metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Fanda Matrixu je dnes kyborg

  10:26
V rámci vizionářského festivalu vystoupí v Holešovicích také Kapitán Kyborg. Tak se přezdívá britskému vědci Kevinu Warwickovi, který je skutečným kyborgem – napůl člověkem, napůl strojem.
Kevin Warwick dokáže robotickou ruku ovládat silou vůle. | foto: Future Port PragueMetro.cz

Světový průkopník v oblasti mimosmyslové komunikace do svých testů také rád zapojuje svou českou manželku Irenu. V budoucnu chce vyzkoušet možnost sdílení myšlenek a emocí za pomoci čipů operativně vložených přímo do mozku.

„Na první pohled to vždy vypadá, že tomu, že jsem kyborg, lidé rozumí. Pokud se nimi ale bavíte déle, dost často zjistíte, že to tak není. Je překvapující, že i někteří zkušení profesoři neznají možnosti a potenciál umělé inteligence,“ říká pro Metro Warwick.

Co znamená být kyborgem?
Kyborg je kybernetický organismus, napůl člověk, napůl stroj. Pro mě osobně to znamená, že technologie je mojí součástí, nikoli jen to, co nosím na sobě. Co je ale nejdůležitější – ta technologie musí dávat lidem nadstandardní dovednosti, nad rámec jejich běžných schopností. Nejen jako nějaká terapeutická výpomoc.

Jaké schopnosti a benefity vám přeměna v kyborga přinesla?
Ve svých experimentech jsem pracoval s ultrazvukovými vjemy, díky nimž jsem přesně cítil vzdálenost. Také jsem byl schopný skrze své nervové signály ovládat robotickou ruku, která se nacházela v Anglii, přičemž já jsem byl v New Yorku. Měl jsem také možnost okamžitě zjistit důležité ukazatele, jako například kolik síly potřebovala robotická ruka k tomu, aby něco uchopila či podržela. Nejdůležitější ale pro mě byla plně elektronická komunikace s mojí ženou, a to skrze naše nervové systémy. Pokaždé když sevřela dlaň, dostal jsem do mozku elektrický impulz. Pokud bychom použili mozkové implantáty, dalo by se mluvit o jistém typu telepatie.

Pojí se s životem kyborga také nějaká negativa?
Vezmu-li v potaz své dosavadní experimenty, nenapadá mě nic negativního. Pokud však budeme pokračovat v „telepatických“ experimentech, mozek může přestat dělat to, co do té chvíle dělal. Aby se mohl zaměřit na vylepšené komunikační schopnosti, které by tím získal. Tohle myslím může někdo z jistého pohledu vnímat jako negativní.

Co vás přimělo nebo inspirovalo k tomu, stát se kyborgem?
Když jsem byl malý, můj otec prodělal operaci mozku, která zcela změnila jeho osobnost. Také mě vždy fascinovala oblast sci-fi, především Terminátor a Matrix. Líbil se mi Terminal Man od Michaela Crichtona a už v šesti letech jsem přečetl Válku světů. No a později jsem začal jako profesor kybernetiky na Reading University se svým týmem provádět vědecké experimenty.

Na festivalu loni vystoupil také kyborg Neil Harbisson. Znáte se?
Znám ho jen z různých akcí a slyšel jsem ho několikrát vystupovat. Podle mého názoru je spíše umělec než vědec, přesto si ho velmi vážím za to, co dokázal.

Vy se nepotkáváte s ostatními kyborgy?
Někdy v rámci svých studií potřebuji získat informace i od dalších kyborgů. Všechny slouží k vědeckým účelům, proto jsou data z jiných výzkumů nesmírně důležitá. Také se s nimi občas potkávám na různých akcích, jako je Future Port Prague.

Myslíte, že se kyborgové objeví po celém světě?
Určitě. Je jen otázkou, jaký budou mít kyborgové vztah k obyčejným lidem. Podle mého názoru budou nad lidmi dominovat.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek