metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Praha vs. Brno. Zaostávají podobně

  5:07
Když se v hlavním městě vysloví pojem otevřená data, mnoho jeho obyvatel netuší, co si pod ním představit. I to je podle odborníků jeden z důvodů, proč v jejich uvolňování pražské instituce tolik zaostávají. Veřejně přístupné informace, jako jsou například jízdní řády, nejrůznější příjmy, rozpočty či databáze, přitom mohou následně zjednodušit život právě obyvatelům metropole. A to hlavně prostřednictvím mobilních aplikací.
Ilustrační snímek | foto: FotoliaiDNES.cz

„Otevřená data mohou významně přispět k informovanějšímu rozhodování občanů a veřejné správy, podpořit inovace a rozvoj ekonomiky. Jejich uvolnění je první krok. Jejich využití a tvorba aplikací jsou pak druhým, mnohem důležitějším,“ říká členka Expertní skupiny Evropské komise pro oblast sdílení dat Petra Konečná.

Praha se chce polepšit

  • Vedení města tento týden přislíbilo do roku 2025 zlepšit elektronickou komunikaci úřadu s obyvateli. Zaměří se také právě na otevřená data a nimi spojené služby.
  • Pražský dopravní podnik a další dopravci dali k dispozici svá data teprve v lednu tohoto roku. Obsahují například informace o jízdném, přestupy, jízdní řády, polohy zastávek, výluky a podobně. K uvolnění dat o aktuální poloze tramvají a autobusů však dosud nedošlo. 

Pokud Prahu porovnáme s ostatními městy v rámci Česka, zjistíme, že v množství poskytovaných datových souborů vede. Podle odborníků projektu Česko v datech, kteří se problematikou zabývají, poskytuje přesně 237 dostupných souborů, druhá je pak Plzeň (163 souborů) a třetí Brno (149 souborů). Pokud si však projdete weby jednotlivých měst, zjistíte, že ve skutečnosti „vede“ Brno. „Při porovnání dostupných aplikací, které na těchto datech staví, má navrch Brno s celkem 78 aplikacemi oproti 10, které nabízí Praha. Co si pod nimi představit? Třeba kalendář kulturních či sportovních akcí ve městě, mapy volných parkovacích ploch, monitoring stavu ovzduší, přehled hlasování na městské radě, přehled hospodaření a mnoho dalších,“ vysvětlují odborníci z Česka v datech.

Pro porovnání, třeba takový litevský Vilnius má podle studie Mendelovy univerzity třicítku dostupných aplikací, Londýn pak 600, ačkoli otevřených sad dat má pouze 80. Záleží totiž i na tom, jak rozsáhlé a ucelené jednotlivé soubory jsou. 

Slovensko má navrch

  • V evropském srovnání je Česko v oblasti otevřených dat silně pod průměrem Evropy. Drží tak krok například s Finskem, Chorvatskem či Rumunskem.
  • Výrazně lépe je ovšem hodnoceno Slovensko, které skončilo na desátém místě žebříčku. 
  • Pokud se podíváme na detaily obou zemí, rozdíl najdeme především ve větším využívání dat u našich východních sousedů, ale také v lepších datových portálech.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek