metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Předsevzetí se dají splnit, ale je potřeba si je správně rozkouskovat

  13:52
Podle psycholožky se nasčítají i malé úspěchy. A je třeba je vnímat.
Jaká jsou vaše předsevzetí? | foto: Profimedia.cz

Znáte pojem „ledňáčkové“? Označují se tak lidé, kteří do nového roku nadšeně vstoupí s nějakým předsevzetím, ale touha po změně jim dlouho nevydrží a se svým přáním skončí už během ledna. Pokud jste se i vy letos rozhodli zařadit do svého života nějaké zlepšení, buďte konkrétní a začněte raději s menším soustem.

Proč to brzy vzdáváme
Nejčastější předsevzetí se týkají změny vzhledu a zdraví – začnu cvičit, zdravě jíst, zhubnu. Jedním z důvodů, proč se takové cíle nedaří opakovaně naplnit, je přílišná ambicióznost. Pokud jste se doteď cpali dortíky a odpoledne proleželi na gauči, radikální změna typu každý den budu cvičit a už nikdy nestrčím do pusy čokoládu pravděpodobně nebude fungovat.

„Někteří lidé nemají dostatečnou podporu nebo plán, jak svých cílů dosáhnout,“ říká psycholožka Veronika Mosoriáková. „Dalším důvodem může být nedostatek motivace nebo trpělivosti, které jsou potřebné k dosažení cíle. Navíc, někteří lidé si stanoví předsevzetí, která pro ně nejsou skutečně důležitá, takže se k nim nedokážou dostatečně zavázat,“ popisuje Mosoriáková.

Důvodem nenaplněných přání proto není pouze slabá vůle nebo to, že „na to nemáte“. Často je na vině chybné plánování. „Je potřeba, aby byly cíle co nejvíce konkrétní – co, kdy, kde, jak. Aby byly dosažitelné, což poznáme tak, že si je umíme představit,“ vysvětluje Radka Loja, psycholožka, koučka, lektorka a spoluautorka webu emoční inteligence Mindtrix.cz. „Měli bychom být také odhodlaní pro jejich naplnění udělat maximum,“ objasňuje Loja.

Vybudujte si pevnou vůli
Podle Mosoriákové existuje několik způsobů, jak si vybudovat pevnou vůli. „Stanovte si specifické a měřitelné cíle,“ radí. „Mějte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout, rozdělte si svůj cíl na menší kroky, které jsou snadnější k dosáhnutí, a zaměřte se na čas pouze na jeden krok,“ doporučuje Mosoriáková.

Důležitou součástí procesu je také motivace. „Připomínejte si důvody, proč jste si svůj cíl stanovili. Motivovaní zůstanete také tím, že si pro sebe stanovíte odměnu, až svého cíle dosáhnete,“ přidává Mosoriáková. „Vybudování pevné vůle vyžaduje čas a trpělivost, takže buďte trpěliví a nevzdávejte se snadno,“ povzbuzuje.

Zaměřte se na sebelásku
Součástí úspěšné cesty k naplnění předsevzetí je vztah k sobě samým, umění mít se rádi a přijímat se takoví, jací jsme. „Sebeláska úzce souvisí se sebepřijetím. Lidem v tom může aspoň ze začátku pomoci někdo druhý, kdo je přijímá víc, než jak oni přijímají sebe. Úplně stačí aspoň jeden člověk nebo třeba skupina lidí při nějaké zájmové činnosti. Když se posílí sebepřijetí, tak se posílí i sebeláska,“ věří Loja, podle níž může být dobrou známkou k sebepřijetí právě to, že se o své tělo začneme líp starat třeba pohybem či úpravou jídelníčku.

Ovšem ani v tomto případě neplatí, že čím urputněji budeme cvičit, tím víc se budeme milovat. U nerealistických cílů je už předem téměř jisté, že selžeme. „To by mělo u většiny lidí přesně opačný efekt – měli by se rádi ještě méně. Pokud se budeme aspoň o trochu víc hýbat a zdravěji jíst, tak je to úspěch. A ty úspěchy se nasčítají,“ motivuje Loja.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
Témata: psychologie, Loja

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek