metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Sobota 22. března 2025. Svátek má Leona

Prvního kyborga potkáte v Holešovické tržnici

  15:15
V rámci futuristického festivalu v ­Holešovicích vystoupí muž, jenž má v hlavě zabudovanou anténu.

Neil Harbisson | foto: future port prague 2017Metro.cz

Brit Neil Harbisson je prvním úředně uznaným kyborgem na světě. Narodil se totiž s extrémní formou barvosleposti, která mu umožňovala vnímat jen malou část barevného spektra. Když se rozhodl studovat hudbu a umění a­ stal se avantgardním umělcem, chtěl poznat i ostatní barvy. V 19 letech proto přistoupil k radikálnímu zákroku. Do zadní části lebky si dal voperovat anténu se senzorem převádějícím barevné spektrum na vibrace, díky němuž může jakýmsi způsobem „slyšet“ barvy. Operace nebyla schválena bioetickou komisí a musela být provedena tajně.

Future Port Prague

Vědecký festival Future Port Prague se koná zítra od deseti v Pražské tržnici v Holešovicích. Vstupné vyjde na 390 až 490 korun.

Více o vizích budoucnosti, které na festivalu představí jejich tvůrci z oblastí mobility, virtuální reality, dronů, zdravotnictví a nových materiálů, najdete na futureportprague.com.

„Nevyužívám technologii ani ji nenosím. Jsem technologií. Anténa je součástí mého těla a čip je dalším rozšířením mého mozku. Nemám pocit, že nosím nějakou technologii, a také jsem opravdu kyborgem,“ říká pro deník Metro Harbisson. První kyborg na světě vystoupí jako řečník na futuristickém Festivalu Future Port Prague konajícím se dnes v areálu Pražské tržnice v Holešovicích. Sám Neil s oblibou říká, že je jen otázkou času, než budou kybernetická rozšíření běžnou součástí lidských těl, a proto chce o této problematice zvyšovat povědomí. Často se už totiž sám setkal s nepochopením a několikrát byl kvůli vzhledu i napaden.

Podle Neila je přitom nesmyslné tvrdit, že by byl díky technologiím v něm méně člověkem. „Myslím, že to je naopak. Tím, že jsem se stal kyborgem, jsem blíž přírodě a ­jiným živočišným druhům. Vnímání ultrafialového a infračerveného záření mě přibližuje zvířatům, která tyto barvy vnímají. Anténa v ­mé hlavě mě přibližuje hmyzu, který ji má také. A vnímání prostoru mě nakonec přibližuje přírodě a ­vesmíru,“ přidává Harbisson.

Mezi dalšími řečníky ze zahraničí je také vývojář Behshad Behzadi, který vede vývoj virtuálního hlasového asistenta Googlu, nebo Michal Pěchouček, jenž vyučuje o umělé inteligenci na­ ČVUT. Na festivalu návštěvníci uvidí i závodní drony, které předvede Jan Mittner, český podnikatel a vývojář patřící mezi nejlepší piloty dronů na světě.

Na akci vystoupí také předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. Ten zde bude přednášet o grafenu – materiálu, který do budoucna obrátí svět naruby. „S ­jeho pomocí bude možné tisknout na 3D tiskárně jak předměty tvrdší než ocel, tak třeba i elektroniku,“ vysvětluje Kůs.

Hlavní zprávy

Disneyho nová Sněhurka je krásná i kontroverzní, trpaslíci ale působí jako z videohry

vydáno 22. března 2025  7:00

Disney mění Sněhurku, ale bojí se zajít příliš daleko Novinka je věrná původní pohádce, ale moderní úpravy vyvolávají rozporuplné reakce. Od obsazení hlavní role přes digitální trpaslíky až po vizuální styl –...  celý článek

Pořad Extrémní proměny je televizní dieta s extra dávkou emocí. Kde končí realita a začíná show?

Strážce streamu
vydáno 21. března 2025  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kormidlo pomyslné lodi Strážce Streamu na chvíli přebírám za kolegu Filipa Jaroševského, otce této rubriky, já. Protože kde je reality show, tam prostě...  celý článek

Jaro dorazilo také do Prahy. Už zítra vyjedou tradiční sezonní přívozy, vlaky i cyklobus

vydáno 21. března 2025  6:03

S příchodem jara se do ulic i na řeky vrací oblíbené sezonní linky Pražské integrované dopravy. Od zítřka se znovu rozjíždějí přívozy, výletní vlaky i...  celý článek

Rybaření není jen pro muže. Ženy u vody nahazují s přesností a zdolávají metrové kapry

vydáno 20. března 2025  19:00

Některé rybářky začínaly s prutem už jako děti, jiné objevily kouzlo rybaření náhodou. Místo kaváren tráví víkendy u vody, jejich rodiny prožívají každý...  celý článek