metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Dalších 10 fotografií v galerii
Poslední návrh vedení radiály v Jinonicích, kde jsou tunely spojeny.. | foto: MHMPMetro.cz

Na Radlické radiále spojí tunely

  14:12
Z velkých projektů města má nejblíž k zahájení stavby Radlická radiála.

Dálnice D5 dnes nedůstojně končí ve Stodůlkách, na místě pověstném častými nehodami. To by se už za dva roky mělo změnit.

„Doufám, že napojením radiály na ostatní silnice konečně napravíme ostudu, že jedna z nejdůležitějších dálnic končí ve štěrku,“ říká radní Prahy 5 Tomáš Homola.

Výstavu spojení dálnice a Městského okruhu je absolutní prioritou i pro město. „Jsme v přípravách blíže než třeba při dokončení Městského okruhu,“ popisuje náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Město nyní vyslechlo dvě kola připomínek místních, které byly zohledněny v přípravě projektu, a nyní projednává s Prahou 5 finální podobu projektu.

„V září a říjnu ho chceme představit místním. Chceme se vyhnout osudu jiných staveb, kdy místní tušili, že se něco bude stavět, ale nevěděli co,“ dodává Dolínek.

Původně bylo na radiále plánováno více kratších tunelů, teď ale došlo k jejich propojení, aby na povrchu zůstala co největší oblast klidu a aby byl co nejmenší dopad na zástavbu v Jinonicích.

„Zaměřujeme se především na návrh zklidnění okolí radiály, jež bude zatíženo nejen jejím zprovozněním, ale je přetížené již nyní,“ říká Homola.

Radlická radiála

  • Stavba má propojit dálnici D5 s Městským okruhem.
  • Délka komunikace je zhruba 5,5 km. Z této délky je skoro polovina trasy vedena v tunelových úsecích. Součástí stavby je také 5 mimoúrovňových křižovatek.
  • Předpokládané investiční náklady jsou 14 miliard (bez DPH), délka výstavby je 50 měsíců a předpokládané zahájení výstavby rok 2019.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek