metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Přijímat rány se tady učí lidé na vozíčku. Zítra je čeká první ostrý turnaj

  8:23
Prásk. Prásk. Minuta a půl nepřetržitého střídání úderů a krytů. Minutku pauza a znovu. Prásk. Prásk. Ze Štěpána Hyky teče pot. Kvůli rukavicím si ho nemůže setřít. Svému jmenovci Štěpánu Benešovi nedá vydechnout a zasypává ho tvrdými ranami. Boxerský sparing jako každý jiný, přeci jen se však tréninky v klubu S.A.C. Praga v Drahobejlově ulici v Praze 9 něčím liší. Rozdávat rány se tu totiž učí lidé na vozíčku.
Štěpán Hyka.

Štěpán Hyka. | foto: Metro.cz

Box vozíčkářů provozuje parta nadšenců už zhruba dva roky. „Viděla jsem tento sport ve Francii a rozhodla jsem to zkusit i nás,“ vzpomíná na počátky netradičního sportu trenérka Eva Líšková. Na boxerské tréninky chodí pravidelně sedm vozíčkářů. Do pytle tu pravidelně buší dokonce i boxerka.

Nejvíc to odnesou ramena

V Česku nový sport se hodně podobá běžnému boxu, má ale pár svých odlišností. „Nejvíc mě bolí ramena. Člověk s nimi furt musí pracovat. Zdravý boxer používá celé tělo. My hlavně ta ramena,“ vysvětluje Štěpán Beneš. Jak sám říká, pokaždé si na tréninku dokonale vyčistí hlavu.

„Dělal jsem box před nehodou, a jelikož je to úžasný sport, tak ho dělám i teď,“ líčí svou pravidelnou účast na trénincích Štěpán Hyka. „Chtěl bych se naučit přijímat rány i rány rozdávat,“ říká pro změnu Jan Vohnout, který tréninky navštěvuje teprve měsíc. „Zatím mi největší problém dělá technika,“ krčí bolavými rameny boxer.

Boxeři musí být zapřeni, aby nepřepadli.

Jan Vohnout tréninky navštěvuje teprve měsíc.

Poprvé na ostro

Naučit se správný úder je jedním ze základních cílů tréninku, během kterého nechybí rozcvička, boxování do pytle i boj jeden na jednoho. „Jeden boxer je zapřený na vozíku do provazů. Druhému držím vozík já. Jde o to, aby se soupeři nepřevrátili,“ říká trenérka Terezie Krejbychová. „Na turnaji bude mít každý boxer svého sekundanta,“ dodává.

Historicky první boxerský turnaj vozíčkářů se uskuteční v pátek 1. května v parku Folimanka. První ostrý zápas je v plánu ve 13 hodin. Pravidla jsou stejná jako při olympijském boxu, jen čas je kratší. Jedno kolo trvá minutu a půl. Celkem jsou kola tři. „Devadesát sekund se zdá jako krátká doba, ale opak je pravdou. Soupeři musejí pořád pracovat. Není kam uhnout. Není kdy odpočívat,“ komentuje náročnost zápasu Líšková.

V tělocvičně cvičí spolu s boxery na vozíčku i zdraví lidé.

Tvrdost úderů trénují i na pytli.

Extrémních sportů bude víc

Boxerský turnaj je součástí festivalu Pojď dál. Podpořit své kolegy z ringu sem přijdou i evropský šampion Lukáš Konečný a Ondrej Pala, stříbrný olympionik Rudolf Kraj a vycházející hvězda ženského profesionálního boxu Fabiana Bytygi. Festival hudby a pohybu se letos koná již po třetí. Součástí akce je kromě boxu i slaňování Nuselského mostu na vozíčku a vystoupení kapel The Tap Tap a Vltava. Ty zahrají od 17 hodin v prostorách Jedličkova ústavu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek