metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana
Spořilovská | foto: Google Maps

Přes Jižní spojku povede most, Spořilovská se ztiší díky stěnám a asfaltu

  16:16
Na Spořilově vznikne přes Jižní spojku nový most, podél Spořilovské ulice budou nové protihlukové stěny a položen tam bude takzvaný tichý asfalt. Tak budou vypadat opatření na vytížené Spořilovské ulici v Praze 4.

Problémový Spořilov

  • Po Spořilovské projede každý den v obou směrech podle nejnovějších měření na 50 tisíc automobilů, z nich je zhruba 9000 kamionů.
  • V noci to pak je celkem 9000 aut a z toho asi 1700 kamionů.
  • Dopravní zátěž na Spořilovské vzrostla po otevření Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D5 v září 2010.
  • Magistrát tehdy zakázal kamionům vjezd na Jižní spojku mezi Barrandovem a Spořilovem.

Na jednání zastupitelstva Prahy 4 to řekli šéf Technické správy komunikace Ladislav Pivec a náměstek primátora Jiří Nouza. Navržená řešení jsou podle Pivce pouze dočasná. "Než bude dostavěn Pražský okruh mezi D1 a Běchovicemi, můžeme nabídnout jen dílčí a dočasná řešení," řekl zastupitelům Pivec.

Jedním z řešení je dostavba nového mostu přes Jižní spojku v ulici Ke Garážím. Ten by měl být dokončen do konce letošního roku. Na něj chce město přesměrovat kamiony, které jezdí po Spořilovské ve směru z Jižní spojky na D1. Zároveň by tu nově měla platit povinná minimální vzdálenost mezi kamiony. Technická správa podle Pivce nyní zvažuje, zda by to bylo 30 či 50 metrů. Vzdálenost má zajistit, že kamiony nevytvoří souvislou kolonu, kvůli které osobní auta neprojedou.

Mezi další opatření patří výstavba protihlukových stěn a valu kolem Spořilova podél ulice 5. května a Jižní spojky nebo podél Jižní spojky mezi ulicemi Sliačská a Spořilovská. Nová mobilní protihluková stěna má být v severní části Spořilovské. "To je chystáno a snažíme se vysoutěžit zhotovitele," řekl Pivec. Třetí skupinou opatření je položení takzvaného tichého asfaltu, který snižuje hluk. Ten se plánuje na Spořilovské a Senohrabské ulici.

Zastupitelé se bojí, že se situace nevyřeší

Podle některých zastupitelů Prahy 4 jsou ale opatření nedostatečná. Místostarosta Jiří Bodenlos uvedl, že mu chybí protihluková stěna v severní části Spořilovské po pravé straně ve směru od D1 k Jižní spojce.

Zastupitel Petr Štěpánek zase odmítl nechat jezdit kamiony po novém mostě. Podle něj se ujetá vzdálenost kamionů Spořilovem prodlouží. "Po Spořilovské ujedou polovinu vzdálenosti, než kolem Spořilova po Jižní spojce a následně ulici 5. května," řekl. Bývalý starosta Prahy 4 Pavel Horálek zase magistrát vyzval, aby byl tichý asfalt položen také na Jižní spojce v Krči, kde kamiony nejezdí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek