metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Zličín se bouří. Nechce mít u hřiště pro děti spalovnu zvířat

  7:00
Obrovský povyk vzbudil záměr vystavět u parku na Zličíně krematorium a hřbitov domácích mazlíčků. Proti jsou obyvatelé a radnice, firma ale tvrdí, že její "pietní park" bude přínosný.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Zemře vám milovaný pes a přijde vám nelidské prostě se jeho těla zbavit v kafilérce? Plzeňská společnost má pro tyto případy řešení. Nabízí majitelům zvířat důstojný pohřební obřad. Jenže to má háček. Takzvaný "pietní park" neplánuje postavit v západočeské metropoli, ale v Praze. A přímo vedle dětského hřiště. 

Přínos pro Prahu nebo zkáza Zličína?

Záměru firmy řekla jasné NE radnice Prahy - Zličín, ve které firma BENEFIT Development plánuje spalovnu postavit. "Příjemně se rozvíjející prostředí Parku Na prameništi hodlá zcela zničit stavbou krematoria pro zvířata, včetně potřebného zázemí jako jsou spalovací pece, rozptylové loučky, hřbitov, 1200 pomníčků a podobně," uvádí starostka Marta Koropecká s tím, že do parku městská část investovala nemálo prostředků. 

Spalovna na pozemku, který patří firmě BENEFIT Development, má navíc vyrůst přímo ve středu městské části a ještě v prostoru vodárenského pásma, kde jsou zdroje pitné vody. Proti jsou také obyvatelé, kteří již od minulého týdne sepisují petice. Podle organizátorky petice Terezy Nedělkové se do minulé neděle sešlo přes 1300 podpisů, lidem vadí hlavně výběr místa pro takovýto projekt. "Zápach, který spalovna přináší, z toho mají strach všichni," říká Nedělková.

Opačný pohled na věc má ale jednatel společnosti. Podle něj totiž stavba a spalovna bude pro metropoli, ale také Středočeský kraj přínosem. "Praha má 1 200 tisíc obyvatel a každý třetí má doma nějaké zvíře. Umisťují mrtvá zvířata do parků a tím obecně poškozují životní prostředí. Tento záměr nepoškozuje veřejný prostor," řekl deníku Metro Alois Mikulášek s tím, že majitelé tak dostanou možnost důstojně se se svými uhynulými domácími zvířaty rozloučit. Spalovna má mít tři pece, kde každá za hodinu spálí 50 kilogramů těl. "Z komínů půjde jen čistá pára," dušuje se Mikulášek.

V Brně spalovna nevadí, jenže je až na okraji města

Je skutečně takové zařízení potřebné, jak tvrdí firma? Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben připouští, že ano. "Vnímáme, že takové požadavky tu jsou a lze to v podstatě přivítat. Lidem likvidace v asanačním podniku přijdou nedůstojné," vysvětluje Duben, podle kterého je snad jediné podobné zařízení u nás v Brně. Starostka tamní městské části Chrlice Ivana Telecká potvrdila, že problémy se spalovnou nejsou. Připouští ale, že lidem vadit nemusí, protože "není na očích". Brněnské krematorium je totiž až na okraji města v průmyslové zóně.

Jestli tedy nakonec zvířecí krematorium a hřbitov v Praze vyroste,  v tom by měl mít poslední slovo pražský magistrát. Ten prý ale zatím nic na stole nemá. Co když ale nakonec firmě vyhoví? Podle Aloise Mikuláška stavba začne. "S vědomím toho, že nejsme naivní, výstavba může být dokončena v příštím roce," říká. Starostka Zličína ale je v takovém případě odhodlána se i obrátit na soud, aby zvířecí krematorium v její části nebylo. "Rozhodně uděláme cokoliv," uzavírá Koropecká.

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek