metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Na Radlické radiále spojí tunely

  14:12
Z velkých projektů města má nejblíž k zahájení stavby Radlická radiála.
Poslední návrh vedení radiály v Jinonicích, kde jsou tunely spojeny..

Poslední návrh vedení radiály v Jinonicích, kde jsou tunely spojeny.. | foto: MHMPMetro.cz

Dálnice D5 dnes nedůstojně končí ve Stodůlkách, na místě pověstném častými nehodami. To by se už za dva roky mělo změnit.

„Doufám, že napojením radiály na ostatní silnice konečně napravíme ostudu, že jedna z nejdůležitějších dálnic končí ve štěrku,“ říká radní Prahy 5 Tomáš Homola.

Výstavu spojení dálnice a Městského okruhu je absolutní prioritou i pro město. „Jsme v přípravách blíže než třeba při dokončení Městského okruhu,“ popisuje náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.

Město nyní vyslechlo dvě kola připomínek místních, které byly zohledněny v přípravě projektu, a nyní projednává s Prahou 5 finální podobu projektu.

„V září a říjnu ho chceme představit místním. Chceme se vyhnout osudu jiných staveb, kdy místní tušili, že se něco bude stavět, ale nevěděli co,“ dodává Dolínek.

Původně bylo na radiále plánováno více kratších tunelů, teď ale došlo k jejich propojení, aby na povrchu zůstala co největší oblast klidu a aby byl co nejmenší dopad na zástavbu v Jinonicích.

„Zaměřujeme se především na návrh zklidnění okolí radiály, jež bude zatíženo nejen jejím zprovozněním, ale je přetížené již nyní,“ říká Homola.

Radlická radiála

  • Stavba má propojit dálnici D5 s Městským okruhem.
  • Délka komunikace je zhruba 5,5 km. Z této délky je skoro polovina trasy vedena v tunelových úsecích. Součástí stavby je také 5 mimoúrovňových křižovatek.
  • Předpokládané investiční náklady jsou 14 miliard (bez DPH), délka výstavby je 50 měsíců a předpokládané zahájení výstavby rok 2019.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek