metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Hlavně ženy mají tendenci se podceňovat. | foto: Accenture

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

  14:09
S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.

Poslední roky s prací, jak jsme ji znali dříve, razantně zamávaly. Někteří se obávají propouštění, ti, kteří mají stabilní práci, zase bojují s vyhořením a nespokojeností. Pokud chcete na svém pracovním životě něco změnit, zkuste si to dát jako předsevzetí.

Nebojte se velkých cílů
Malé cíle přinášejí malé výsledky, zároveň se ale „nevyšťavte“ na příliš velkém soustu. Pokud si však něco přejete, neměl by vás zastavit strach, že je to příliš velký cíl. „Je to těžké a nechce se nám do toho, ale vyjdeme silnější, spokojenější a s novou zkušeností, platí to v životě i v práci,“ říká k tomu Gabriela Teissing, provozní ředitelka Creative Dock.

Vyjádřete svůj názor
Pokud pracujete v týmu a máte pocit, že by měl fungovat trochu jinak, je potřeba nápady na zlepšení formulovat a nebát se je říct nahlas. Někdy pomůže i větší otevřenost a nenechání si pocitů pouze pro sebe.

Převezměte zodpovědnost
Naučte se přiznat svoji chybu a neschovávejte se za druhé, sebereflexe je důležitá. Díky ní se učíme a zlepšujeme. „Převzít zodpovědnost za sebe a za to, co dělám, není jednoduchá disciplína, ale i účast v ní se počítá,“ myslí si Teissing.

Učte se nové dovednosti
„Automatizace, která zasahuje jak výrobu, tak kancelářské prostředí, je tak rychlá, že se zaměstnanci bez dalšího vzdělávání dnes prakticky neobejdou,“ uvádí Tomáš Jeník ze společnosti Accenture. Každý, kdo se chce kariérně posouvat, by se proto měl čas od času naučit něčemu novému. „Vzdělávejte se třeba formou kurzů a nebojte se požádat šéfa, jestli by firma kurz nezaplatila, nebo na něj alespoň nepřispěla. Ukažte, že se chcete rozvíjet, pracovat na sobě, že investice do vašeho rozvoje se firmě vyplatí, protože pak pro ni budete větším přínosem,“ věří Teissing.

Nepomlouvejte
Svět je malý a nikdy nevíte, na koho kde narazíte. „Je jednoduché kritizovat ostatní, tak nějak to odvádí pozornost od nás samotných,“ upozorňuje Teissing. Nemluvte špatně o nikom, kdo u toho není a nemůže na to reagovat a uvést věci na pravou míru.

Dotahujte
Pokud máte spoustu dobrých nápadů, ale nedaří se vám je dotahovat do konce, zkuste zapracovat na určování priorit. Na každý rozjetý projekt si stanovte čas, kdy se mu budete věnovat. Při krátkodobých cílech si můžete dát i deadline, do kdy je chcete mít hotové.

Poznejte svou hodnotu
Podceňujete se? Podívejte se objektivně na všechny svoje schopnosti a zkušenosti a správně je oceňte. „Umění je také vědět, kdy si říct o vyšší plat, a správně to zdůvodnit. Proto se vyplatí připravit si argumenty i vaše konkrétní dosavadní výsledky či přínos pro firmu,“ doporučuje Teissing.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek