metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Záchrana Kongresového centra začala. Praha podepsala smlouvu s ministerstvem financí

  16:46
Primátor Prahy Tomáš Hudeček a ministr financí Jan Fischer podepsali akcionářskou smlouvu Kongresového centra Praha. Stát tak na sebe převezme zhruba dvoumiliardový dluh, který musí KCP zaplatit do dubna 2014. Za to stát získá ve společnosti majoritní podíl. Pokud by vláda do majetkové struktury centra nevstoupila, podle vedení Prahy by zkrachovalo.
Kongresové centrum je už mnoho let zadlužené. | foto: Praha.eu

"Jsme toho názoru, že dává smysl, aby stát vstoupil a spolurozhodoval o osudu budovy, která je pro rozvoj kongresové turistiky významná," řekl před podpisem smlouvy Fischer. KCP ročně vydělá 460 milionů, z toho zhruba 70 procent připadne státu. Smlouva upravuje vlastnický vztah mezi oběma akcionáři. Vláda souhlasila s nabytím majetkové účasti upsáním akcií ve jmenovité hodnotě dvě miliardy korun. Bude tak vlastnit podíl 70 procent, přesně kolik činí dluh KCP.

Město si zachová většinu v představenstvu

Akcionářská smlouva rovněž řeší rozdělení řízení a vedení společnosti, počet členů představenstva a právo navrhování členů jednotlivými akcionáři. Město si zachová majoritu v představenstvu, stát v dozorčí radě. Smlouva rovněž řeší podmínky, za nichž může dojít k převodu akcií obou akcionářů, nebo předkupní právo na akcie na základě převodní výzvy.

Radní hlavního města na začátku října snížili základní kapitál KCP o 526,3 milionu korun na 880 milionů. Zároveň rozštěpili akcie na 88 kusů při jmenovité hodnotě deset milionů korun. Na svém úterním jednání by pak měli schválit upsání 200 kusů nových akcií o jmenovité hodnotě deset milionů korun na jméno Česká republika, zastoupené ministerstvem financí. Podle náměstka primátora Václava Novotného se 9. prosince sejde představenstvo KCP a schválí upsání akcií. V polovině prosince pak stát a KCP podepíší smlouvu. V tu chvíli se stane stát spoluvlastníkem KCP i jeho dluhu.

 V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší

Peníze, které stát do centra dá, nebude smět společnost použít na nic jiného než na umoření dluhu. Splatit ho má zřejmě v dubnu příštího roku. V příštích čtyřech letech Praha svůj podíl opět navýší tím, že bude investovat do modernizace budovy - v letech 2014 až 2017 to má být až 750 milionů korun. Následně se poměr vlastnictví ustálí na 55 procentech vlastněných státem, zbylých 45 procent by drželo město. Praha chce v prvním čtvrtletí 2014 převést na rozvoj KCP 800 milionů kroun.

Stát je ručitelem peněz, které si KCP půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světového banky před zhruba 13 lety. Polovinu ze čtyřmiliardové půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun musí zaplatit do dubna příštího roku. Právě proto magistrát začal na jaře jednat s vládou. KCP loni vykázalo zisk 61,1 milionu korun, v roce 2011 hospodařilo s účetní ztrátou 97,3 milionu korun.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek