metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Rozhovor: Nevěřím tomu, kdo má za zády kmotry, říká Krnáčová z ANO

  6:00
Poslední výzkum preferencí voličů ukázal, že by v metropoli mohla opět po čtyřech letech vyhrát nová strana. Po TOP 09 by se vítězem mohlo letos stát hnutí ANO. Jeho lídrem je Adriana Krnáčová.

Kandidátka hnutí ANO na primátorku Adriana Krnáčová | foto: ANO

Když hnutí ANO oznámilo vaše jméno, ozvalo se, že ani vy nejste bez poskvrny. Nejvíce se mluví o problémech s vyúčtováním protikorupční konference.
Protikorupční konference, kterou jsem spoluorganizovala, skončila v roce 2001 a dostali jsme na ni 30 milionovou dotaci, 17 milionů jsme vrátili státu. Ministerstvo vnitra nám dalo potvrzení, že všechno je v pořádku. Je pravda, že kvůli různým mezinárodním platbám to trvalo déle. Všechno bylo ale už řádně zauditováno.

Druhou skvrnou má být zrušení občanského sdružení Transparency International a následné založení nové obecně prospěšné společnosti se stejným názvem.
V roce 2003 rozhodla výkonná rada Transparency, že je potřeba ji transformovat. Předložila jsem valné hromadě návrh na transformaci, kterou připravili právníci. Důvod byl, že od roku 1998, kdy občanské sdružení vzniklo, do něj vstoupila řada lidí, s nimiž organizace nemohla spolupracovat. Morální kredit řady z nich nebyl v pořádku a stanovy sdružení neumožňovaly je vyloučit, proto se výkonná rada rozhodla pro změnu. Lidi, kteří byli vyloučeni, byli naštvaní, ale sami si to vyloučení na valné hromadě schválili.

Nejste jen bývalá ředitelka Transparency, ale i spolumajitelka společnosti Blue Ocean, která je označována za lobbistickou společnost.
Ano, ale legislativní lobbing jsme nikdy nedělali. Věnovali jsme se strategickému marketingu, komunikaci, tvoření různých analýz, pořádání konferencí. Přicházela jsem do styku s veřejnou správou, ale nikdy kvůli lobbování za legislativu.

Co bude s firmou dál?
Abych uklidnila všechny kritiky, domluvila jsem se se svým společníkem, že firmu po dobu mého působení v politice utlumíme, případně že mu rovnou prodám svůj podíl ve firmě.

Jste náměstkyní ministra vnitra. Můžete být zároveň zastupitelkou? Vnitro je orgánem nadřízeným magistrátu…
Pokud vím, tak to slučitelné je. 

Pokud se nestanete primátorkou, budete pracovat jako řadová zastupitelka? Pražané si pamatují na angažmá Zdeňka Tůmy před čtyřmi lety. Vyhrál sice volby, ale pak se z politiky prakticky ztratil.
Muži jsou zbabělejší než ženy. Já se z magistrátu neztratím.

Slibujete, že si na magistrát vezmete speciální tým. Kdo v něm bude?
Konkrétní jména neprozradím, ale budou tam auditoři, právníci, finanční experti a personalisté. Všichni s letitou zkušeností.

Hnutí ANO pravděpodobně nevyhraje nadpoloviční většinou. Budete potřebovat spojence. S kým si dovedete představit koalici?
Uvidíme, jak dopadnou volby. Ale asi nejsem schopna vytvořit koalici s někým, kdo má za zády kmotry a strany propojené s nimi.

Po koaličních partnerech požadujete bezpečnostní prověrku.
Bezpečnostní prověrka je pro mě nepřekročitelná podmínka. Nechci se bavit s někým, kdo je rizikem a je napojený na podivné lidi, struktury.

Co je ve vašem programu jiného, čím se liší od ostatních stran?
Řeknu to příkladem. Pokud vezmete program jako recept na svíčkovou nebo kapustnici, tak vždycky také záleží na tom, kdo to vaří. Můžete mít skvělý recept i suroviny, ale když vaří blbý kuchař, ta je z toho blaf. Ale když máte dobré kuchaře, tak je z toho lahodný pokrm. My přivádíme ty dobré kuchaře, aby lidem v té restauraci chutnalo a cítili se dobře.

Politici slibují před volbami leccos, třeba dopravu zadarmo...
To nejde slibovat dopravu zadarmo. Kdyby bylo nejhůř, po určitou dobu… Spíš slíbím voličům, že se podívám na hospodaření dopravního podniku a na Opencard. 

Autor:

Hlavní zprávy

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek