metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Jaká jsou vaše předsevzetí? | foto: Profimedia.cz

Předsevzetí se dají splnit, ale je potřeba si je správně rozkouskovat

  13:52
Podle psycholožky se nasčítají i malé úspěchy. A je třeba je vnímat.

Znáte pojem „ledňáčkové“? Označují se tak lidé, kteří do nového roku nadšeně vstoupí s nějakým předsevzetím, ale touha po změně jim dlouho nevydrží a se svým přáním skončí už během ledna. Pokud jste se i vy letos rozhodli zařadit do svého života nějaké zlepšení, buďte konkrétní a začněte raději s menším soustem.

Proč to brzy vzdáváme
Nejčastější předsevzetí se týkají změny vzhledu a zdraví – začnu cvičit, zdravě jíst, zhubnu. Jedním z důvodů, proč se takové cíle nedaří opakovaně naplnit, je přílišná ambicióznost. Pokud jste se doteď cpali dortíky a odpoledne proleželi na gauči, radikální změna typu každý den budu cvičit a už nikdy nestrčím do pusy čokoládu pravděpodobně nebude fungovat.

„Někteří lidé nemají dostatečnou podporu nebo plán, jak svých cílů dosáhnout,“ říká psycholožka Veronika Mosoriáková. „Dalším důvodem může být nedostatek motivace nebo trpělivosti, které jsou potřebné k dosažení cíle. Navíc, někteří lidé si stanoví předsevzetí, která pro ně nejsou skutečně důležitá, takže se k nim nedokážou dostatečně zavázat,“ popisuje Mosoriáková.

Důvodem nenaplněných přání proto není pouze slabá vůle nebo to, že „na to nemáte“. Často je na vině chybné plánování. „Je potřeba, aby byly cíle co nejvíce konkrétní – co, kdy, kde, jak. Aby byly dosažitelné, což poznáme tak, že si je umíme představit,“ vysvětluje Radka Loja, psycholožka, koučka, lektorka a spoluautorka webu emoční inteligence Mindtrix.cz. „Měli bychom být také odhodlaní pro jejich naplnění udělat maximum,“ objasňuje Loja.

Vybudujte si pevnou vůli
Podle Mosoriákové existuje několik způsobů, jak si vybudovat pevnou vůli. „Stanovte si specifické a měřitelné cíle,“ radí. „Mějte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout, rozdělte si svůj cíl na menší kroky, které jsou snadnější k dosáhnutí, a zaměřte se na čas pouze na jeden krok,“ doporučuje Mosoriáková.

Důležitou součástí procesu je také motivace. „Připomínejte si důvody, proč jste si svůj cíl stanovili. Motivovaní zůstanete také tím, že si pro sebe stanovíte odměnu, až svého cíle dosáhnete,“ přidává Mosoriáková. „Vybudování pevné vůle vyžaduje čas a trpělivost, takže buďte trpěliví a nevzdávejte se snadno,“ povzbuzuje.

Zaměřte se na sebelásku
Součástí úspěšné cesty k naplnění předsevzetí je vztah k sobě samým, umění mít se rádi a přijímat se takoví, jací jsme. „Sebeláska úzce souvisí se sebepřijetím. Lidem v tom může aspoň ze začátku pomoci někdo druhý, kdo je přijímá víc, než jak oni přijímají sebe. Úplně stačí aspoň jeden člověk nebo třeba skupina lidí při nějaké zájmové činnosti. Když se posílí sebepřijetí, tak se posílí i sebeláska,“ věří Loja, podle níž může být dobrou známkou k sebepřijetí právě to, že se o své tělo začneme líp starat třeba pohybem či úpravou jídelníčku.

Ovšem ani v tomto případě neplatí, že čím urputněji budeme cvičit, tím víc se budeme milovat. U nerealistických cílů je už předem téměř jisté, že selžeme. „To by mělo u většiny lidí přesně opačný efekt – měli by se rádi ještě méně. Pokud se budeme aspoň o trochu víc hýbat a zdravěji jíst, tak je to úspěch. A ty úspěchy se nasčítají,“ motivuje Loja.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek