metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Spojení Stodůlek se Zlíchovem prověřila průzkumná štola

  9:36
Blanka je hotová, stavba trasy metra D má problém s­ pozemky, pozornost magistrátu se tak obrací k jiné velké dopravní stavbě, která se intenzivně připravuje. Pod metropolí se chystá další velký městský tunel.
Průzkumná štola pro výstavbu Radlické radiály.

Průzkumná štola pro výstavbu Radlické radiály. | foto: SubterraMetro.cz

Tuneláři ze společnosti Subterra dokončili práce na průzkumné štole budované pro uvažovanou dostavbu Radlické radiály, jejíž velká část bude vedená pod zemí. Radiála bude spojnicí Pražského a ­Městského okruhu. Pět a ­půl kilometru dlouhá komunikace spojí dálnici vedoucí od Plzně, která nyní končí na křižovatce v Bucharově ulici ve Stodůlkách, s novou křižovatkou, která vznikne u podjezdu na Zlíchově. Skoro polovina její trasy povede v podzemí, a to hloubenými tunely Butovice a Jinonice, tunel Radlice bude ražený. Součástí stavby je i pět mimoúrovňových křižovatek.

Kvůli tunelům předchází stavbě náročný geologický průzkum, který má prověřit podmínky trasy radiály. „Při dosavadním průzkumu se neobjevily žádné zásadní skutečnosti, které by si vynutily změnu zamýšleného trasování radiály včetně všech plánovaných tunelových staveb,“ uvedl Jan Panuška ze společnosti Subterra, která má práce na starosti.

Radlická radiála by měla navazovat na konec, resp. začátek Rozvadovské spojky.

Radlická radiála

I když je štola už hotová, průzkum dále pokračuje. „Navrhli jsme, že by bylo vhodné provést průzkumné práce i ­v ­části druhého tubusu,“ přiblížil další postup Panuška.

Radlická radiála má v budoucnu převzít část dopravního zatížení zejména z Radlická, Plzeňské a ulice K Barrandovu. Ulevit má i Strakonické, tedy místu, kde se nejvíce zhoršila doprava po otevření tunelu Blanka.

Průzkumná štola, která bude v budoucnu součástí jedno z tubusů tunelu, zatím přišla magistrát zhruba na sto dvacet milionů korun. Podle náměstka pro dopravu Petra Dolínka má radiála ze všech plánovaných velkých dopravních investic nejblíže k realizaci. Termíny, kdy by se mohlo začít stavět nebo do kdy by mělo být hotovo, zatím ale nebyl stanoveny.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek