metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Praha schválila smlouvu se státem. Má zachránit Kongresové centrum

  14:53
Zastupitelé hlavního města dnes udělali další krok k záchraně zadluženého Kongresového centra, když schválili znění akcionářské smlouvy mezi Prahou a Českou republikou. Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři.
Letecký pohled na Kongresové centrum z roku 1981 | foto: KCP

Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun a bude jich vlastnit 70 procent, přesně tolik totiž činí dluh KCP. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle náměstka primátora Václava Novotného by zkrachovalo. Podepsanou smlouvu budou muset na příštím jednání schválit zastupitelé.

Praha si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě

Radní hlavního města již na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů Kč. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. "V dalším postupu se předpokládá upsání 200 kusů nových akcií ve jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupenou ministerstvem financí ČR," píše se v dokumentu, který schválili zastupitelé.

Akcionářská smlouva mimo jiné řeší rozdělení řízení a vedení společnosti KCP, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. "Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě," řekl Novotný. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy. Schválení akcionářské dohody však platí pouze s podmínkou, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydá kladné stanovisko k navýšení základního kapitálu z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže.

 V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila

V následující fázi po podpisu budou tedy emitovány akcie v hodnotě dvou miliard korun, které koupí stát, a stane se tak majoritním vlastníkem KCP. Každá akcie bude mít nominální hodnotu deset milionů korun. Všechny tři kroky musí být dokončeny ještě letos, uvedl Novotný. V příštích čtyřech letech by Praha svůj podíl opět navýšila tím, že by investovala do modernizace budovy. Investice mezi lety 2014 až 2017 má být až 750 milionů korun. Následně by se poměr vlastnictví ustálil na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město.

Stát je ručitelem peněz, které si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky před 13 lety. Asi polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku. Právě proto magistrát začal na jaře jednat s vládou, která začala v červnu problém řešit, projednávání ale přerušila. Poté premiér Nečas se svým kabinetem rezignoval.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek