metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Kandidátka hnutí ANO na primátorku Adriana Krnáčová | foto: ANO

Rozhovor: Nevěřím tomu, kdo má za zády kmotry, říká Krnáčová z ANO

  6:00
Poslední výzkum preferencí voličů ukázal, že by v metropoli mohla opět po čtyřech letech vyhrát nová strana. Po TOP 09 by se vítězem mohlo letos stát hnutí ANO. Jeho lídrem je Adriana Krnáčová.

Když hnutí ANO oznámilo vaše jméno, ozvalo se, že ani vy nejste bez poskvrny. Nejvíce se mluví o problémech s vyúčtováním protikorupční konference.
Protikorupční konference, kterou jsem spoluorganizovala, skončila v roce 2001 a dostali jsme na ni 30 milionovou dotaci, 17 milionů jsme vrátili státu. Ministerstvo vnitra nám dalo potvrzení, že všechno je v pořádku. Je pravda, že kvůli různým mezinárodním platbám to trvalo déle. Všechno bylo ale už řádně zauditováno.

Druhou skvrnou má být zrušení občanského sdružení Transparency International a následné založení nové obecně prospěšné společnosti se stejným názvem.
V roce 2003 rozhodla výkonná rada Transparency, že je potřeba ji transformovat. Předložila jsem valné hromadě návrh na transformaci, kterou připravili právníci. Důvod byl, že od roku 1998, kdy občanské sdružení vzniklo, do něj vstoupila řada lidí, s nimiž organizace nemohla spolupracovat. Morální kredit řady z nich nebyl v pořádku a stanovy sdružení neumožňovaly je vyloučit, proto se výkonná rada rozhodla pro změnu. Lidi, kteří byli vyloučeni, byli naštvaní, ale sami si to vyloučení na valné hromadě schválili.

Nejste jen bývalá ředitelka Transparency, ale i spolumajitelka společnosti Blue Ocean, která je označována za lobbistickou společnost.
Ano, ale legislativní lobbing jsme nikdy nedělali. Věnovali jsme se strategickému marketingu, komunikaci, tvoření různých analýz, pořádání konferencí. Přicházela jsem do styku s veřejnou správou, ale nikdy kvůli lobbování za legislativu.

Co bude s firmou dál?
Abych uklidnila všechny kritiky, domluvila jsem se se svým společníkem, že firmu po dobu mého působení v politice utlumíme, případně že mu rovnou prodám svůj podíl ve firmě.

Jste náměstkyní ministra vnitra. Můžete být zároveň zastupitelkou? Vnitro je orgánem nadřízeným magistrátu…
Pokud vím, tak to slučitelné je. 

Pokud se nestanete primátorkou, budete pracovat jako řadová zastupitelka? Pražané si pamatují na angažmá Zdeňka Tůmy před čtyřmi lety. Vyhrál sice volby, ale pak se z politiky prakticky ztratil.
Muži jsou zbabělejší než ženy. Já se z magistrátu neztratím.

Slibujete, že si na magistrát vezmete speciální tým. Kdo v něm bude?
Konkrétní jména neprozradím, ale budou tam auditoři, právníci, finanční experti a personalisté. Všichni s letitou zkušeností.

Hnutí ANO pravděpodobně nevyhraje nadpoloviční většinou. Budete potřebovat spojence. S kým si dovedete představit koalici?
Uvidíme, jak dopadnou volby. Ale asi nejsem schopna vytvořit koalici s někým, kdo má za zády kmotry a strany propojené s nimi.

Po koaličních partnerech požadujete bezpečnostní prověrku.
Bezpečnostní prověrka je pro mě nepřekročitelná podmínka. Nechci se bavit s někým, kdo je rizikem a je napojený na podivné lidi, struktury.

Co je ve vašem programu jiného, čím se liší od ostatních stran?
Řeknu to příkladem. Pokud vezmete program jako recept na svíčkovou nebo kapustnici, tak vždycky také záleží na tom, kdo to vaří. Můžete mít skvělý recept i suroviny, ale když vaří blbý kuchař, ta je z toho blaf. Ale když máte dobré kuchaře, tak je z toho lahodný pokrm. My přivádíme ty dobré kuchaře, aby lidem v té restauraci chutnalo a cítili se dobře.

Politici slibují před volbami leccos, třeba dopravu zadarmo...
To nejde slibovat dopravu zadarmo. Kdyby bylo nejhůř, po určitou dobu… Spíš slíbím voličům, že se podívám na hospodaření dopravního podniku a na Opencard. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek