metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Průzkumná štola ukáže, kudy povede nový tunel pod Prahou 5

  7:00
Ve stínu sporů o Blanku začala příprava stavby radlické radiály. Nová silnice by v budoucnu měla ulevit od automobilové dopravy zejména obyvatelům Smíchova kolem Plzeňské a Radlické.
Radlická radiála

Radlická radiála | foto: pudis.cz

Silnice má navazovat na stávající Rozvadovskou spojku, která je už tři desetiletí provizorně ukončena ve Stodůlkách, a skončit na Zlíchově. „Radiála je jednou ze sedmi plánovaných komunikací, které mají spojovat Pražský a Městský okruh,“ uvedl Vladislav Beneš ze společnosti Subterra. 

Na výstavbu Radlické radiály má město zhruba 100 milionů

Radlická radiála

Radlická radiála

Stavba začíná vybudováním průzkumné štoly dlouhé 850 metrů, která má ověřit inženýrsko-geologické podmínky jednoho z tunelů. „Byla zahájena stavba a hloubí se 14 metrů hluboká těžní šachta,“ potvrdil Beneš. Na výstavbu Radlické radiály má město v  rozpočtu vyčleněno zhruba sto milionů korun, z toho má jít na geologický průzkum 54 milionů. 

Výstavbu radiály bude město platit ze svého rozpočtu. „Radlická radiála je jedna ze strategických staveb,“ uvedl náměstek primátora Jiří Nouza. Silnice bude mimořádným technickým dílem, na 5,5 kilometru musí překonat 140 metrový výškový rozdíl mezi Zlíchovem a Stodůlkami. Kromě tří tunelů zde bude i 15 mostů.

Radlická radiála

Přibližně 5,5 kilometru dlouhá silnice má propojit Pražský okruh s Městským okruhem.

  • Více než polovina z celkové délky radiály je navržena v tunelech. 
  • Radiála povede připraveným koridorem od rozvadovské spojky souběžně s Bucharovou ulicí, dále krátce v prostoru Radlické, kde budou dva krátké hloubené tunely délky 299 metrů pojmenované Butovice a Jinonice. 
  • Za druhým z nich se radiála odkloní z Radlické ulice doprava a na úrovni železniční stanice Praha-Jinonice vstoupí do nejdelšího, raženého tunelu Radlice o celkové délce 2221 metrů, který povede pod Dívčími hrady a vyústí udnešního Zlíchovského tunelu.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek

Galerie i muzeum v centru Jihlavy se promění, instituce prostaví miliony

vydáno 29. května 2024  16:02

Dvě důležité kulturní instituce v Jihlavě se pustí do modernizací budov. V případě Muzea Vysočiny bude provoz během dva roky trvajících stavebních prací...  celý článek