metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Dalších 7 fotografií v galerii
Demonstrace proti ruské invazi na Krym | foto: ČTK

Proti ruské intervenci na Krymu v Praze demonstrovaly desítky lidí

  14:42,  aktualizováno  17:56
Proti ruské intervenci na ukrajinském Krymu dnes odpoledne v Praze demonstrovaly desítky lidí. Odpůrci ruského vojenského zásahu došli v průvodu od Karlova mostu na Hradčanské náměstí. U sochy Tomáše Garrigua Masaryka k lidem promluvilo několik politiků, ale i Ukrajinci zranění při demonstracích v Kyjevě, kteří se léčí v českých nemocnicích. Demonstranti také chtěli podpořit mírový pochod, který se dnes uskutečnil na několika místech Ruska.

Na shromáždění se lidé jako tradičně svolali především prostřednictvím sociálních sítí. Na Hradčanské náměstí došlo více než 150 lidí, oproti protestům z minulých týdnů mezi nimi bylo více Čechů. Dnešní akci pořádali především české iniciativy Bezkomunistů.cz a Chceme demokratickou Ukrajinu. Ukrajinští organizátoři chystají další protest na nedělních 14.00 před ruské velvyslanectví.

Lidé mávali různými vlajkami

Lidé s sebou k pražskému Hradu přinesli ukrajinské, české nebo americké vlajky. Měli také různé transparenty, například "Za Rusko a Ukrajinu bez Putina". Na pořádek dohlíželo několik policistů.

U sochy Tomáše Garrigua Masaryka lidé zpívali písně Karla Kryla a poslouchali proslovy například signatářky Charty 77 Dany Němcové, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska nebo místopředsedy ODS Martina Kupky. Řečníci často srovnávali situaci na Krymu s okupací Československa nacistickým Německem, od kterého dnes uplynulo 75 let.

Demonstrace proti ruské invazi na Krym
Demonstrace proti ruské invazi na Krym

Promluvil také pražský primátor Tomáš Hudeček, který dlouhodobě vyjadřuje Ukrajině podporu. "Mám trochu strach, že přijde takhle na pomoc někdo k nám," poznamenal Hudeček.

Odpůrci ruské armády volají po sankcích

Na Hradčanském náměstí dále předseda LES Martin Bursík přečetl otevřený dopis předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, který sepsal společně s bývalým ministrem obrany Lubošem Dobrovským, bývalým ministrem Michaelem Kocábem a senátorem Jaromírem Štětinou.

Premiéra v něm vyzvali, aby byly na Rusko uvaleny "v plné šíři" politické a ekonomické sankce nebo aby bylo zastaveno vydávání víz pro Rusy a byly jim zmrazena bankovní konta v Česku. Sobotka jednostranné sankce jen za ČR odmítnul s tím, že chce postupovat v souladu s dalšími státy EU.

S proslovy vystoupili i zranění Ukrajinci

Na demonstraci vystoupilo i několik Ukrajinců, kterým po zranění při kyjevských demonstracích česká vláda zaplatila léčbu v pražských nemocnicích. Čechům několikrát poděkovali za pomoc a za podporu.

Invaze na Krym

  • Rusko vyslalo vojáky na ukrajinský Krym na přelomu února a března, akci odsoudila Ukrajina, Evropská unie nebo USA.
  • O připojení Krymu k Rusku mají v neděli obyvatelé poloostrova hlasovat v referendu. Ukrajina s plebiscitem nesouhlasí.
  • V posledních týdnech Ukrajinci v Praze demonstrovali například před ruským velvyslanectvím a na Václavském náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek