metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Praha nabídne pomoc Ukrajincům, přestěhují se sem studenti

  13:53
Vedení Prahy se rozhodlo pozvat na návštěvu předáka ukrajinské opozice a poskytnout materiální a technickou pomoc občanům Ukrajiny. Zároveň umožní zraněným léčit se v pražských nemocnicích. Konkrétní jméno a kroky město teprve upřesní. Rozhodla o tom na dnešním jednání rada hlavního města. Již na začátku února radní Prahy schválili finanční pomoc zraněným 500 tisíc korun. Pomůže i Univerzita Karlva, která nabídne ukrajinským vysokoškolákům, aby ukončili studium v Česku.
Na podporu protestujících na Ukrajině se ve čtvrtek konala obří demonstrace na Václavském náměstí. | foto: Shan He

Pražští radní uložili magistrátnímu odboru pro zdravotnictví a sociální péči, aby projednal s ředitelem pražské záchranky Zdeňkem Schwarzem možnosti materiální a technické pomoci občanům Ukrajiny. Pomoc by se měla uskutečnit v koordinaci s organizací Člověk v tísni. Odbor má rovněž jednat s nemocnicemi na území Prahy o možnostech umístění zraněných, včetně podmínek financování za spoluúčasti rozpočtu Prahy a zjistit možnosti ubytování pro příbuzné přijatých zraněných.

Vedení Prahy již na začátku února rozhodlo, že se nebude podílet na pořádání státní návštěvy ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Praha obvykle v rámci návštěv hlav státu pořádá akce, na které je zve - například setkání na Staroměstské radnici. Janukovyč má přijet do Prahy na dubnový summit Východního partnerství. O zrušení návštěvy již začal uvažovat také prezident Miloš Zeman.

Studenti se mohou uchýlit do Česka

Univerzita Karlova nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit svá studia v Praze prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla. "Nabídka se týká pouze těch studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině," sdělil dnes Petr Podzimek z univerzity.

"Předpokládáme přijetí deseti až dvaceti studentů, případně i více. Vše bude záležet na aktuálních okolnostech," uvedl Podzimek. Dodal, že nástup do studijních programů škola předpokládá co nejdříve. Technické kroky škola teprve připravuje.

Boje na Ukrajině

  • Ukrajina vře od loňského 21. listopadu, kdy vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s Evropskou unií a vyzvala k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem.
  • Vzápětí vyšli prozápadně orientovaní Ukrajinci do ulic a demonstrace trvají dodnes.
  • Na Ukrajině zemřely při střetech desítky obyvatel, stovky jich jsou zraněny.

Aleš Berný jw

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek