metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Ředitel pražských hasičů: Držíme se díky tomu, že jsme byli připraveni

  9:38
Brigádní generál Roman Hlinovský je ředitelem Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy pátým rokem. K současné situaci odpověděl deníku Metro na několik otázek.

Další 2 fotografie v galerii
Ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Na fotografii v centrále hasičů v Sokolovské ulici (21.4.2016) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při povodních v roce 2010 jste velel hasičům Libereckého kraje a řídil krizový štáb. Jak lze porovnat práci tehdy a nyní. S nadsázkou – je neviditelný soupeř o to horší?
Společné momenty mohu najít v tom, že se činnost krizového štábu na začátku velmi dynamicky vyvíjela a následně došlo k rozjetí stabilního chodu štábu. Zásadní rozdíl je v dopadu na celou zemi. Povodně, i ty rozsáhlé, mají vliv na regiony a vždy je nezasažené území, které může působit ve prospěch lidí v nouzi. Teď v tom jedeme všichni společně. Každý z nás může být nemocný. Tedy situace je o hodně složitější a bude vyžadovat velkou dávku energie, nasazení a trpělivosti.

Přibyly pražským hasičům v této situaci nějaké činnosti?
Nemáme vyloženě činnosti, které by přibyly. Pro situaci tohoto typu máme předem zpracované postupy a plány typových činností. Mění se spíš struktura zásahů, některých činností a zpřesňuje se taktika nasazení. Při řešení mimořádné události ve spojení s nákazou se chováme jako v nebezpečném prostředí a v případě potřeby používáme vysoký stupeň ochrany. Jedná se nejen o dýchací cesty a oči, ale i celé tělo. HZS hlavního města Prahy je jedním z takzvaných opěrných bodů pro likvidaci nebezpečných látek a máme proto vybavení a výcvik, například pro dekontaminaci. Každý zásah je jiný, proto zasahující velitel hasičské jednotky musí zhodnotit riziko a rozhodnout, zda hasiči použijí jen roušky, nebo v extrémním případě nasadí přetlakové ochranné oděvy a izolační dýchací přístroje. Díky výcviku a vybavení spolupracujeme úzce se Zdravotnickou záchrannou službou HMP a v dekontaminační lince dezinfikujeme personál a vozidla, která provádí odběry.

Ve sboru máte pozitivně testované i další v karanténě. Nevím, jestli hrajete šachy, ale jak se teď daří „posouvat figurky“?
Sledovali jsme vývoj ve světě i v Evropě a předem jsme připravili vícekrokový plán. Bylo otázkou času, kdy někdo z našich lidí bude buď ve styku s pozitivním pacientem, nebo se sám nakazí. Na začátku epidemie bylo v Praze přes 50 procent nakažených z celé republiky, takže pravděpodobnost byla velká. Prvním krokem, ke kterému jsme na začátku přistoupili, byla izolace stanic, pracovišť, hasičů a operačního a informačního střediska, aby se nemoc nemohla šířit napříč sborem. Následně jsme nastavili tzv. minimální početní stavy a připravili „zásobník“ hasičů,kteří jsou připraveni doplnit případné výpadky. Připraveny jsou i další kroky, až po změnu režimu směn. Aktuálně máme 31 pozitivních hasičů, 79 v karanténě. Postupně necháváme hasiče testovat (210 už testy prošlo). Čtvrtý den jsme bez nárůstu pozitivních případů a věříme tak, že nastavená opatření fungují. Ano, jsou to velké šachy a držíme se díky tomu, že jsme byli připraveni.

Karanténa postihla HS-6Krč. Kdy tam skončí?
Jednalo se o izolaci stanice na dobu 36 hodin, která skončila v sobotu 21. března. Protože se na této stanici vyskytl pozitivně testovaný hasič, který měl blízký kontakt s ostatními ve směně, provedli jsme plošnou dezinfekci vnitřních prostor. Nyní už je HS-6 Krč v provozu.

Předpokládám, že naštěstí díky omezenému automobilovému provozu ubylo výjezdů k dopravním nehodám, respektive technických zásahů.
Došlo zhruba k padesátiprocentnímu poklesu výjezdů na technické zásahy. Je znát, že na silnicích je menší provoz a dochází k menšímu počtu dopravních nehod.

Co byste doporučil obyvatelům Prahy v této situaci ve vztahu k vám hasičům?
Doporučuji pečlivě zvážit, jakou informaci na tísňovou linku předávám a jaká je priorita této informace. To neplatí jen pro linky 150 a 112, které zabezpečuje Hasičský záchranný sbor, a pro současný nouzový stav, ale obecně a pro všechny tísňové linky. Pokud dojde k jejich přetížení nepodstatnou informací nebo žádostí o konzultaci, nebude snadné vyřídit telefonáty lidí v nouzi. Doporučení, opět obecné, ve vztahu k hasičům – dobře přemýšlejte ovšem, co děláte, abyste nemuseli žádat o záchranu. Jsme zřízeni k tomu, abychom pomáhali lidem, ale často vyjíždíme k událostem, které jsou zapříčiněny nedbalostí.

Pražským hasičům velíte bez pár dní už pět let. Co se vám za tu dobu pro město a hasičské jednotky podařilo udělat?
Vedení hasičského sboru není o jednotlivci, ale o týmu. Vzhledem k tomu, že jsem ke sboru přišel sám, bez kolegů, které bych si přivedl s sebou, nebylo těch pět let úplně snadných. HZS hlavního města Prahy se řadu let vyvíjel v některých oblastech odlišně od zbytku HZS ČR. Mým hlavním cílem bylo nastavit základní systémy a přizpůsobit se jednotným postupům HZS krajů tam, kde je to vhodné a možné. Některé naše speciality si vzhledem k odlišnosti hlavního města dále ponecháváme. Musel jsem provést řadu zásadních změn, včetně personálních. Mám zato, že se podařilo velkou část opatření nastavit a i získat finanční prostředky na vybavení, které sbor do té doby neměl, a přitom nutně potřeboval. Na druhou stranu máme před sebou ještě dlouhou cestu, ovšem s dobrými vyhlídkami.

Jak pokračuje výstavba stanice v Argentinské?
Překonali jsme obtížné a dlouhé období schvalování a projektování. I v době nouzového stavu stavba, naštěstí, pokračuje. Jsou hotové základy a v těchto dnech rostou do výšky nosné sloupy objektu. Pokud nedojde ke komplikacím, měla by tato stanice stát v roce 2021.

Družstvo hasičů z Argentinské působí na zbrojnici dobrovolných hasičů v Letňanech. Jak se tam vaši lidé „zabydleli“?
Je to po dohodě s vedením městské části, velmi nám vyšli vstříc. Naši kluci mají k dispozici část hasičské zbrojnice a několik provizorních prostor ve stavebních buňkách. Na přechodnou dobu to jde, ale v nové stanici pro ně připravujeme modernější zázemí. Je to samozřejmě významný zásah do našich činností i fungování dobrovolných hasičů. Velkým přínosem je společná odborná příprava, praktický výcvik a společné výjezdy k zásahům.

Obecně – jak se daří spolupracovat s jednotkami dobrovolných hasičů na území hlavního města?
V oblasti spolupráce s dobrovolnými jednotkami jsme nastavili novou etapu. Je to i díky novému týmu na našem odborném úseku IZS a operačním řízení. V rámci územní působnosti našich hasičských stanic mají jednotliví velitelé v gesci práci s konkrétními dobrovolnými jednotkami. Připravili jsme výcvikový program a na historicky prvním aktivu s veliteli dobrovolných jednotek jsme s novými plány všechny seznámili. Praha má unikátní finanční i personální zdroje a ty bychom rádi využili. Pokud všichni vytrváme, můžeme patřit mezi nejlepší v republice.

Co byste chtěl sdělit na závěr?
Hasiči jsou tu pro všechny 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Společně všechno zvládneme, držte nám palce.

Autor: Josef Škvor Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek