metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Místo ordinací byty? Kdepak. Brání tomu i memorandum

  5:14
Kolem zdravotního střediska v Praze 14 kolují mýty. Deník Metro vyvrací ty nejrozšířenější.
Středisko v Klánovické ulici | foto: kancelare-sklady.comMetro.cz

Desetipatrová budova v Hloubětíně může podle radnice čtrnácté městské části vzniknout teoreticky třeba již dnes. Podle uzavřených dohod s developerem k tomu však dojít nemá. Budova bude podstatně nižší. Deník Metro dal dohromady pět nejčastěji šířených polopravd, které kolem místního střediska v Klánovické ulici s lékařskými ordinacemi kolují.

Zaniklé ordinace
Otázky si začali místní klást především poté, co v loňském roce prodali soukromí vlastníci objekt polikliniky developerské společnosti Central Group. Ta se následně rozhodla postavit na původním místě zdravotního střediska bytový dům a svou investici zhodnotit. Tím by ale podle mluvčí Prahy 14 Veroniky Berné zcela jistě zanikly ordinace, které se v budově nacházejí. „V rámci snahy o zachování zdravotní péče jsme vstoupili s novým vlastníkem objektu do jednání. Jeho výsledkem je platné Memorandum o spolupráci,“ říká pro deník Metro Berná. Z uvedeného dokumentu vyplývá, že ordinace zůstanou zachovány, respektive budou vybudovány nové. Vlastníkem se má stát radnice, a to výměnou za pozemek v okolí budovy.

Přehnaná výška budovy
Faktem je, že desetipatrová budova zde může vzniknout již dnes, a to bez dohody o směně pozemku s městskou částí. Chybělo by v ní ale zdravotní středisko, jehož absence se však stala nepřekročitelným mezníkem dohod radních s developerem, a vše vyvrcholilo zmiňovaným memorandem. To se sice z právního hlediska dá klidně porušit, a to bez větších důsledků, radnice i developer však věří, že k tomu nedojde.

Radnice zkrátka nepřijde
Plánovanou výstavbu projednávala a odsouhlasila komise územního rozvoje a životního prostředí. Původně se hovořilo o tom, že developerská firma radnici zaplatí pouze symbolickou částku. Ta by poté sloužila jako jistina, že neporuší dohodu. Developer se ale před časem zavázal, že radnici poskytne garanci platbou za pozemek ve výši bezmála 80 milionů korun.

Parkovací místa
Současná verze podle radnice počítá také s více parkovacími místy než ta původní. Kolik ale míst nakonec bude, je prozatím otázka.

Na čas bez doktorů
Místní se nemají podle Berné obávat ani poslední z často opakovaných nepravd. Právě díky spolupráci mezi městskou částí a vlastníkem budovy bude možno zajistit zachování zdravotní péče také v průběhu výstavby. K té navíc dojde až za několik let. Podle webu kancelare-sklady.com si zde v současnosti můžete pronajmout od Central Group také komerční prostory, které jsou ještě volné. Konkrétně jde o trojici ordinací. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

vydáno 25. dubna 2024  16:02

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem, kterou vloni při filmovém festivalu poničil neznámý vandal....  celý článek

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

vydáno 25. dubna 2024  15:22

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech výpověď a další zvažují, že tak do konce dubna učiní...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek