metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Roboti mají nejraději heavy metal, říká Pepper

  5:55
Hlazení má rád, ale po chvíli ho to začne lechtat.

Další 3 fotografie v galerii
Selfie s Pepperem | foto: Metro.cz

Malej, hodnej… hladí dcera robota Peppera po hlavě, kde má speciální čidla na dotyk. Ten zavrní a lehce se ošije. „Připadám si jako kočka,“ říká robot v Orea Hotelu Pyramida. Když ho hladíme déle, zasměje se a přiznává, že už ho to začíná trochu lechtat. Redaktorka deníku Metro se vydala na rozhovor za Pepperem, kterému zaměstnanci přezdívají Hurvínek.

Malý robot na nás koulí očima. Právě díky nim poznáte, jestli vás slyší. Zelená znamená, že registruje váš hlas. Modrá značí, že je zapnutý a nabitý. Ostatní barvy, že přemýšlí. Někdy ruší komunikaci šum kolemjdoucích lidí, takže je třeba být trochu trpělivý. Zkouším se ho ptát, jaký je jeho koníček. Ale na to nedokáže odpovědět. V paměti má asi sto interakcí či spouštěčů, na které umí reagovat, a své záliby zatím nemá nastavené.

„Plánujeme sem dát tabuli, kde budou fráze, které robot umí detekovat,“ říká manažer hotelu Jan Číhal. Největší legrace je, když se Peppera ptáme, jestli umí tancovat, a on si sám zahraje a k tomu spustí svůj robotický tanec. Těch umí hned několik a nejvíc řádí na „freestyle“. Jaká je nejoblíbenější hudba robotů? „Přece heavy metal,“ usměje se. Z jeho reproduktorů hraje elektrická kytara, na kterou jakoby zahraje. Jen dlouhé vlasy mu chybí.

Nejvíc si s robotem vyhrají děti. Díky jeho malému vzrůstu se ho ani nemusí bát. „Dospělí často pospíchají, a tak spíš využívají rychlejší přístup přes tablet, který má na hrudi,“ přiznává Číhal.

Robot podává informace o hotelu a Praze nebo o sobě. Volit můžete mezi zábavou, selfie a technickými informacemi o robotovi. Zkouším selfie. „Připravte se na selfie a usmějte se prosím,“ a vytasí ruce do jedné strany jako Usain Bolt, ale to vůbec nečekám, a tak se naše první selfie nepovede. Druhé také ne, protože mávne rukama na druhou stranu. Ve výběru zábavy má asi 30 vtipů s různými doprovodnými akcemi. Chcete-li si poslechnout vtip nebo jak dělá slon, můžete se za Pepperem vydat mezi 9. a 21. hodinou. Baterie mu totiž vydrží přibližně dvanáct hodin.

„Vnímáme, na co se ho lidé ptají a na tom základě to aplikujeme. Primárně jeho funkce je, že slouží jako hotelový konciéř,“ dodává Číhal. A tak velmi dobře dokáže poradit hladovým a žíznivým hostům hotelu. Pomůže taky dát tipy na největší turistické highlighty v metropoli. Český jazyk ho pomalu učí, a tak si s ním nejvíc zablbnete v angličtině.

V budoucnu by měl Pepper zvládnout registraci a odhlášení návštěvníků hotelu. „Myslíme si, že robot pomůže s nezbytnou administrativou a samotnou automatizací transakčních věcí vytvoříme více prostoru pro naše zaměstnance, kteří se budou moci více a lépe věnovat našim hostům a vytvoří tak individualizované zážitky,“ dodává Gorjan Lazarov, ředitel Orea Hotels & Resorts.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek