metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Břežanské údolí letos neotevřou. Sjezd z Okruhu naštěstí již příští měsíc

  16:35
Jeden nešťastně stržený můstek, který před několika dny zablokoval přímou cestu Břežanským údolím na Zbraslav, bude mít za následek úlevu pro mnoho středočeských i pražských řidičů.
Sjezd z Pražského okruhu na Písnici je uzavřen. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle zjištění deníku Metro totiž uspíšil zprovoznění sjezdu z Pražského okruhu mezi Písnicí a Dolními Břežany. Nejen místní na tento moment čekali mnoho let.

„Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje musela v první polovině tohoto měsíce bezodkladně uzavřít silnici přes Břežanské údolí. Stav mostu neumožňoval žádné jiné řešení než komunikaci uzavřít, most strhnout a neprodleně začít s výstavbou nového. Ten má být ale podle mých posledních informací hotov nejdříve za devět měsíců,“ říká pro deník Metro místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos.

Provizorní objízdná trasa nyní vede až přes Vrané nad Vltavou, Zvoli, Ohrobec a Dolní Břežany. Jednou z možností, jak situaci vyřešit, proto bylo zahájení zkušebního provozu zmiňovaného sjezdu z Městského okruhu do Písnice. Podle radních a zástupců zhotovitele stavby tím vznikne ideální objízdná trasa. Na otevření má dojít v polovině příštího měsíce.

„Otevřena bude jen část nájezdu ve směru na letiště a od letiště. Nájezd na Brno a sjezd v tomto směru zůstanou uzavřeny. Zprovoznění sjezdu ale bohužel nevyřeší všechny místní dopravní problémy,“ komentuje pro Metro Kos.

Na území Prahy 12 také nyní probíhá oprava opěrné zdi na Komořanské nedaleko Závisti. Jezdí se zde pouze jedním směrem. Hotovo má být koncem příštího měsíce. Problém je však v tom, že situaci před pár dny zkomplikovala náhlá havárie plynu. „V úseku Zlochova a K Modřanskému nádraží, kde komplikace nastala, se koncentrace plynu již neobjevují. Probíhají tu montážní práce na výměně potrubí. Následně se příkop musí zasypat, je to poměrně hluboké, ale snad v polovině týdne bude hotovo. Střídavý provoz zde řídí pánové s praporky,“ popisuje pro Metro Kos.

Jednosměrný provoz v úseku K Vystrkovu a Generála Šišky, kde má být po dokončení prací na kanalizaci hotovo také na konci dubna, v současnosti hlídají pro změnu pražští strážníci. „Směr centrum je jen pro autobusy – je tam čidlo na MHD, které bus pustí. Osobák, který jednosměrku nedodržuje, pak světla blokuje a narůstá kolona z centra do Komořan,“ vyjmenovává Kos.

Zmiňované práce v Komořanské ulici se tlučou s těmi na Strakonické. Řidiči jedoucí od Zbraslavi do Modřan musí volit cestu právě přes tuto zúženou dopravní tepnu. Nový pruh by měl být dokončen až v roce 2023. Poté má umožnit lepší průjezd autobusům od zastávky Dostihová po Barrandovský most.

Prokletý sjezd

  • Nájezd na Okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany je oficiálně zavřený skoro patnáct let. Mohou za to staré smlouvy.
  • Radnice městské části Praha- -Libuš, pod kterou Písnice spadá, totiž v minulosti trvala na tom, že chce nejprve vybudování obchvatu kolem obce. Až pak připustí otevření nájezdu.
  • Libuš si vymohla podmínku v podobě obchvatu proto, že se bála nepohodlí svých obyvatel. Po otevření sjezdu by totiž Písnicí a Libuší projíždělo mnohem víc vozidel. 
  • „Je to dávná minulost. Dnes chtějí otevřené sjezdy všichni, ale oficiálně to nejde. Proto se to jmenuje zkušební režim. Nájezd na Okruh se naposled s naším svolením otevřel již v roce 2018, a to po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Libuši. Otevřena byla druhá část ve směru na Brno,“ říká starosta Libuše Jiří Koubek.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek