metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor
Ondřej Mirovský | foto: SZ

Pražské zelené povede místostarosta Prahy 7 Mirovský, vystřídal Štěpánka

  19:09
Pražskou Stranu zelených povede městský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, který v čele strany nahradí starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. O výsledku dnešní krajské volební konference informoval mluvčí strany Jan Žáček. Členové volili předsedu napodruhé. Dnes zelení zopakovali neúspěšnou únorovou volbu, z níž nevzešel nikdo vítězně.

Zelení na magistrátu

  • Strana zelených, na pražském magistrátu v koalici se STAN a KDU-ČSL, vládne spolu s vítězným ANO a ČSSD.
  • Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) v lednu údajně porušil koaliční smlouvu, když nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice kvůli tomu vstoupila do dohodovacího řízení.

Do pražského zastupitelstva stejně jako do vedení Prahy 7 vynesly Mirovského loňské komunální volby, před nimiž byl v Praze 7 opozičním zastupitelem. Vystudoval ochranu životního prostředí v Praze a environmentální management v Amsterdamu.

V Praze 7 vystupoval Mirovský v rámci Strany zelených proti hernám. Podílel se také na organizování petice proti stavbě nové budovy radnice, od níž muselo minulé vedení městské části po místním referendu upustit. Veřejně se stavěl třeba proti výstavbě na Letné a mimo jiné pořádal protest proti Olympijskému parku Soči-Letná. V poslední době podepsal petici Prezidente, odejděte!, která požaduje po senátorech, aby se zabývali jednáním prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud.

Štěpánek už má funkcí dost, tvrdí Mirovský

Mirovský podle svého webu do čela pražských zelených kandidoval s tím, že Štěpánek soustřeďuje příliš mnoho funkcí a je třeba zlepšit informování o práci zelených v pražském zastupitelstvu směrem ke krajské organizaci strany. Navrhl také vytvořit skupinu pro mediální prezentaci a získávání peněz pro volby v letech 2016 a 2018. „Chci se zaměřit na zkvalitnění MHD a omezení tranzitní dopravy. Důležitou prioritou pro nás bude také podpora sociálního bydlení,“ uvedl dnes.

Štěpánek je starostou Prahy 4 a předsedou klubu zelených v pražském zastupitelstvu. Strana zelených ho na lednovém sjezdu zvolila prvním místopředsedu, ačkoli kandidoval na předsedu strany. Tou se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Získala 115 ze 198 možných hlasů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Smíchovský fenomén. Ani pivovar, ani feťáci. Ale lávka, pro lidi je to nostalgie

PRAHA? AHA!
vydáno 1. října 2023  11:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek