metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Praze by se hodily žabičky a víc strážníků v ulicích, radí čtenáři deníku Metro

  16:46
Doprava v Praze. Téma číslo jedna, které se v těchto dnech diskutuje mezi politiky, v médiích i v hospodě. Dokonce kvůli němu došlo i na slovní přestřelku mezi primátorem Zdeňkem Hřibem a prezidentem Milošem Zemanem. Rozkopané ulice ale nejsou to jediné, co trápí Pražany. Podle facebookové ankety deníku Metro je co vylepšovat i v dalších aspektech.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Názory čtenářů jsme rozdělili podle kategorií a přinášíme ty nejzajímavější postřehy a komentáře.

Pořádek
Několikrát se v anketě objevil názor, že je potřeba víc dohlédnout na pořádek v ulicích. „Zavedl bych žabičky jako mají v Paříži. Pro nezasvěcené, jedná se o službu, která denně uklízí parky a zeleň, především od psích produktů. Výsledkem by bylo čistší město a vzniklo by několik pracovních pozic pro málo kvalifikované,“ radí čtenář Jan Tesař.

Nepořádek vadí i dalším respondentům. „Zaměřit se na čistotu, na neúnosně přetékající koše a odpadky vůbec, v historickém a širším centru Prahy, vypadá to, jako by se o to nikdo nestaral,“ napsala Hana Adamco.

Buďte slyšet

  • Z podnětů našich čtenářů často vznikají články. Problém je pak následně i vyřešen.
  • Vaše tipy i s fotkou můžete posílat na mms@metro.cz. Názory čtenářů na dění v Praze i Česku pro změnu vybíráme z pošty, která do razí na dopisy@metro.cz.

Toalety
Mezi problémy Prahy se několikrát objevil i nedostatek veřejných toalet a jejich cena. Například čtenářka Jana Bečvářová napsala: „Přidat veřejné WC a o hodně. A taky by nemuselo stát 20 korun. Kdo se pak může divit, že lidi chodí vykonávat potřebu do křoví nebo do průchodu? V Evropských metropolích jsou WC zdarma naprostou normou.“

Strážníci
V posledních měsících je často zmiňován nepořádek v okolí stanice Anděl. Místním vadí hlavně přítomnost narkomanů. Také tuto situaci čtenáři v anketě doporučovali a zároveň navrhovali v souvislosti s ní posílit hlídky městské policie. Více strážců zákona v ulicích by si přálo hned několik respondentů. „Policejním hlídkám bych dal i větší pravomoce, protože občas je to na těchto a jiných místech opravdu o hubu,“ komentoval situaci na Smíchově Vašek Aerondight Kotous.

Doprava
Mezi pražskými neduhy se pochopitelně objevovala i výše zmiňovaná dopravní situace. Pražské silnice byly v anketě například překřtěny na tankodrom. Kromě kvality dopravních cest se čtenáři vyjadřovali ale například i k cyklodopravě. „Zrušil bych cyklostezky na náplavkách. Cyklisti a koloběžkáři se tam prohánějí po pěší zóně vysokou rychlostí, ohrožují chodce, děti a rodiny s kočárky na jednom z mála míst v Praze, které slouží k procházkám a odpočinku,“ píše Květoslav Botek.

Bydlení
Jedním z témat, které se v anketě opakovalo, byla i bytová situace. Například Jaromír Vít napsal: „Dokud je (bytové komplexy – pozn. red.) budou stavět soukromí developeři a pak pronajímat soukromníci, tak bude nájemné deregulované za účelem nejvyššího možného zisku a tím nedostupné pro běžné lidi.

Veselé návrhy
Jak to tak v internetových diskusích bývá, v anketě se objevili i šprýmaři. Čtenář Jan Klásek by například lépe opravil cestu na předměstí zvané Brno a Radmil Srb by pro změnu v Praze postavil pro poslance prosklenou budovu. „Aby na ně bylo z venku vidět, jak pracují a že v práci nespí,“ vysvětluje svůj návrh čtenář. 

Hlaste nepořádek a graffiti

Moderní technologie nabízejí řadu možností, jak nahlásit problém v ulicích. Deník Metro vybral několik aplikací a webů, které se mohou hodit.

Přeplněné koše, černá skládka, autovrak nebo nesvítící lampa. Tyto problémy lze hlásit v aplikaci Zmente.to. Podnět můžete lokalizovat přímo na mapě, připojit fotku a s krátkým komentářem odeslat. Havarijní stav se řeší okamžitě, v ostatních případech obdržíte odpověď nejpozději do 30dnů. Ne vždy ale hlášení vede k řešení. Na webu aplikace existuje sice seznam úspěšně vyřešených podnětů. Poslední záznam je však z roku 2018. K dobru aplikace lze ale naopak přičíst to, že deník Metro ji několikrát testoval a často byly naše podněty vyslyšeny. Z ulic zmizelo několik vraků a na některých místech přibyly odpadkové koše.

Podobně funguje také aplikace Bez graffiti. Jak její název napovídá, je zaměřena na pokreslené zdi. Opět stačí jen vyfotit čmáranici a označit místo na mapě. Město by se mělo postarat o odstranění graffiti. Problém ale je, když je pokreslen objekt, který nepatří městu. Deník Metro například nahlásil posprejovanou zeď na panelovém domě na sídlišti Novodvorská. V odpovědi od Technologií hlavního města Prahy jsme se ale dozvěděli, že objekt patří soukromé osobě, která si správu svého majetku řeší sama.

Užitečná je i Mapa.pid.cz. Ta ukazuje aktuální polohu vozidel Pražské integrované dopravy. Díky tomu lze vyčíst například aktuální zpoždění vašeho spoje. Omezení a výluky pro změnu zobrazuje aplikace PID Lítačka.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek