metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 21. února 2024. Svátek má Lenka
Bude primátorkou Adriana Krnáčová z hnutí ANO? | foto: ANO

Průzkum: Komunální volby v Praze by vyhrálo ANO před TOP 09

  10:42
Komunální volby v Praze by vyhrálo hnutí ANO s 20 procenty hlasů před TOP 09 se 14 procenty. Následují ČSSD a ODS, ukázal průzkum agentury STEM/MARK z počátku září. Razantní změnu ve vedení magistrátu, kterému nyní vládne TOP 09 s podporou ČSSD, chtějí tři čtvrtiny dotázaných. Říjnových voleb do obecních zastupitelstev se plánuje určitě zúčastnit skoro polovina Pražanů. O výsledcích dnes informoval Pavel Šimoník ze STEM/MARK.

„Volební preference i názor na současné vedení radnice ukazují, že Pražané si přejí, a patrně i očekávají, po komunálních volbách zásadní obměnu ve vedení magistrátu,“ uvedli autoři průzkumu. Nerozhodnutých zůstává 22 procent z lidí, kteří nevylučují účast ve volbách. Komunální volby se budou v Česku konat 10. a 11. října.

KSČM je pod hranicí pěti procent

Sociální demokracie by podle průzkumu v komunálních volbách v Praze získala devět procent a ODS osm procent hlasů. Trojkoalici zelených, lidovců a Starostů by volilo šest procent a Piráty pět procent lidí, kteří neodmítají jít k volbám.

Těsně pod hranicí volitelnosti by se čtyřmi procenty bylo Politické hnutí Pro Prahu a také Úsvit a Svobodní, o procento méně by měla KSČM. U komunistické strany ale autoři průzkumu upozornili na tradičně menší ochotu respondentů přihlásit se k její volbě. „Za nezvratné považují své rozhodnutí volit konkrétní stranu častěji voliči KSČM a ČSSD,“ uvedla STEM/MARK.

Průzkum probíhal telefonicky

Říjnových voleb se plánuje určitě zúčastnit 46 procent oprávněných voličů v Praze, k urnám půjdou spíše starší a vzdělanější občané. Číslo zhruba odpovídá 44procentní účasti v minulých volbách. O komunální dění se podle průzkumu zajímá 70 procent dotázaných.

Průzkum STEM/MARK provedla mezi 4. a 8. zářím, telefonicky a on-line se dotazovala 603 obyvatel Prahy starších 18 let. K volbám z nich neodmítalo jít 553. Pražané byli mezi respondenty zastoupeni reprezentativně podle pohlaví, věku, vzdělání a městských částí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek

Problém s HHC se začal řešit, až když děti končily v nemocnicích, říká Stabla

vydáno 21. února 2024  5:00

Fenomén HHC (Hexahydrokanabinol) více než rok sklízel kritiku z řad nejen znalců konopného průmyslu, ale také lékařů a vědců. I přes potvrzená rizika byl...  celý článek

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

vydáno 20. února 2024  17:27

Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a...  celý článek

Pozvánku na Mont Blanc jsem nemohl odmítnout, říká student, který se léčí z hemofilie

vydáno 20. února 2024  9:56

Třiadvacetiletý Daniel Šimek se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc. Přestože trpí poruchou...  celý článek