metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Další 4 fotografie v galerii
Vítězné náměstí v Dejvicích. | foto: Jan MarekMetro.cz

Obchvat Kulaťáku. Pomůže Dejvicím, říká zástupkyně starosty Kolínská

  17:23
Někomu pomohla, někomu ale zase dopravu ztížila. Jak to vypadá v ulicích Prahy 6 po otevření tunelového komplexu Blanka, hodnotí zástupkyně starosty Prahy 6 pro dopravu a pražská zastupitelka za Stranu zelených Petra Kolínská.

Blankou projelo už milion aut, jak se to v Praze 6 projevilo?

Zprovoznění tunelu přivedlo nová auta do Svatovítské, Jugoslávských partyzánů, Patočkovy. Přetížená je křižovatka na Vypichu, pohoršilo si Vítězné náměstí.

Petra Kolínská

Jak hodnotíte fungování komplexu po zhruba čtyřech týdnech?

Přesná čísla o intenzitách jsme dosud od Technické správy komunikací nedostali, nárůst je však v desítkách procent. Řidiči nepochybně testují různé cesty. Vliv má také zúžení Plzeňské a omezení provozu v souvislosti s­rekonstrukcí tramvajové trati na Petřiny. Na seriózní vyhodnocení dopadů potřebujeme ještě nějaký čas.

Kde je situace nejhorší?

Zcela nepřijatelná jsou dvaceti a ­víceminutová zpoždění autobusů jedoucích z Podbaby nebo přes Vypich, situace se zhoršila na celém Vítězném náměstí.

Jsou místa, kde Blanka dopravě pomohla?

Mírně si polepšily komunikace nad tunelem, tedy část Patočkovy a Milady Horákové.

Jaká navrhujete opatření, která by mohla dopravě na šestce pomoci?

Jako rychlé a účinné řešení se ukázalo řízení provozu policisty. Proto jsem požádala pana náměstka Dolínka, aby dopravu na Vítězném náměstí řídily hlídky i v následujících týdnech, a to v ranní i odpolední špičce. Dalším rychlým krokem musí být lepší seřízení semaforů.

Plánujete i nějaké stavební řešení?

Pracujeme na obchvatu Vítězného náměstí ve stopě Evropská – Svatovítská. Ten přitom hlavní město slibovalo zprovoznit současně s tunely městského okruhu.

Chystáte i další opatření?

O komplexní sadě dalších opatření jednáme se zástupci města, požádali jsme o zřízení pracovní skupiny na nejvyšší úrovni. Musíme však vybírat opatření tak, aby neřešila problém jedné skupiny účastníků provozu na úkor jiné skupiny. Jediný, kdo by měl dostat přednost, jsou vozy MHD.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek