metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Libeňský zámek, průčelí se znakem. | foto: MČ Praha 8Metro.cz

Praha 8 sáhne do kapsy. Dostala pokutu 150 000 korun, ÚOHS případ řešil déle než tři roky

  17:26
Městská část Praha 8 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 150 000 korun za chyby související s výstavbou Centra Palmovka. Pokuta je pravomocná, radnice se proti ní neodvolala. Stavbu provází řada sporů. Radnice Prahy 8 podle starosty Romana Petruse (ČSSD) o pokutě ví a nyní si nechá od právníků zpracovat posudek na rozhodnutí úřadu.

ÚOHS se případem zabýval déle než tři roky. Nejdříve dostal podněty, poté zahájil správní řízení. Nyní vydal rozhodnutí, které má přes 40 stran. V některých sporných otázkách došel k závěru, že zákon o veřejných zakázkách porušen nebyl, v jiných našel chyby radnice.

Chyby byly při stanovení kvalifikačních kritérií, například u požadavku akreditovaného certifikátu společenské odpovědnosti, který měly firmy mít. Netransparentní byl podle ÚOHS způsob hodnocení technického řešení stavby. Antimonopolní úřad v rozhodnutí uvedl, že pokuta, kterou uložil, nelze vzhledem k rozpočtu radnice považovat za likvidační.

„O rozhodnutí víme a nyní nám právníci musí zpracovat analýzu, co vlastně pro nás a další výstavbu znamená,“ řekl Petrus. Kdy bude analýza hotova, v tuto chvíli není jasné. „Právníci budou muset nastudovat řadu dokumentů a příslušnou judikaturu,“ řekl starosta.

Problémy v souvislosti s výstavbou trvají několik měsíců. Firma Centrum Palmovka (CP), kterou vlastní Praha 8 a která má stavbu na starosti, podala již v červenci žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si nechala CP udělat. Právě kvůli této pochybnosti přestalo CP na jaře platit dodavateli, firmě Metrostav. Metrostav po CP požaduje vyplatit asi 240 milionů korun. V květnu Metrostav pozastavil výstavbu.

Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v létě 2010. Výstavba začala loni na jaře. Budova by měla zabírat plochu větší než 16 000 metrů čtverečních. Záměr stavby v minulosti kritizovali tehdejší opoziční zastupitelé, kteří ji označovali za megalomanskou.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek