metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Praha už zná své bojovníky o Senát. Je mezi nimi i komunista Dolejš

  19:03aktualizováno  19:28
Praha, obecně vnímaná jako bašta pravice, zažívá během voleb do Senátu levicovou turbulenci. Do druhého kola voleb do Senátu jdou tři zástupci ČSSD, v Praze 8 vyhrál s 22,05 % Jiří Dolejš za KSČM.
Jiří Dolejš | foto: ČTK

Dolejš, který je vůbec prvním levicovým kandidátem, jenž postupuje v Praze do druhého kola z prvního místa, sází hlavně na přímé kontakty s lidmi. Dle jeho slov voliči některé senátory mnohdy ani neznají, což je chyba a slíbil proto, že si cestu ke svým voličům rozhodně najde.

Společně s Dolejšem půjde do přímého souboje Daniela Filipiová za ODS, kterou postup potěšil, ale zároveň neskrývala překvapení, že je druhým kandidátem člen KSČM: "To je v Praze věc nebývalá a mně preference komunistů všeobecně nelahodí, protože si myslím, že se podepsali na dějinách tohoto národa velmi negativně. Lidé nemají dobrou paměť, " uvedla.

Pražší kandidáti do Senátu

PRAHA 12: Tomáš Grulich (ODS) 20,02 % x František Adámek (ČSSD) 17,33 %

PRAHA 4: Eva Syková (ČSSD) 24,72 % x Tomáš Töpfer (ODS) 23,67 %

PRAHA 8: Jiří Dolejš (KSČM) 22,05 % x Daniela Filipiová (ODS) 21,17 %

PRAHA 2: Libor Michálek (KDUSZPir) 24,31 % x Stanislav Křeček (ČSSD) 17,82 %

Praha 12 věří Grulichovi a Adámkovi

Do druhého kola senátních voleb za Prahu 12 postoupil současný senátor Tomáš Grulich za ODS a bývalý starosta František Adámek za ČSSD. Grulich na dotaz ČTK uvedl, že postup do druhého kola očekával, ale je za postup samozřejmě rád. Stejně jako demokratka Filipiová i Grulich byl z postupu Františka Adámka překvapen.

Postupující Adámek poděkoval všem, kdo ho ve volbách podpořili a nabídl i vysvětlení, proč i v Praze vítězí ČSSD: "Úspěch sociálních demokratů odráží nálady ve společnosti. To znamená, že vláda nepracuje dobře a ve volbách se to projevilo," prohlásil.

Praha 2 zažije souboj "piráta" s advokátem

Ve druhém kole za Prahu 2 se utkají Libor Michálek za Piráty a sociální demokrat Stanislav Křeček. Bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Michálek, kterého společně navrhli Piráti, lidovci a Strana zelených, dostal v prvním kole voleb 24,31 procenta hlasů, nynějšího poslance Křečka si vybralo 17,82 procenta voličů.

Michálek komentoval výsledek voleb ostře: "Nejsem nadšený z toho, jakou podporu má Komunistická strana Československa. Domnívám se, že je to do určité míry důsledek toho, jak arogantně dosud vládla pravicová vláda." Naproti tomu Stanislav Křeček považuje úspěch za výsledek dlouholeté usilovné práce pro lidi: "Důležité je, že vládní koalice ztratila důležitý obvod, že v centrálním obvodu neuspěla," uvedl Křeček a dodal, že se nálada lidí postupně mění.

Praha 4 vyrukuje se Sykovou a hercem Töpferem

V posledním pražském obvodu se po sečtení hlasů dostala do čela Eva Syková za ČSSD a herec Tomáš Töpfer, který byl jako nezávislý na kandidátce ODS. Souboj to byl poměrně těsný, mezi Sykovou a Töpferem je rozdíl 1,05 procenta, kandidátka za ČSSD je ale velice ráda, že uspěla: "Zatím je výsledek těsný, takže doufám, že mi dají voliči další hlasy." Syková zároveň dodala, že Töpfer měl šest let na to, aby ukázal, co pro Prahu 4 udělal, a tak věří, že to lidi zhodnotí.

Vstřícně se zachoval i sám Töpfer, který poděkoval svým voličům a pogratuloval doktorce Sykové. Dále komentoval převahu levice: "Je to něco tak obvyklého všude na světě, že vládní strana, která musí dělat nepopulární kroky, nebude oblíbená. Až bude ODS v opozici a ČSSD bude dělat nepopulární kroky, to budou časy, ale musí si na to pak voliči vzpomenout, že všechno, co jim teď slibují, nebudou moci splnit.

Autoři: ČTK, Zdeněk Princ Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek