metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Letošní krajské volby skončily, začíná sčítání hlasů

  14:21
Lidé ve volbách rozhodli o tom, kdo bude moci vládnout v regionech v příštích čtyřech letech. Na třetině území republiky navíc minimálně zúžili počet kandidátů, kteří se nejpozději za týden po volebním finále stanou 27 budoucími senátory. Výsledky hlasování budeme průběžně zveřejňovat.
Letošní krajské volby skončily. | foto: ČTK

Volební účast bude možná nižší v porovnání s minulými regionálními volbami před čtyřmi lety. Tehdy přišly hlasovat dvě pětiny voličů. Letos jich do dnešního poledne byla podle volebních komisařů maximálně necelá třetina.

Vítězství obhajuje ČSSD

V krajských volbách nejvíce křesel obhajovala ČSSD, která ve všech 13 regionech před čtyřmi lety porazila všechny soupeře a získala hejtmanská křesla. Obsadila tehdy 280, tedy dvě pětiny míst v krajských zastupitelstvech. Podle předvolebních průzkumů by svou vůdčí pozici mohla obhájit.

ODS v minulých volbách o 111 mandátů a 12 hejtmanů přišla. Má o stovku krajských zastupitelů méně než sociální demokraté. Průzkumy ppm factum pro Český rozhlas dávaly občanským demokratům naději na vítězství ve třech regionech.

KSČM ze třetího místa

KSČM obhajovala třetí místo, které obsadila díky 114 mandátům, nyní podle jednoho z průzkumů mohla dokonce vyhrát v Ústeckém kraji. I komunisté při posledních volbách doplatili v počtu mandátu na výhru ČSSD, stejně jako lidovci s 56 zastupiteli. Ostatní strany s celostátní působností mohly v krajských volbách spíše jen získat.

V pěti krajích vládne ČSSD s tichou či otevřenou podporou komunistů, ve čtyřech v koalici s ODS, případně i s lidovci, s nimiž vládne na jihu Moravy a na východě Čech. V Libereckém kraji ČSSD kooperuje se Stranou za otevřenou společnost.

Boj o většinu v Senátu

V senátních volbách obhajuje ODS vítězství ve 14 obvodech, ČSSD v šesti. Pokud by sociální demokraté získalo o dva mandáty navíc, obnovili by si tím svou většinu v Senátu, o kterou přišli odchodem části svých členů hlavně k zemanovcům. I kdyby nevládní strany nyní nebo za týden ve finále žádný mandát nezískaly, v Senátu by nadále disponovaly nadpoloviční většinou.

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes volil v Sýkořici na Rakovnicku, si podobně jako při sněmovních volbách v roce 2010 s sebou nevzal hlasovací lístky. Než se odebral za plentu, dlouho vybíral z lístků, které mu dali členové volební komise. Prohlásil, že nabídka je bohatá jako v obchodním domě, ale o kvalitě prý není přesvědčen.

Sčítání začíná

Výsledky voleb by měly být známy nejpozději v neděli nad ránem, pokud se sčítání hlasů v některém z okrsků nezkomplikuje. Oficiálně budou zveřejněny po pondělním projednání Státní volební komisí až v úterý ve Sbírce zákonů. Od středy pak plyne desetidenní lhůta, v níž by mohli lidé volební výsledky zpochybnit u soudu.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Zvířata na Facebooku frčí víc než pervitin. Jaké jsou nejbizarnější zásahy pražských strážníků?

vydáno 18. července 2024  11:00

Připravili jsme přehled nejbizarnějších zásahů strážníků. V létě si máknou i kvůli nepozorným chovatelům. Co byste třeba udělali, kdybyste viděli zalézat...  celý článek

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

vydáno 18. července 2024  7:00

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy návštěva odborníka nemusí být řešením. Málokdo si...  celý článek