metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Praha jako velké staveniště

  5:11
Metropole letos zažívá nejintenzivnější výstavbu bytů za posledních deset let. Na silnicích to také žilo.
Technická správa komunikací zajišťuje i opravy na Strakonické ulici. | foto: TSK PRAHA

Díky pandemii koronaviru se v metropoli stavělo více a rychleji. Tenhle pro někoho paradoxní závěr doposud potvrzují všechny analýzy, které v posledních týdnech vznikají. Technická správa komunikací (TSK) i další subjekty letos v hlavním městě provedly skoro 250 velkých oprav silnic, chodníků a kolejí.

Pracovníci řadu uzavírek letos ukončovali s předstihem a podle posledních čísel byla intenzita osobní dopravy v Praze o 17 procent nižší než v loňském roce. „Zatímco jarní vlna koronaviru a s ní související vládní opatření snížily intenzitu automobilové dopravy v pracovní dny o třetinu, podzimní restrikce tak zásadní vliv neměly. Během 42. týdne (tedy po vyhlášení krizových opatření jako například zákazu hromadných akcí či omezení provozu stravovacích zařízení – pozn. redakce) se počet aut v centru Prahy snížil o dvacet procent, ve vnějším pásmu pak o třináct,“ říká mluvčí TSK Barbora Lišková.

Stavba bytů

14 450

Tolik bytových jednotek vzniká na území metropole. Děje se tak v rámci 137 developerských projektů. Dá se čekat, že letos a v dalších dvou letech bude dokončeno až šest tisíc bytů ročně. Oproti loňsku se zvýšil počet bytových jednotek asi o devět procent.

„Víkendová čísla, která na jaře ukázala propad automobilové dopravy v centru o polovinu, se v říjnu snížila zhruba o čtyřicet procent,“ dodává Lišková.

Ucpaný Barrandov
Díky opatřením a celkově nižšímu počtu aut ve městě se zlepšila i průjezdnost metropolí, kterou TSK ověřuje pomocí měřicího vozidla. I zde se ale najdou výjimky a na některých trasách strávili řidiči více času, než je obvyklé. Šlo například o cesty mezi Barrandovem a Smíchovem nebo z Bubnů na I. P. Pavlova. Obecně se však podle TSK z pražských komunikací auta spíše stahovala. „Zejména nízké intenzity dopravy v jarních měsících nám pak usnadnily práce příkladně na Evropské nebo u opravy mostu v Aviatické, protože letiště nebylo v provozu,“ doplňuje pro deník Metro Lišková.

Zimní přestávka
V posledních dnech správa komunikací v metropoli buďto přímo opravy ukončuje, či zahajuje takzvanou zimní technologickou přestávku. To je případ Plzeňské ulice v Praze 5, kam se v úseku Trabant muzeum a Bucharova vrátí dělníci až příští rok. Až do Vánoc se bude před zimní přestávkou pracovat třeba na Barrandovském mostě. To samé platí pro opravu mostu u Horních Počernic.

„V rámci větších investic jsme zahájili také dlouho očekávanou rekonstrukci části Koněvovy ulice na Žižkově, která navazuje na již opravenou Husitskou. Zde budou práce pokračovat i v roce 2021 a navazovat na probíhající obnovu vodovodního řadu a kanalizace. Do části čerstvě opravené Koněvovy ulice ve směru do centra mezi ulicemi Rokycanova a Prokopova se vrátil provoz nedávno,“ vyjmenovává Lišková.

Hotové stavby
Na konci února správa komunikací zahájila opravy například na Poděbradské směrem z centra, v Malešické nebo na Novodvorské ulici. V březnu začala další etapa rekonstrukce Štěrboholské spojky, dále výměna povrchu vozovky na Modřanské, Bucharově nebo Evropské ulici. „V době letních prázdnin jsme vyměnili část pravých jízdních pruhů na Jižní spojce a začali jsme se stavbou nového mostu na Zbraslavi do ulice K Výtopně. Kompletní rekonstrukcí prošly i některé ulice ve Starých Bohnicích, Jungmannova nebo ulice kolem Haštalského náměstí na Praze 1. Nová je i část ulice Karla Engliše na Praze 5 a celá řada dalších,“ vzpomíná pro Metro Lišková.

Zastavěná Praha 5
Se zajímavými údaji o pražských stavbách v letošním roce přispěchal také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Podle jeho analýzy letos zažíváme nejintenzivnější výstavbu za posledních deset let. „Což je samozřejmě dobrá zpráva. Ceny bytů ovšem neklesají a občané musí na byt šetřit průměrně dvanáct let, a to aniž by utráceli za cokoliv jiného. Proto nutně potřebujeme nový stavební zákon, který půjde mimo jiné naproti dostupnému bydlení a zrychlení procesů v budoucí výstavbě,“ reagoval na údaje z analýzy ředitel IPR Ondřej Boháč.

V září tohoto roku dosahovala v rámci aktuálních developerských projektů průměrná nabídková cena volného bytu 95 904 korun za metr čtvereční celkové plochy bytu. Volný nový byt pak průměrně vyšel na 8 455 226 korun, což je zhruba o milion víc než loni.

Nejvýznamnější oblast výstavby, stejně jako v loňském roce, byla Praha 5 s dvaceti aktuálními developerskými projekty a 2270 byty. „Značný objem výstavby jsme v září registrovali rovněž na území správních obvodů Praha 8 (17 projektů s 1610 byty) a Praha 9 (13 projektů s 1536 byty),“ uvádí IPR.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek