlavní město. Podle dřívějšího vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké není projekt ani v souladu s územním plánem městské části.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek