metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Praha připravuje velké změny linek městské hromadné dopravy

  10:47
Tramvajové a autobusové linky v metropoli čeká od 1. července příštího roku historická změna, říká radní pro dopravu Petr Dolínek.
Petr Dolínek | foto: MHMP

Co všechno se změní?

Co se připravuje

Organizace Ropid chystá od 1. července 2016 plošné změny v MHD.

  • Do pražské MHD bude zapojena oblast Kladenska, změněny budou trasy tramvají a autobusů. Úpravy se chystají i v nočních spojích.
  • V případě autobusových linek bude Ropid řešit i jejich zavedení do tunelů Městského okruhu, například do Strahovského tunelu nebo tunelu Blanka. Ropid má nyní přichystáno osm variant, jak spoje tunely vést.

V metru zůstane vše při starém, ale plánujeme výrazně upravit tramvajovou síť, která je páteří dopravy, a na ni navazující autobusovou síť. Přes zimu bude vše naprojektováno a připraveno.

Kdy nás čeká změna?

Rada schválila v úterý stěžejní úpravu dopravního schématu k 1. červenci příštího roku. Datum jsme vybrali záměrně, abychom měli prázdniny na případnou opravu, kdyby se vyskytla nějaká chybička, čas na případnou korekci k 1. září.

Proč změnu oznamujete tak brzy?

Tím, že takto transparentně nahlašujeme změnu, máme čas ji projednat jak s městskými částmi, tak s občany a máme i čas na vyhodnocení jejich připomínek.

Jak velká změna nás čeká?

Bude to jedna z největších změn v historii. Na rozdíl od poslední velké změny to nebude o úsporách, ale o změně nastavení systému, abychom si mohli dovolit objednat třeba další vlakové vozokilometry.

Jak to bude s integrací Kladenska?

Zatím jsme se nedohodli s primátorem Kladna, protože nemáme odbavovací systém. Nepovažuji to ale za konečné a chci se s ním sejít. Chápu jeho obavy, ale myslím, že jsme to schopni zabezpečit. Pro Kladeňáky bude integrace znamenat výraznou finanční úsporu a komfort, protože budou na jednu jízdenku jezdit bez přesedání.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek