metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Nová scéna Národního divadla | foto: Archiv Národního divadlaMetro.cz

Pražské quadriennale míří do centra

  10:41
Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 začne 18. června a nabídne projekty umělců z rekordního počtu 78 zemí, mnohé za jejich účasti. Česká republika bude zastoupena dvakrát.

Téma letošního 13. ročníku zní SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.  Pražské quadriennale (PQ) se tak zaměří na prostor, který ovlivňuje (určuje) vztahy mezi lidmi, prostor, který je místem vybízejícím k vytváření vztahů, a především prostor, který poskytuje platformu pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti.

„Na piazzettě a Nové scéně Národního divadla bude probíhat projekt scénografky Jany Prekové Sweet/Sweet/Sweet Nebeský festival. Prostor Vily Štvanice bude patřit videoinstalaci Golem Cube navazující na úspěšné divadelní představení Iva Kristiána Kubáka,“ řekla mluvčí PQ Eliška Míkovcová.

PQ bude slavnostně zahájeno 17. června na Staroměstském náměstí. Vystoupí skupina Poľana z Jarabiny, členové souboru Farma v jeskyni v režii Viliama Dočolomanského a Orchestr Berg s dirigentem Peterem Vrábelem.

V soutěži o koncept české expozice zvítězil projekt Jany Prekové, věnovaný režiséru a výtvarníku Janu Nebeskému a jeho spolupracovníkům. Jedenáctidenní festival bude probíhat na piazettě a Nové scéně Národního divadla od 10 hodin do půlnoci a nabídne 154 hodin živého a interaktivního umění.

Významnou součástí programu bude i Fresh Trash – generační projekt, představující mladou generaci Nebeského žáků, nástupců a zajímavých talentů z alternativní scény, jako jsou Monika Načeva, BioMasha, Vojtěch Lavička či Michal Cáb. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou škálu děl od site-specific projektů přes taneční, hudební, divadelní, výtvarná až po multimediální díla.

Na PQ se dále představí další domácí tvůrci. Kurátorem instalace Hudba a Prostor je režisér Jiří Heřman. Mezi porotci zastoupí Česko scénografka a režisérka Kamila Polívková. Umělecká skupina Handa Gote připravuje projekt o tajích trampování. Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková představí projekt Labutě.

Program PQ se odehraje v historickém centru Prahy – uvnitř významných staveb a památek i ve veřejném prostoru. Půjde o divadelní představení, pouliční performance, instalace, workshopy a přednášky. Informace jsou na adrese www.pq.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek