metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Praha vs. Brno. Zaostávají podobně

  5:07
Když se v hlavním městě vysloví pojem otevřená data, mnoho jeho obyvatel netuší, co si pod ním představit. I to je podle odborníků jeden z důvodů, proč v jejich uvolňování pražské instituce tolik zaostávají. Veřejně přístupné informace, jako jsou například jízdní řády, nejrůznější příjmy, rozpočty či databáze, přitom mohou následně zjednodušit život právě obyvatelům metropole. A to hlavně prostřednictvím mobilních aplikací.
Ilustrační snímek | foto: FotoliaiDNES.cz

„Otevřená data mohou významně přispět k informovanějšímu rozhodování občanů a veřejné správy, podpořit inovace a rozvoj ekonomiky. Jejich uvolnění je první krok. Jejich využití a tvorba aplikací jsou pak druhým, mnohem důležitějším,“ říká členka Expertní skupiny Evropské komise pro oblast sdílení dat Petra Konečná.

Praha se chce polepšit

  • Vedení města tento týden přislíbilo do roku 2025 zlepšit elektronickou komunikaci úřadu s obyvateli. Zaměří se také právě na otevřená data a nimi spojené služby.
  • Pražský dopravní podnik a další dopravci dali k dispozici svá data teprve v lednu tohoto roku. Obsahují například informace o jízdném, přestupy, jízdní řády, polohy zastávek, výluky a podobně. K uvolnění dat o aktuální poloze tramvají a autobusů však dosud nedošlo. 

Pokud Prahu porovnáme s ostatními městy v rámci Česka, zjistíme, že v množství poskytovaných datových souborů vede. Podle odborníků projektu Česko v datech, kteří se problematikou zabývají, poskytuje přesně 237 dostupných souborů, druhá je pak Plzeň (163 souborů) a třetí Brno (149 souborů). Pokud si však projdete weby jednotlivých měst, zjistíte, že ve skutečnosti „vede“ Brno. „Při porovnání dostupných aplikací, které na těchto datech staví, má navrch Brno s celkem 78 aplikacemi oproti 10, které nabízí Praha. Co si pod nimi představit? Třeba kalendář kulturních či sportovních akcí ve městě, mapy volných parkovacích ploch, monitoring stavu ovzduší, přehled hlasování na městské radě, přehled hospodaření a mnoho dalších,“ vysvětlují odborníci z Česka v datech.

Pro porovnání, třeba takový litevský Vilnius má podle studie Mendelovy univerzity třicítku dostupných aplikací, Londýn pak 600, ačkoli otevřených sad dat má pouze 80. Záleží totiž i na tom, jak rozsáhlé a ucelené jednotlivé soubory jsou. 

Slovensko má navrch

  • V evropském srovnání je Česko v oblasti otevřených dat silně pod průměrem Evropy. Drží tak krok například s Finskem, Chorvatskem či Rumunskem.
  • Výrazně lépe je ovšem hodnoceno Slovensko, které skončilo na desátém místě žebříčku. 
  • Pokud se podíváme na detaily obou zemí, rozdíl najdeme především ve větším využívání dat u našich východních sousedů, ale také v lepších datových portálech.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek