metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Praha už zná své bojovníky o Senát. Je mezi nimi i komunista Dolejš

  19:03aktualizováno  19:28
Praha, obecně vnímaná jako bašta pravice, zažívá během voleb do Senátu levicovou turbulenci. Do druhého kola voleb do Senátu jdou tři zástupci ČSSD, v Praze 8 vyhrál s 22,05 % Jiří Dolejš za KSČM.
Jiří Dolejš | foto: ČTK

Dolejš, který je vůbec prvním levicovým kandidátem, jenž postupuje v Praze do druhého kola z prvního místa, sází hlavně na přímé kontakty s lidmi. Dle jeho slov voliči některé senátory mnohdy ani neznají, což je chyba a slíbil proto, že si cestu ke svým voličům rozhodně najde.

Společně s Dolejšem půjde do přímého souboje Daniela Filipiová za ODS, kterou postup potěšil, ale zároveň neskrývala překvapení, že je druhým kandidátem člen KSČM: "To je v Praze věc nebývalá a mně preference komunistů všeobecně nelahodí, protože si myslím, že se podepsali na dějinách tohoto národa velmi negativně. Lidé nemají dobrou paměť, " uvedla.

Pražší kandidáti do Senátu

PRAHA 12: Tomáš Grulich (ODS) 20,02 % x František Adámek (ČSSD) 17,33 %

PRAHA 4: Eva Syková (ČSSD) 24,72 % x Tomáš Töpfer (ODS) 23,67 %

PRAHA 8: Jiří Dolejš (KSČM) 22,05 % x Daniela Filipiová (ODS) 21,17 %

PRAHA 2: Libor Michálek (KDUSZPir) 24,31 % x Stanislav Křeček (ČSSD) 17,82 %

Praha 12 věří Grulichovi a Adámkovi

Do druhého kola senátních voleb za Prahu 12 postoupil současný senátor Tomáš Grulich za ODS a bývalý starosta František Adámek za ČSSD. Grulich na dotaz ČTK uvedl, že postup do druhého kola očekával, ale je za postup samozřejmě rád. Stejně jako demokratka Filipiová i Grulich byl z postupu Františka Adámka překvapen.

Postupující Adámek poděkoval všem, kdo ho ve volbách podpořili a nabídl i vysvětlení, proč i v Praze vítězí ČSSD: "Úspěch sociálních demokratů odráží nálady ve společnosti. To znamená, že vláda nepracuje dobře a ve volbách se to projevilo," prohlásil.

Praha 2 zažije souboj "piráta" s advokátem

Ve druhém kole za Prahu 2 se utkají Libor Michálek za Piráty a sociální demokrat Stanislav Křeček. Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Michálek, kterého společně navrhli Piráti, lidovci a Strana zelených, dostal v prvním kole voleb 24,31 procenta hlasů, nynějšího poslance Křečka si vybralo 17,82 procenta voličů.

Michálek komentoval výsledek voleb ostře: "Nejsem nadšený z toho, jakou podporu má Komunistická strana Československa. Domnívám se, že je to do určité míry důsledek toho, jak arogantně dosud vládla pravicová vláda." Naproti tomu Stanislav Křeček považuje úspěch za výsledek dlouholeté usilovné práce pro lidi: "Důležité je, že vládní koalice ztratila důležitý obvod, že v centrálním obvodu neuspěla," uvedl Křeček a dodal, že se nálada lidí postupně mění.

Praha 4 vyrukuje se Sykovou a hercem Töpferem

V posledním pražském obvodu se po sečtení hlasů dostala do čela Eva Syková za ČSSD a herec Tomáš Töpfer, který byl jako nezávislý na kandidátce ODS. Souboj to byl poměrně těsný, mezi Sykovou a Töpferem je rozdíl 1,05 procenta, kandidátka za ČSSD je ale velice ráda, že uspěla: "Zatím je výsledek těsný, takže doufám, že mi dají voliči další hlasy." Syková zároveň dodala, že Töpfer měl šest let na to, aby ukázal, co pro Prahu 4 udělal, a tak věří, že to lidi zhodnotí.

Vstřícně se zachoval i sám Töpfer, který poděkoval svým voličům a pogratuloval doktorce Sykové. Dále komentoval převahu levice: "Je to něco tak obvyklého všude na světě, že vládní strana, která musí dělat nepopulární kroky, nebude oblíbená. Až bude ODS v opozici a ČSSD bude dělat nepopulární kroky, to budou časy, ale musí si na to pak voliči vzpomenout, že všechno, co jim teď slibují, nebudou moci splnit.

Autoři: ČTK, Zdeněk Princ Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek