metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Dalších 5 fotografií v galerii
Zpěvák Richard Krajčo. | foto: Archiv skupiny KryštofMetro.cz

Ztratili jsme zábrany a svobodně jsme natočili to, co jsme chtěli, tvrdí Richard Krajčo

  9:10
Kapela Kryštof vydá na Den dětí svou novou a dlouho očekávanou desku Srdcebeat. Na ni naváže podzimní turné, na které museli přidat další koncerty, protože ty první se vyprodaly. „Víme, že očekávání jsou vysoká, a doufáme, že fanoušci budou spokojeni stejně jako my,“ říká frontman skupiny Richard Krajčo v rozhovoru pro deník Metro.

Srdcebeat Tour

Lístky na některé koncerty jsou vyprodané, do všech měst se ale ještě na nějaký můžete dostat.

  • 19. října ­­­− Ostrava
  • 20. října − Ostrava (vyprodáno)
  • 23. října − Brno (vyprodáno)
  • 24. října − Brno
  • 27. října − Praha
  • 28. října − Praha
  • 31. října − Liberec
  • 3. listopadu − Pardubice

Říkáte, že nová deska Srdcebeat je zatím nejlepší, jakou jste udělali. Dá se ale vůbec umění porovnávat?

Je to spíš o pocitu a my ten pocit máme. Možná o to víc, že jsme do studia nešli s přesvědčením, že překonáme úspěšný Inzerát. Ze studia jsme pak ale všichni odešli překvapení, zaskočení a nadšení z toho, co se nám povedlo.

Svazoval vás tedy úspěch Inzerátu?

Každý úspěch svazuje. Inzerát byla na české poměry nadprůměrně úspěšná deska a chtěli jsme vytvořit důstojného nástupce. Je fakt, že ta nová zní trochu jinak a možná i z toho jsme nadšení. Ztratili jsme zábrany a svobodně jsme natočili to, co jsme chtěli a jak jsme to cítili. Dosáhli jsme hranic, kam jsme nikdy nedošli, a proto je to pro nás možná muzikantsky tak euforické album.

Když já jsem ji poslouchala, byl pro mě největší rozdíl v pestrosti zvuku. Byl to nápad vás, nebo vašich amerických producentů Yarona Fuchse a Ida Zmishlanyho?

Chtěli jsme se posunout někam dál a nekopírovat Inzerát. Nemyslím si, že celá deska má jiný zvuk. Ale na rozdíl od Inzerátu jsme u Srdcebeatu na každou písničku například přenastavovali a přezvučovali nástroje, což byla další zajímavá zkušenost.

Půjde ten zvuk přenést na pódia?

Máme za sebou už soustředění, kde jsme hráli jen nové skladby a zvukově se nám album do živé podoby přenést povedlo. Nejvíc si u toho užijí kluci dechaři, kteří dostali obrovské bubny. Byli z toho nadšení a myslím, že i na koncertech bude pro fanoušky zajímavé je sledovat. Mě to tedy bavilo se na ně dívat.

Když už je řeč o producentech, i předchozí CD Inzerát jste dělali s nimi. Nebáli jste se pořekadla, že „dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“?

Myslím, že tou první spoluprací jsme neřekli vše, co jsme společně mohli. Tehdy to bylo dost hektické, sice jsme měsíce desku chystali, ale na natočení jsme měli jen deset dní. Nebyl moc čas experimentovat a pohrát si.

Navíc teď už jsme se znali, tehdy ale jen po Skypu, oba dojeli den před natáčením. Trochu vázla i komunikace, někteří kluci neuměli anglicky, já taky moc ne a začal jsem se učit až kvůli nim. Ale sblížili jsme se a spolupráce na Srdcebeatu byla už kamarádská. Hecovali nás, ať jsme odvážnější. Až teď jsme mohli naplnit to, co s nimi můžeme dělat.

Kolik práce dalo přemluvit zpěvačku Lenny, aby v písničce Přiznání zazpívala poprvé v kariéře česky?

Moc jsme ji nepřemlouvali. Řekli jsme si, že to zkusíme, a že když se jí to nebude líbit, tak nám řekne. Ale nic neřekla. Myslím, že to nazpívala hezky a její charakteristický chraplák se ani v češtině neztratil.

Hned první písnička se jmenuje Každé ráno, což názvem připomíná aktuální hit od kapely Chinaski.

My jsme tuto písničku natočili už loni v dubnu, takže nejspíš byla na světě dřív. (smích) Kdybychom se ale všichni v branži měli chytat toho, jak se která písnička jmenuje, tak už nikdo z nás nepojmenuje žádnou, protože všechny názvy byly vyčerpané. Jazyk je jen jeden a slov je taky omezená zásoba. Není možné se všem takovým věcem vyhnout.

Singl, deska i turné se jmenují podle písničky Srdcebeat. Celá image kolem desky má být podle písničky Vysněnokrajina. V čem to bude vysněné?

Je to pro mě stěžejní píseň, ale třeba zůstane stěžejní jen pro mě. Tím, že jsem autorem písniček, tak do nich ukrývám to, co cítím. Vložil jsem do ní euforii, kterou jsme poslední tři roky prožívali. Pro mě třeba Kryštof Kempy byly neuvěřitelným zážitkem a tam jsem měl pocit, že jsme v takové „vysněnokrajině“.

Jak tedy vypadá „vysněnokrajina“ podle Richarda Krajča?

Zpěvák Richard Krajčo.

Ta koncertní takto. Neexistuje fanoušek a „člověk na pódiu“. Všichni mají rádi jednu věc, kvůli které se tam sešli. A je jedno, jestli zrovna držíš kytaru, protože večer v kempu ji drží zas někdo jiný. Ty stojíš vedle lidí, řveš s nimi, dáváš si s nimi pivo nebo panáka. Nemusíš mít ochranku, protože se všichni chovají slušně. Ztratil se mobil a hned se našel a vrátil zpátky k majiteli. Byl to určitě jeden z impulsů, proč ta písnička vznikla.

Na zmiňovaných Kryštof Kempech jste fanouškům umožnili slyšet dvě nové písničky, loni na podzim byla jejich vybraná skupina za vámi ve studiu a desku slyšela celou. Věřil jste jim, že to nikdo nenahraje a nedá na internet?

Hodně lidí nám říkalo, ať neblázníme a neděláme to. Ale já k našim fanouškům chovám velký respekt a mnohokrát už nám dokázali, že jim můžeme věřit. Neříkám, že všem, ale třeba do studia za námi přijeli ti ortodoxní fanoušci, u kterých víme, že nás mají rádi a že nás nechtějí zklamat, protože jim dáváme něco navíc.

Kryštof Kemp byl úspěšný projekt, ale hodně lidí vás mělo za blázna, když jste s tou ideou přišel. Uznal zpětně někdo, že se mýlil?

Po tom úspěchu jsme dostali ještě větší sodu než předtím. Ale od fanoušků se nám dostalo obrovské podpory a odezvy, to pro nás bylo důležité, protože pro ně jsme to dělali. Ve výsledku jsme možná byli my ještě šťastnější než oni. Ale taky se ozvala spousta kapel, které chtěly na dalších Kempech vystupovat.

Další vlastní festivaly plánujete na léto 2016, už máte konkrétní představy?

Můžu prozradit, že už je máme naplánované a postavené včetně tématu i kapel. Po halovém podzimním turné budeme spouštět předprodej. Už teď nám lidé píšou, kdy si budou moct koupit lístky. Což nás těší, protože samozřejmě nezastírám, že i my jsme se toho původně báli. Ty tři dny na každém Kempu byly náročné, ale lidé nás zároveň nabíjeli silou.

Nahrál jste mi na téma halového turné. Lístky na říjnové Srdcebeat Tour jste začali prodávat tři čtvrtě roku dopředu a už jsou některé haly vyprodané. To je velký úspěch.

Jsme hrozně rádi. Zároveň víme, že očekávání jsou vysoká a že to musí vyjít tak, aby lidé byli spokojení. Pracujeme na tom.

Nakonec jste k původním pěti koncertům přidali ještě tři v Praze, Brně a Ostravě.

O2 arenu jsme na druhý koncert zatím otevřeli jen ze dvou třetin, jen stání a spodní tribuny, což je kapacita deset a půl tisíce diváků. Pokud se nám to podaří naplnit, bude to znamenat, že nás v Praze uvidí asi 27 tisíc diváků, což je pro nás neuvěřitelné. Velká věc pro nás.

Bohužel, jak jsme původně s přidáním koncertů nepočítali, tak jsme v Ostravě udělali z prvního koncertu vlastně druhý. Kvůli stěhování celé techniky následně do Brna jsme neměli šanci to udělat jinak než přidat koncert o den dřív. Ale zase kdybychom to neudělali, tak by všichni nadávali, že Praha a Brno druhý koncert dostaly a Ostrava, navíc doma, ne. Snad nám to ti, kteří z toho byli smutní, odpustí.

Váhali jste? Kdo o tom rozhodl, že do toho půjdete?

Celá kapela, jako to děláme vždycky. Nejdřív jsme prověřovali, jestli to bude vůbec možné, protože každá hala má svůj program.

Připouštěli jste si riziko, že na ty druhé koncerty se už tolik lístků prodat nemusí?

Samozřejmě, na druhou stranu jsme si říkali, že je to tak dlouho dopředu, že se snad najde ještě pár lidí, kteří se na nás budou chtít podívat. Navíc teď vyjde Srdcebeat a zájem se snad bude stupňovat. V Brně se blížíme už druhému vyprodání.

Bude nějaká možnost vás vidět na koncertě i před turné?

Pro výherce soutěží uděláme jenom dva koncerty, kde představíme novou desku. Na konci června odehrajeme tradiční akustický koncert v Radvánovicích ve Šťastné zemi, tam bude kapacita kolem dvou tisíc lidí.

Při Inzerát Tour jste říkal, že plánujete koncerty na fotbalových stadionech. Je to reálný záměr?

Je to slib, který jsem dal klukům z kapely. Kdybych to nesplnil a klukům to nedopřál, tak bych to považoval za své manažerské selhání. Takže si myslím, že jednou s Kryštofem koncert na fotbalovém stadionu dáme.

Komentáře

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek