metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Praha už tuší, jak bude vypadat. Návrh Metropolitního plánu je hotov

  8:40
Co to pro Prahu znamená dokončení návrhu nového Metropolitního plánu, popisuje Petr Hlaváček, šéf Institutu plánování a rozvoje města (IPR). Právě v této organizaci totiž návrh vznikl.

Další 1 fotografie v galerii
Petr Hlaváček | foto: ČVUT

Jak dlouho trvala příprava příprava návrhu nového Metropolitního plánu?

Návrh vznikal dva roky od schválení zadání pražským zastupitelstvem. Jde o dosud nejrychleji připravený plán v historii a podle stavebního zákona by měl začít platit nejpozději v roce 2020.

Kdy jej začne město projednávat?

IPR předal 30. listopadu návrh ke kontrole odboru územního rozvoje magistrátu. Tato fáze je spojená s procesem přípravy a schvalování Pražských stavebních předpisů, které jsou v současné době zaslány do Evropské komise na notifikaci – návrh může být projednáván až v momentě, kdy budou tyto předpisy znovu účinné. Tato fáze by mohla v optimální variantě začít na jaře 2016.

Co všechno plán obsahuje a kde jste se inspirovali?

Metropolitní plán nastavuje pravidla hry, takže by měl být jasný a srozumitelný. Určuje, kde se v Praze nesmí stavět a kde naopak nové budovy mají vznikat. Jeho cílem je, aby vznikaly příjemné, obytné a živé ulice i náměstí a zároveň dostupné a kvalitní parky tak, jako se to daří třeba ve Vídni, Mnichově nebo Kodani. S trochou nadsázky se dá říci, že se dá nový, digitální plán nazvat více informačním systémem než pouhým výkresem.

Proč už nestačí ten starý?

Stejně tak, jako se každý organismus vyvíjí, tak i město a potřeby obyvatel doznávají za poslední desetiletí velké proměny. Dosavadní územní plán se soustředil na vnitřek budov, nový plán se soustředí na strukturu zástavby – jak budovy působí na své okolí.

Lze odhadnout, jak ovlivní, změní metropoli?

Vliv Metropolitního plánu se projeví až s několikaletým zpožděním – řekněme za deset patnáct let. Jeho cílem je zamezit rozrůstání Prahy do polí a podpořit kvalitní prostředí uvnitř města, kde se lidé budou dobře cítit.

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek