metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Sjezd z Pražského okruhu na Písnici je uzavřen. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Břežanské údolí letos neotevřou. Sjezd z Okruhu naštěstí již příští měsíc

  16:35
Jeden nešťastně stržený můstek, který před několika dny zablokoval přímou cestu Břežanským údolím na Zbraslav, bude mít za následek úlevu pro mnoho středočeských i pražských řidičů.

Podle zjištění deníku Metro totiž uspíšil zprovoznění sjezdu z Pražského okruhu mezi Písnicí a Dolními Břežany. Nejen místní na tento moment čekali mnoho let.

„Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje musela v první polovině tohoto měsíce bezodkladně uzavřít silnici přes Břežanské údolí. Stav mostu neumožňoval žádné jiné řešení než komunikaci uzavřít, most strhnout a neprodleně začít s výstavbou nového. Ten má být ale podle mých posledních informací hotov nejdříve za devět měsíců,“ říká pro deník Metro místostarosta Prahy 12 Vojtěch Kos.

Provizorní objízdná trasa nyní vede až přes Vrané nad Vltavou, Zvoli, Ohrobec a Dolní Břežany. Jednou z možností, jak situaci vyřešit, proto bylo zahájení zkušebního provozu zmiňovaného sjezdu z Městského okruhu do Písnice. Podle radních a zástupců zhotovitele stavby tím vznikne ideální objízdná trasa. Na otevření má dojít v polovině příštího měsíce.

„Otevřena bude jen část nájezdu ve směru na letiště a od letiště. Nájezd na Brno a sjezd v tomto směru zůstanou uzavřeny. Zprovoznění sjezdu ale bohužel nevyřeší všechny místní dopravní problémy,“ komentuje pro Metro Kos.

Na území Prahy 12 také nyní probíhá oprava opěrné zdi na Komořanské nedaleko Závisti. Jezdí se zde pouze jedním směrem. Hotovo má být koncem příštího měsíce. Problém je však v tom, že situaci před pár dny zkomplikovala náhlá havárie plynu. „V úseku Zlochova a K Modřanskému nádraží, kde komplikace nastala, se koncentrace plynu již neobjevují. Probíhají tu montážní práce na výměně potrubí. Následně se příkop musí zasypat, je to poměrně hluboké, ale snad v polovině týdne bude hotovo. Střídavý provoz zde řídí pánové s praporky,“ popisuje pro Metro Kos.

Jednosměrný provoz v úseku K Vystrkovu a Generála Šišky, kde má být po dokončení prací na kanalizaci hotovo také na konci dubna, v současnosti hlídají pro změnu pražští strážníci. „Směr centrum je jen pro autobusy – je tam čidlo na MHD, které bus pustí. Osobák, který jednosměrku nedodržuje, pak světla blokuje a narůstá kolona z centra do Komořan,“ vyjmenovává Kos.

Zmiňované práce v Komořanské ulici se tlučou s těmi na Strakonické. Řidiči jedoucí od Zbraslavi do Modřan musí volit cestu právě přes tuto zúženou dopravní tepnu. Nový pruh by měl být dokončen až v roce 2023. Poté má umožnit lepší průjezd autobusům od zastávky Dostihová po Barrandovský most.

Prokletý sjezd

  • Nájezd na Okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany je oficiálně zavřený skoro patnáct let. Mohou za to staré smlouvy.
  • Radnice městské části Praha- -Libuš, pod kterou Písnice spadá, totiž v minulosti trvala na tom, že chce nejprve vybudování obchvatu kolem obce. Až pak připustí otevření nájezdu.
  • Libuš si vymohla podmínku v podobě obchvatu proto, že se bála nepohodlí svých obyvatel. Po otevření sjezdu by totiž Písnicí a Libuší projíždělo mnohem víc vozidel. 
  • „Je to dávná minulost. Dnes chtějí otevřené sjezdy všichni, ale oficiálně to nejde. Proto se to jmenuje zkušební režim. Nájezd na Okruh se naposled s naším svolením otevřel již v roce 2018, a to po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Libuši. Otevřena byla druhá část ve směru na Brno,“ říká starosta Libuše Jiří Koubek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek