metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
Ondřej Mirovský | foto: SZ

Pražské zelené povede místostarosta Prahy 7 Mirovský, vystřídal Štěpánka

  19:09
Pražskou Stranu zelených povede městský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, který v čele strany nahradí starostu Prahy 4 Petra Štěpánka. O výsledku dnešní krajské volební konference informoval mluvčí strany Jan Žáček. Členové volili předsedu napodruhé. Dnes zelení zopakovali neúspěšnou únorovou volbu, z níž nevzešel nikdo vítězně.

Zelení na magistrátu

  • Strana zelených, na pražském magistrátu v koalici se STAN a KDU-ČSL, vládne spolu s vítězným ANO a ČSSD.
  • Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) v lednu údajně porušil koaliční smlouvu, když nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání tendru na svoz odpadu. Koalice kvůli tomu vstoupila do dohodovacího řízení.

Do pražského zastupitelstva stejně jako do vedení Prahy 7 vynesly Mirovského loňské komunální volby, před nimiž byl v Praze 7 opozičním zastupitelem. Vystudoval ochranu životního prostředí v Praze a environmentální management v Amsterdamu.

V Praze 7 vystupoval Mirovský v rámci Strany zelených proti hernám. Podílel se také na organizování petice proti stavbě nové budovy radnice, od níž muselo minulé vedení městské části po místním referendu upustit. Veřejně se stavěl třeba proti výstavbě na Letné a mimo jiné pořádal protest proti Olympijskému parku Soči-Letná. V poslední době podepsal petici Prezidente, odejděte!, která požaduje po senátorech, aby se zabývali jednáním prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud.

Štěpánek už má funkcí dost, tvrdí Mirovský

Mirovský podle svého webu do čela pražských zelených kandidoval s tím, že Štěpánek soustřeďuje příliš mnoho funkcí a je třeba zlepšit informování o práci zelených v pražském zastupitelstvu směrem ke krajské organizaci strany. Navrhl také vytvořit skupinu pro mediální prezentaci a získávání peněz pro volby v letech 2016 a 2018. „Chci se zaměřit na zkvalitnění MHD a omezení tranzitní dopravy. Důležitou prioritou pro nás bude také podpora sociálního bydlení,“ uvedl dnes.

Štěpánek je starostou Prahy 4 a předsedou klubu zelených v pražském zastupitelstvu. Strana zelených ho na lednovém sjezdu zvolila prvním místopředsedu, ačkoli kandidoval na předsedu strany. Tou se stala starostka Brna-Nového Lískovce Jana Drápalová. Získala 115 ze 198 možných hlasů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek