metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Pražští radní by podle Krnáčové z ANO měli mít bezpečnostní prověrku

  16:12
„Pražští radní by při nástupu do funkce měli mít bezpečnostní prověrku druhého stupně - důvěrné. Bez ní by nesměli funkci vykonávat,“ řekla dnes Adriana Krnáčová, které vede pražskou kandidátku ANO. Jako náměstkyně ministra vnitra ji musí mít. U Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) si v květnu požádala o prověrku na stupeň tajné. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v reakci na to uvedl, že „není možné redukovat lidskou slušnost bezpečnostní prověrkou“.
Adriana Krnáčová | foto: ANO

„Radní by musel deset let nazpět prokázat své vztahy, účty, veškerý majetek. Prokáže tím, že není napojen na podivné struktury, a není tak bezpečnostním rizikem,“ uvedla Krnáčová, která je bývalou šéfkou Transparency International ČR. „Bude se muset doslova vysvléknout do prádla,“ doplnila. Proces prověřování, který trvá až několik měsíců, podle ní nebude mít na práci politiků významný vliv. NBÚ bude podle ní nutné personálně posílit.

Prověřování by paralyzovalo vedení města, říká Hudeček

„Věřím, že čelní představitelé ANO půjdou v tomto radním příkladem,“ uvedl Hudeček, který má jako primátor prověrku prvního stupně - vyhrazené. Zapochyboval ovšem nad tím, zda si radní vůbec budou moci o prověrku u NBÚ zažádat. Pokud ano, její vyřízení může trvat až rok, což by podle něj vedení města paralyzovalo. Kromě zastupitelů a radních by podle Krnáčové měli i úředníci povinně předkládat majetková přiznání.

Prověrka na důvěrné informace

  • Důvěrné jsou podle zákona o ochraně utajovaných skutečností informace, jejichž vyzrazení nebo zneužití může způsobit prostou újmu zájmům České republiky. U žadatelů o prověrku na stupeň důvěrné se bezpečnostní rizika zjišťují deset let zpětně, prověrka platí devět let.
  • Bezpečnostní řízení upravuje zákon a prověrku vydává NBÚ, uvedl mluvčí úřadu Radek Holý. Podle něj může o prověrku žádat zpravidla zaměstnavatel fyzické osoby. V odůvodnění se musí popsat zejména označení konkrétního místa nebo funkce.
  • Podle zákona ale bezpečnostní prověrka neřeší bezúhonnost člověka. Má hlavně vyjádřit možnost dotyčného pracovat s určitým typem informací. Zda může Krnáčová chtít u kolegů prověrku, je otázka, kterou musí vyřešit magistrát.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek