metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Demolice nákupního centra odstartovala 9. listopadu 2021. | foto: PRAHA 12

Praha 12 čelí žalobě developera. Ten chce získat oblibu místních investicí do veřejného prostoru

  16:37
Z Vosátkovy ulice v samém srdci Kamýku se ode dneška ozývají bourací bagry a další těžká technika. Developerská společnost Trigema, která je v současnosti ve sporu s radnicí Prahy 12, se tu totiž pustila do demolice starého nákupního střediska.

„O zahájení demolice byli prostřednictvím bývalého informačního centra a letáků poučeni občané Prahy 12, zástupcům radnice pak byl odeslán přímo adresný dopis. Demolice bude probíhat zcela v souladu s demoličním výměrem a do dvou let od vydání stavebního povolení chceme na místě postavit nové moderní obchodní centrum,“ říká pro deník Metro mluvčí developera Petra Martínková.

Developer podal nedávno žalobu na několik zastupitelů Prahy 12. Chce po nich, aby odvolali své nesouhlasné stanovisko k projektu s neoficiálním názvem Dvě věže. Na místě by totiž mělo v budoucnu stát nejen nové modernější nákupní centrum, jaké nedávno vzniklo například v Řepích, ale také devíti- a patnáctipatrové bytové domy. Zástupce Trigemy naštval také fakt, že radnice Prahy 12 zhatila její plán využít při stavbě okolní pozemky patřící magistrátu.

„Náš projekt je zcela v souladu s územním plánem. Projekt bytového domu Kamýk nabídne 154 bytů a k tomu třípodlažní podzemní garáže s dostatečnou kapacitou, které splňují požadavky Pražských stavebních předpisů. Chápeme, že uzavření obchodního střediska může místním občanům způsobovat problémy. A tak je naší prioritou, abychom celý projekt postavili co nejrychleji,“ dodává Martínková, podle které je v současné chvíli posledním podkladem pro zahájení stavebního řízení souhlas magistrátních úředníků.

„Čím dříve tento souhlas získáme, tím dříve budeme moci občanům dát nové moderní nákupní centrum. Kromě toho jsme připraveni investovat do veřejného prostoru v Praze 12 částku přesahující deset milionů korun,“ doplňuje pro deník Metro Martínková.

Bourání samoobsluhy, kam byli místní zvyklí chodit, není po chuti ani jim, ani radnici. Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová pro deník Metro řekla, že se většinu kroků developera dozvídá radnice z tiskových zpráv, či dokonce z médií. „Bylo tomu tak s žalobou na naše zastupitele, čímž narušují naše práva na samosprávu. Stejné je to i v tomto případě. Zástupci developera záměrně vynechávají fakta. Podle mých informací nemají nyní souhlas pro bourání, ale jen pro opravu fasády centra. A kdyby byly jejich plánované stavby nižší, řekněme šest a osm pater, dávno bychom se dohodli,“ komentuje Tylová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek