metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Je tu jaro! Pražské atrakce vyráží do ulic i na Vltavu

  17:47
Neseďte doma. Víkend bude jaksepatří slunečný. Máme pro vás několik zajímavých tipů.
Historický vůz Ringhoffer na lince 41 | foto: DPPMetro.cz

Tohle může být nezapomenutelná sobota. Pro děti určitě. Jen si to představte. Nejprve přeplujete Vltavu přívozem, pak obkroužíte centrum historickou tramvají a nakonec se projdete sluncem zalitou zoo (více v textu dole).

Sezona přívozů začíná. Ze zimního spánku se v sobotu probere hned několik lodiček. Pozor ale na pár změn. Například Podolský přívoz P3 vypluje v nové trase, která je kratší díky zprůchodnění části Žlutých lázní. Místo původního Veslařského ostrova se novým pravobřežním přístavištěm stávají Dvorce s lepší dostupností dalších stejnojmenných zastávek tramvají a autobusů. Výhodou je také zkrácení intervalů linky P3 – z původních dvaceti minut na patnáct minut a v ranní špičce dokonce na deset minut.

Výtoňský přívoz P5 nově popluje celodenně v kratším intervalu dvaceti minut a bude zajišťovat i obsluhu přístaviště Kotevní.

Změn se dočká také loď HolKa. Ve své poslední sezoně již nebude obsluhovat ostrov Štvanice, protože východní cíp ostrova patří záboru pro staveniště štvanické lávky, která od podzimu přívoz plně nahradí.

Další informace o plavidlech najdete na webu Pid.cz/privozy.

V sobotu se do ulic vydají také historické tramvaje. Vyjede linka číslo 42, kterou společně s dopravním podnikem provozuje Prague City Tourism. Od stejného dne se vrátí také linka číslo 41.

Okružní trasa linky 42 bude stejná jako v loňském roce. Tramvaj vyráží z Dlabačova, cestující do ní ale mohou naskočit kdekoli na trati. Zájemce historický vůz vezme na projížďku kolem největších turistických atrakcí. Kouzlo má také linka 41. Ta propojuje dvě spolupracující muzea – Muzeum MHD a Národní technické muzeum. Jízdní řády obou linek najdete na webu dopravního podniku v záložce Zábava a zážitky. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek