metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Roztyly i Holešovice. Signál ve všech stanicích do dvou let

  16:18
Cestující mohou využívat mobilní síť ve čtvrtině stanic. Pokrytí stojí zhruba 10 milionů korun za tunel.
Pokrytí mobilním signálem mezi stanicemi metra. (27.9.2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když nemáte náladu poslouchat v MHD jiné cestující, kteří zde mají častokrát ve zvyku vyřizovat řadu věcí po telefonu, jezděte metrem. Tato rada už v Praze pěkných pár měsíců neplatí. Vysokorychlostní mobilní síť LTE mohou cestující v testovacím provozu od včerejška nově využívat na trase C, a to od Roztyl po stanici Nádraží Holešovice. Doposud signál sahal jen z Holešovic k Muzeu.

„Do konce března příštího roku se síť rozšíří do dalších šestnácti stanic a přilehlých tunelů na trasách A a B. Tímto krokem budou pokryty stanice v širším centru, které z pohledu prací zároveň patří k těm nejobtížnějším. Všechny zainteresované strany dělají maximum pro to, aby se kompletní pokrytí metra sítí LTE podařilo dokončit ještě v roce 2021,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková a upozorňuje, že v případě metra D se se signálem počítá již od prvopočátku.

Pokrývání v metru naráží i na komplikace

  • Během výstavby technici narážejí na nečekané problémy. Do výstavby sítě LTE zasáhl například i červnový přidaný koncert Eda Sheerana v Letňanech.
  • Provoz metra byl prodloužen do ranních hodin, aby bylo možné po koncertě rychleji přepravit diváky zpět domů. To však znamenalo výpadek v plánovaných instalacích.
  • Při pokrývání tunelů signálem hraje roli také jejich délka. Nejdelší i nejkratší mezistaniční úsek v pražském metru se nachází na trase C. Největší vzdálenost (2748 metrů) je mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kobylisy, kde ani obhlídku není možné stihnout za jednu noc, ale je třeba ji rozdělit nadvakrát. 
  • Na druhou stranu úplně nejkratší úsek (425 metrů) vede ze stanice Muzeum C na Hlavní nádraží.

Nyní mohou cestující využívat mobilní služby ve standardu 4G v šestnácti stanicích a jejich přilehlých tunelech. Na áčku jde o čtyři, a to mezi Bořislavkou a Nemocnicí Motol, na trase C o dvanáct. Trasa B si na signál počká až do příštího roku. Do konce března 2020 se signálu ve standardu 4G dočkají cestující mezi Smíchovským nádražím a Palmovkou a také v šesti stanicích na trase A mezi Muzeem a Dejvickou.

„Do konce prvního čtvrtletí příštího roku se standard 4G rozšíří do celkem dvaceti stanic metra. K pokrytí sítí LTE v celém rozsahu metra tak zůstane dovybavit nejmodernějšími zařízeními ještě 29 stanic a přilehlých tunelů,“ dodává Řehková.

Konsorcium operátorů a společnosti Cetin pokrývá metro 4G technologií na vlastní náklady. Výstavbu koordinuje operátor T-Mobile. Pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi stojí podle tiskového odboru dopravního podniku v průměru deset milionů korun v závislosti na jeho délce. Podle předsedy představenstva a generálního ředitele dopravního podniku Petra Witowského metropole pokrývá metro signálem pozdě.

„Žijeme v on-line době. Jsem proto rád, že se v současnosti daří urychlovat instalační práce a alespoň po úsecích zlepšovat cestujícím komfort,“ míní Witowski.

Dozorčí rada dopravního podniku loni schválila smlouvu s konsorciem operátorů na dvacet let. Jen za prvních deset let operátoři vyplatí dopravci 120 milionů korun. Původně se hovořilo o tom, že celou stávající síť metra pokryjí do konce roku 2022. O tom, že by se mohlo vše stihnout dříve, se zástupci dopravce rozhovořili až nyní. „Výstavba LTE sítě může v metru probíhat jen v noci, v krátké době necelých tří hodin, kdy vlaky nejezdí. Každou noc zde proto pracuje na několika místech na 70 operátorů. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek