metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Nová scéna Národního divadla | foto: Archiv Národního divadlaMetro.cz

Pražské quadriennale míří do centra

  10:41
Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 začne 18. června a nabídne projekty umělců z rekordního počtu 78 zemí, mnohé za jejich účasti. Česká republika bude zastoupena dvakrát.

Téma letošního 13. ročníku zní SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.  Pražské quadriennale (PQ) se tak zaměří na prostor, který ovlivňuje (určuje) vztahy mezi lidmi, prostor, který je místem vybízejícím k vytváření vztahů, a především prostor, který poskytuje platformu pro sdílení – myšlenek, příběhů i společenské odpovědnosti.

„Na piazzettě a Nové scéně Národního divadla bude probíhat projekt scénografky Jany Prekové Sweet/Sweet/Sweet Nebeský festival. Prostor Vily Štvanice bude patřit videoinstalaci Golem Cube navazující na úspěšné divadelní představení Iva Kristiána Kubáka,“ řekla mluvčí PQ Eliška Míkovcová.

PQ bude slavnostně zahájeno 17. června na Staroměstském náměstí. Vystoupí skupina Poľana z Jarabiny, členové souboru Farma v jeskyni v režii Viliama Dočolomanského a Orchestr Berg s dirigentem Peterem Vrábelem.

V soutěži o koncept české expozice zvítězil projekt Jany Prekové, věnovaný režiséru a výtvarníku Janu Nebeskému a jeho spolupracovníkům. Jedenáctidenní festival bude probíhat na piazettě a Nové scéně Národního divadla od 10 hodin do půlnoci a nabídne 154 hodin živého a interaktivního umění.

Významnou součástí programu bude i Fresh Trash – generační projekt, představující mladou generaci Nebeského žáků, nástupců a zajímavých talentů z alternativní scény, jako jsou Monika Načeva, BioMasha, Vojtěch Lavička či Michal Cáb. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou škálu děl od site-specific projektů přes taneční, hudební, divadelní, výtvarná až po multimediální díla.

Na PQ se dále představí další domácí tvůrci. Kurátorem instalace Hudba a Prostor je režisér Jiří Heřman. Mezi porotci zastoupí Česko scénografka a režisérka Kamila Polívková. Umělecká skupina Handa Gote připravuje projekt o tajích trampování. Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková představí projekt Labutě.

Program PQ se odehraje v historickém centru Prahy – uvnitř významných staveb a památek i ve veřejném prostoru. Půjde o divadelní představení, pouliční performance, instalace, workshopy a přednášky. Informace jsou na adrese www.pq.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek