metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Sobota 15. února 2025. Svátek má Jiřina

Nový hlas v tramvajích a autobusech vyberou lidé, uniformy například i držitel Oscara

  16:10
Nové stejnokroje pro zaměstnance dopravního podniku a nové hlasy v tramvajích a autobusech. Poslední dny se nesou ve znamení novinek v MHD. Tedy jejich oznamování.

Ilustrační foto | foto: Petr Hejna, DPP

Dopravní podnik se dnes na Facebooku pochlubil, že vyhlásil veřejnou soutěž na design uniforem. „V následujících letech vyměníme stávající stejnokroje za nové z moderních funkčních materiálů. Úkolem prvního kola je do 7. června předložit grafický návrh nového dámského a pánského stejnokroje včetně doporučení použitých materiálů,“ uvedl dopravní podnik na sociální síti.

Předložené návrhy bude hodnotit porota, ve které mimo jiné zasednou předseda představenstva a generální ředitel DPP Petr Witowski či architektka metra Anna Švarc. V odborné části pak například Theodor Pištěk, uznávaný kostýmní výtvarník, scénograf, malíř, autor uniforem Hradní stráže a držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. 

DPP plánuje mít vybraný vítězný design nových uniforem do konce letošního roku. Na základě střihové dokumentace, definovaných materiálů a jejich barevnosti následně vysoutěží výrobu 50 zkušebních sad nových stejnokrojů. Ty budou po dobu jednoho roku testovat vybraní zaměstnanci.

Před necelým týdnem s oznámením další novinky na Facebooku přispěchal také radní pro dopravu Adam Scheinherr. „S komisí složenou z odborníků jsme vybírali budoucí hlas pražských tramvají a autobusů. Máme čtyři finalisty. Dva ženské a dva mužské. V následujících týdnech o vítězi nebo vítězce rozhodnou Pražané v anketě Dopravního podniku hlavního města Prahy,“ uvedl radní na svém profilu.

S výběrem finalistů dopravnímu podniku pomohla mimo jiné i Dagmar Hazdrová. Právě její hlas je nyní slyšet při hlášeních zastávek a dalších informací v pražských tramvajích a autobusech. Její životní příběh ocenil i Scheinherr. „Dcera důstojníka Československé armády, hlasatelka v Českém rozhlase, ze kterého ji Rusové vynesli i se židlí v roce 1968 po 52 hodinách vysílání v jednom kuse,“ napsal radní a dodal: „Bylo mi ctí ji navrhnout na udělení čestného občanství hlavního města Prahy.“ 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Drážďany v plamenech. Spojenecké bombardování před osmdesáti lety zanechalo město v ruinách

vydáno 15. února 2025  14:00

V únoru 1945 se Drážďany staly terčem ničivého spojeneckého bombardování, které trvalo tři dny a noci. Tisíce tun výbušných a zápalných bomb proměnily...  celý článek

Zdraží, ale přesto bude levnější než konkurence. Amazon Prime Video vyjde nově na 149 korun

vydáno 15. února 2025  7:00

Uživatele streamovací platformy Amazon Prime Video v Česku si budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Měsíční předplatné se zvýší z 79 korun na 149...  celý článek

Falešný Cartman, právníci i kulky, co nikoho netrefují. Rekrut na Netlixu trenduje i podruhé

Strážce streamu
vydáno 14. února 2025  14:00

STRÁŽCE STREAMU Právník/zelenáč ve službách CIA Owen Hendricks (Noah Centineo), jehož trampoty si příliš netykají s realitou, na obrazovkách streamovací platformy Netflix...  celý článek

Jak se z původní legendy o svatém Valentýnu stal komerční svátek plný čokolád a květin?

vydáno 13. února 2025  14:10

Každý rok 14. února slaví miliony lidí po celém světě svátek svatého Valentýna. Květiny, čokolády a romantická přáníčka se staly jeho neodmyslitelnou...  celý článek