metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Půlmaraton. Válka mu částečně vzala symbol, který měl provázet závody celý rok

  19:18
Praha měla být žlutě „ozetkována“. Tisíce amatérských i profesionálních běžců měly 2. dubna 2022 vyrazit do ulic hlavního města na více než jednadvacet kilometrů dlouhý Sportisimo 1/2 Maraton Praha 2022 společně s výraznými symboly legendárního atleta.

Další 3 fotografie v galerii
Zátopek v původní podobě. | foto: RunCzech

Závodníci sice vyběhnou, ale letošní závody pod hlavičkou běžeckého seriálu RunCzech se musejí obejít bez zvýrazněného posledního písmene abecedy. RunCzech, pořadatel prestižních běžeckých závodů, se rozhodl kvůli válečným událostem na Ukrajině omezit reklamní kampaň, která připomíná výročí legendárního sportovce nešťastným písmenem Z. Písmeno Z totiž používá na svých tancích ruská armáda, a stalo se postupně symbolem agrese a schvalování zločinů proti míru.

Populární masový běh

  • Od roku 2012, kdy značka RunCzech vznikla, se závodů zúčastnilo kolem 1 200 000 tisíc běžkyň a běžců všech věkových kategorií. 
  • Série běžeckých závodů se datuje až do roku 1995, kdy vznikl Prague International Marathon. 
  • V prvním covidovém roce 2020 byly závody zrušené, pořádaly se alespoň omezené akce.

„Na sociálních sítích i v tisku jsme před několika týdny odstartovali kampaň, jež má podpořit fenomén běhání připomínkou 100 let od narození Emila Zátopka a zároveň 70 let od zisku jeho tří zlatých olympijských medailí,“ vysvětluje Carlo Capalbo, prezident RunCzech. Reklamní kampaň vytvořili přední kreativci a počítala s postupným odhalováním celého sdělení od nešťastného písmene Z až po vizuály s běžeckou legendou a sděleními jako například This season is all about Z nebo RunCzech rememberZ. „I když jde jen o písmeno abecedy, které má připomínat českého fenomenálního sportovce, nechceme, aby bylo spojováno s agresí a vyvolávalo nepříjemné emoce,“ doplňuje Capalbo.

Jedná se o vysoce profesionální a vizuálně povedenou kampaň, kterou odborníci připravovali už od loňského léta. RunCzech však chápe, že musí být kvůli nepředvídatelným okolnostem neprodleně upravena.Ukrajinským sportovcům, kteří se již na některý z letošních závodů celé série přihlásili a nemohou se zúčastnit z jakýkoliv důvodů, vráceny všechny startovní poplatky.

„Vždy jsem byl proti politizaci sportu a běhání zvlášť. Současné okolnosti věci mění a momentálně zvažujeme formu symbolické podpory a vyjádření mírového poselství, jednoty a ducha fair play. Zejména v těchto těžkých časech,“ říká prezident RunCzech Carlo Capalbo. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek