metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 6 °C

Neděle 9. února 2025. Svátek má Apolena

Pražané jsou v třídění odpadu mistři, ale přece jen se někdy netrefí

  7:59
Z třídicí linky na papír padají na hromadu určenou k likvidaci ve spalovně ruličky od toaletního papíru a plata od vajec. V tříděném odpadu se podle Pražských služeb často zbytečně objevují věci, které tam nepatří.
Kontejnery na plast

Kontejnery na plast | foto: Josef Škvor, Metro.cz

„Plato od vajec i ­role od toaletního papíru jsou vyrobeny z již tolikrát recyklovaného papíru, že vyrobit z něj nový už nelze. Proto oba výrobky patří do směsného odpadu, nikoliv do modrého kontejneru na papír,“ říká Martin Joachymstál z Pražských služeb.

Naopak s klidným svědomím lze do nádoby na papír odložit papír s kovovou svorkou. Ovšem pokud má obálka uvnitř bublinkovou výplň, je lepší ji vytrhnout. Obálku pak můžeme vytřídit a výplň dát do směsného odpadu.

Na opačném konci, tedy mezi věcmi, které do papíru rozhodně patří a má největší cenu je třídit, jsou časopisy, katalogy, tiskoviny s lepším papírem. Lidé při třídění často chybují. Třeba střepy z keramiky, zrcadla či žárovky patří do směsného odpadu, při větším na sběrný dvůr. „Odkládat tento odpad do kontejneru na sklo je špatně. To platí i pro autoskla,“ vysvětluje Joachymstál. Tabulové sklo ze dveří či oken ale do kontejneru na sklo patří.

A co do normálního odpadu rozhodně nepatří? Obaly od sprejů a deodorantů, ty jsou považovány za nebezpečný odpad a ten patří na sběrný dvůr. Stejné je to s pneumatikami – ojeté zimní gumy na jaře rozhodně nepatří do popelnice, ale mají se odvézt do sběrného dvora.

Hlavní zprávy

Co bude se Supermanem? Kvůli autorským právům ho mohou klidně zakázat

vydáno 8. února 2025  13:00

Mohou kvůli autorským právům Muže z oceli reálně zakázat? Dopadneme jako Australané a Briti? Doplatí Česko na dědice slavného kreslíře? Odpověď na tyto...  celý článek

Sláva Ukrajně! První březnový den se Juliska převleče do modré a žluté

vydáno 8. února 2025  7:00

Lubomír Horák je bývalý voják, účastník zahraničních misí. Nyní má v hledáčku charitativní běh, který nazval RUN4UKR. „Přihlášení běžci symbolicky poběží...  celý článek

Nepohodlné památky i historické části Prahy. Osm míst, které bychom si mohli odpustit

vydáno 7. února 2025  16:24

Praha je krásné město plné historie, kultury a fascinující architektury. Nicméně, stejně jako v každé velkoměstě, existují místa, která nejsou pro...  celý článek

Horor s Hugh Grantem bude brzy online. Manželku v něm mladé misionářky vyhlížejí zbytečně

Strážce streamu
vydáno 7. února 2025  14:00

STRÁŽCE STREAMU Čarodějnice (2015), Děsivé dědictví (2018) nebo Slunovrat (2019). Počiny stále hvězdnějšího studia A24 nebývají vždy brilantní. Jako o originálních, či...  celý článek