metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Průvod i speciální jízdy. Muzeum má velké plány

  6:06
Kulatých 130 let od zprovoznění první elektrické dráhy v hlavním městě chtějí pražští dopraváci oslavit nejen virtuálně.
Virtuální prohlídka tramvají | foto: DPP

Zaměstnanci střešovického Muzea městské hromadné dopravy jsou nejen srdcaři, ale také optimisté. Podle svých plánů uveřejněných ve výroční zprávě totiž plánují na letošní rok pěknou řádku akcí a věří, že jim je epidemiologická situace v Česku dovolí uskutečnit.

V Muzeu MHD se stále něco děje

Zaměstnanci muzea se činí i během pandemie.

Od února tu například probíhá zabrušovaní poškozených skel střešovických vozů. V poslední době je ničí vandalové.

Před několika týdny se také jeden z exponátů muzea stal hvězdou. V Praze se totiž natáčel francouzský seriál Operations Totems pro televizi Amazon Prime. V něm si „zahrála“ i tramvaj T1 ev. č. 5002.

Snímek by měl zachycovat dění v 60. let ve východním Berlíně, Paříži a Moskvě. Které z těchto měst si Praha asi zahraje?

V neděli 18. července by se tak podle nich měl konat průvod komerčních tramvají včele s muzejní soupravou vozů 109+526. Mezi další dopravní akce bude patřit zahájení provozu historické linky 41, a to již v sobotu 27. března.

„Můžeme očekávat také veřejnou rozlučku s autobusy Karosa v květnu nebo zážitkové jízdy tramvajovou soupravou 109+526 a autobusem Karosa ŠM 11 o víkendu 26.a27.června,“ uvádějí pro deník Metro redaktoři dopravního webu mhd86.cz, kteří program muzea rovněž pilně sledují. Během července by měly v muzeu probíhat komentované prohlídky k příležitosti 130 let první elektrické dráhy v Čechách. Tu zřídil František Křižík u příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891.

V plánu je také hudební festival Vozovna ve dnech 15. až 17. července, na září je počítáno se zážitkovými jízdami autobusem Škoda 706 RO a muzejní tramvajovou soupravou 2222+1111+1219. „V neděli 28. listopadu má proběhnout vánoční trh na dvoře vozovny spojený s rozsvícením vánočně vyzdobených vozidel dopravního podniku,“ vyplývá z výroční zprávy muzea.

Pandemická situace je ale nevyzpytatelná. Proto je lépe sledovat web a Facebook Muzea MHD, kde v průběhu roku budou informace postupně aktualizovány. Ti, kterým během pandemie chybí vnitřní prostory muzea, si mohou vyzkoušet virtuální prohlídku (viz foto). Pomocí několika kliků na webu dpp.cz si lze prohlížet exponáty nejen zvenčí, ale i zevnitř. Nám se nejlépe „procházelo“ po stále ještě relativně čerstvě nalakované podlaze legendární tramvaje T3 Coupé.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek