metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Libeňský zámek, průčelí se znakem. | foto: MČ Praha 8Metro.cz

Praha 8 sáhne do kapsy. Dostala pokutu 150 000 korun, ÚOHS případ řešil déle než tři roky

  17:26
Městská část Praha 8 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 150 000 korun za chyby související s výstavbou Centra Palmovka. Pokuta je pravomocná, radnice se proti ní neodvolala. Stavbu provází řada sporů. Radnice Prahy 8 podle starosty Romana Petruse (ČSSD) o pokutě ví a nyní si nechá od právníků zpracovat posudek na rozhodnutí úřadu.

ÚOHS se případem zabýval déle než tři roky. Nejdříve dostal podněty, poté zahájil správní řízení. Nyní vydal rozhodnutí, které má přes 40 stran. V některých sporných otázkách došel k závěru, že zákon o veřejných zakázkách porušen nebyl, v jiných našel chyby radnice.

Chyby byly při stanovení kvalifikačních kritérií, například u požadavku akreditovaného certifikátu společenské odpovědnosti, který měly firmy mít. Netransparentní byl podle ÚOHS způsob hodnocení technického řešení stavby. Antimonopolní úřad v rozhodnutí uvedl, že pokuta, kterou uložil, nelze vzhledem k rozpočtu radnice považovat za likvidační.

„O rozhodnutí víme a nyní nám právníci musí zpracovat analýzu, co vlastně pro nás a další výstavbu znamená,“ řekl Petrus. Kdy bude analýza hotova, v tuto chvíli není jasné. „Právníci budou muset nastudovat řadu dokumentů a příslušnou judikaturu,“ řekl starosta.

Problémy v souvislosti s výstavbou trvají několik měsíců. Firma Centrum Palmovka (CP), kterou vlastní Praha 8 a která má stavbu na starosti, podala již v červenci žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si nechala CP udělat. Právě kvůli této pochybnosti přestalo CP na jaře platit dodavateli, firmě Metrostav. Metrostav po CP požaduje vyplatit asi 240 milionů korun. V květnu Metrostav pozastavil výstavbu.

Stavbu centra za více než 1,1 miliardy korun schválila Praha 8 v létě 2010. Výstavba začala loni na jaře. Budova by měla zabírat plochu větší než 16 000 metrů čtverečních. Záměr stavby v minulosti kritizovali tehdejší opoziční zastupitelé, kteří ji označovali za megalomanskou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek