metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Praha potřebuje obousměrné tramvaje. Nové tratě vznikají bez točen

  19:17
V současnosti má dopravní podnik k dispozici celkem 53 tramvají typu KT8. Letos navíc zmodernizuje vozy z Maďarska.
Stavba tramvajové trati z Barrandova do Holyně | foto: Miloš Cvrk

Kátéčko nebo Kačena. Tak se mezi fanoušky hromadné dopravy přezdívá obousměrným tramvajím typu KT8. Ty budou v hlavním městě v následujících měsících potřeba snad nejvíce v historii. V souvislosti s výstavbou nových tratí totiž zároveň dochází k rozšíření takzvaných úvraťových obratišť. Na nich není možné tramvaj otočit, proto tratě s tímto zakončením brázdí jen tramvaje s kabinou na obou koncích.

„Aktuálně má dopravní podnik k dispozici okolo padesátky obousměrných tramvají typu KT8D5.RN2P. Je otázkou, zda bude tento počet vozů stačit po otevření nové tramvajové tratě do Holyně v kombinaci s úvraťovým obratištěm Pankrác a dalším obratištěm v Opletalově ulici,“ předjímá Roman Hloch, který se zabývá tramvajovou dopravou v Česku.

Záchrana z Maďarska
Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka se problémy s nedostatečným počtem obousměrných tramvají v dohledné době neočekávají. „V současné době máme k dispozici 53 tramvají KT8. V letošním roce plánujeme zmodernizovat další tři vozidla KT8 zakoupená z maďarského Miskolce a nasadit je do provozu, čímž posílíme flotilu obousměrných tramvají,“ vysvětluje pro deník Metro Šabík s tím, že by tento počet měl postačit na zajištění provozu tramvají do pražských úvraťových obratišť.

„V současnosti máme pouze jedno – Pankrác, kam jezdí linka 19. Letos přibydou úvratě Holyně, kam by měla jezdit linka 5, a Opletalova. Až postavíme novou tramvajovou trať Modřany–Libuš, přibyde ještě úvrať v Libuši,“ vyjmenovává pro deník Metro Šabík.

V případě konečných v Opletalově ulici, v Holyni a Libuši se navíc podle zástupců tiskového odboru dopravního podniku jedná o dočasné řešení.

„Úvratě Holyně a Libuš nahradíme prodloužením tratí s plánovanými smyčkami Slivenec a Nové Dvory. V případě Slivence by to mohlo být v horizontu tří let. Tramvajová trať v Opletalově ulici bude v budoucnu pokračovat směrem k Muzeu a dále na Vinohrady. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že obnovenou trať v Opletalově ulici budeme využívat pouze o víkendech během výluk provozu metra ve stanici Florenc C,“ doplňuje pro Metro Šabík.

Dopravní podnik totiž v této stanici výhledově chystá postupně vyměňovat stropní desky nad vestibulem. A jak je u DPP zvykem, uzavření stanice bude směrovat na víkendy.

Ještě více tratí
Vedení hlavního města již řadu měsíců hovoří o tramvajovém boomu. Kromě již zmiňovaného dokončení kolejí do Holyně, které je naplánováno na duben, nebo zahájení stavby trati z Modřan do Libuše chce magistrát letos začít budovat také trať z Divoké Šárky na Dědinu nebo smyčku Depo Hostivař.

Dopravní podnik navíc plánuje letos na jaře zahájit důležitou rekonstrukci tramvajové tratě Palmovka–Ohrada, spojující Libeň se Žižkovem. Ta zahrnuje revitalizaci první pražské tramvajové estakády nad železničním koridorem. „Ve veřejné zakázce na tuto stavbu, kterou dopravní podnik vyhlásil na konci dubna, obdržel nabídky od tří subjektů. Vítěz tendru přišel s nejnižší nabídnutou cenou 239,5 milionu korun,“ uzavírá mluvčí dopravce Aneta Řehková. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek