metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Praha musí chyby ze stavebních předpisů odstranit do pondělí, varuje ministerstvo

  21:56
Praha má do pondělí lhůtu, aby odstranila chyby v pražských stavebních předpisech, které jsou v rozporu se stavebním zákonem. Když to nestihne, bude muset ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) platnost předpisů pozastavit. Stanovisko ministryně dnes tlumočil mluvčí MMR Karel Dlabač. Primátorka Adriana Krnáčová dnes prostřednictvím mluvčího Jiřího Wolfa vzkázala, že rada města se bude novelou sporných předpisů zabývat v úterý.
Napravení stavebních předpisů má na starosti náměstek primátorky Matěj Stropnický. | foto: ŽnS

Pražské stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, vešly v platnost v říjnu. Určují podmínky, za kterých se může v hlavním městě stavět. Na základě nich ale mimo jiné nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Právě tato část předpisů vyvolala v uplynulých měsících bouřlivou debatu.

Lhůta pro odstranění chyb je šedesát dnů

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dnes v tiskové zprávě uvedla, že MMR Prahu na nedostatky v předpisech upozorňuje dlouhodobě a celou dobu poskytuje hlavnímu městu maximální součinnost. Dosud se prý uskutečnily na to téma tři schůzky a příští týden se Šlechtová sejde s Krnáčovou. Ministerstvo zaslalo podle Šlechtové výzvu k nápravě v říjnu, šedesátidenní zákonná lhůta uplyne 15. prosince.

Pokud magistrát rozpor neodstraní, nedává zákon o hlavním městě Praze ministerstvu jinou možnost než pozastavit účinnost pražských stavebních předpisů, a to bez zbytečného odkladu po uplynutí lhůty k nápravě. „Jedinou možností Prahy, jak se vyhnout pozastavení účinnosti, je okamžitě přijmout novelu předpisu, která by napravila vytýkané nedostatky a odstranila rozpory se zákonem,“ uvedla ministryně.

Stavební předpisy Praha potřebuje

Krnáčová několikrát zopakovala, že Praha stavební předpisy potřebuje. Jednání s MMR a přípravu novely má podle ní na starosti náměstek Matěj Stropnický z Trojkoalice. Primátorka ale zároveň bez dalšího komentáře potvrdila informaci, že se v pondělí sešla se šéfem společnosti BigBoard Richardem Fuxou, který žádá zrušení předpisů.

Stropnický dnes nechtěl jednání komentovat. Někteří politici z Trojkoalice, která spolu s ANO a ČSSD Praze vládne, ale podle zákulisních informací trvají na zachování předpisů natolik, že je spojují s diskusí o dalším osudu pražské koalice.

Hudeček čelil kvůli předpisům kritice

Kvůli stavebním předpisům vyvolala billboardová firma před letošními volbami silnou mediální kampaň, v níž se opřela do propagátora předpisů, exprimátora Tomáše Hudečka. Pokud nebudou předpisy zrušeny, hrozí státu arbitráží. Nové stavební předpisy naopak přivítala odborná veřejnost a developeři.

Televize Nova dnes uvedla, že Hudeček čelí kvůli předpisům trestnímu oznámení. Podle něj se spolu s architektem hlavního města Pavlem Hniličkou a náměstkem ministryně pro místní rozvoj Ondřejem Votrubou údajně dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Předpisy prý prosazovali nestandardním způsobem.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek