metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Dalších 14 fotografií v galerii
Výměna použitých stříkaček za nové je pro terénní pracovníky denní chleba. | foto: Jan Špaček

REPORTÁŽ: Jak to vidí streetworkeři? Když dealera chytne policie, nahradí ho za pár hodin

  13:26
Streetworkeři, terenní pracovníci, pomáhají drogově závislým v ulicích metropole. To, že je jejich práce třeba si redaktor deníku Metro vyzkoušel na vlastní kůži. „Pokud pomůžeme pěti lidem, aby se nenakazili, zaplatí se z ušetřených nákladů na léčbu náš rozpočet,“ říká streetworker Jan Špaček.

„Naše práce se odehrává téměř kompletně v terénu. Snažíme se chodit na otevřené drogové scény, kde kontaktujeme aktivní uživetele drog a těm se snažíme pomoct,“ říká streetworker, který společně s kolegyní Kateřinou Nejedlou z terénního programu No Biohazard začíná svou obchůzku u výstupu z metra Vltavská. Zde jako obvykle vyměňuje místní skupince drogově závislých použité injekční stříkačky za nové.

Podle streetworkerů představuje pro drogově závislého stříkačka věc denní potřeby. Zahazuje ji s podobně zlým úmyslem jako kuřák nedopalek.

Výměna použitých stříkaček za nové je pro terénní pracovníky denní chleba.

„Nejprve musíme vědět, kde se drogová scéna nachází. Poté na ni docházíme, seznamujeme se s lidmi a snažíme se je motivovat k tomu, aby své zvyky změnili nebo alespoň omezili tak, aby nebyli rizikoví pro sebe i své okolí,“ popisuje svou práci Špaček. Podle něj musí mít terénní pracovníci především svatou trpělivost.

Terénní pracovníci shánějí doklady i ubytování

Kromě výměny jehel a jejich úklidu po městských částech pomáhají klientům také se zařizováním dokladů, motivují je ke shánění ubytování, provádějí drobná zdravotní ošetření či nabízejí sociální poradenství. Nezřídka radí také o bezpečném sexu a především bezpečném užívání drog. Ačkoliv je práce streetworkera záslužná, jen těžko se měří její výsledky.

Streetworkeři v terénu, kousek od metra Vltavská

„Ve chvíli, kdy nám dotyčný sejde ze zřetele, nevíme, zda se šel léčit, je v nemocnici nebo ve vězení. Pokud ale dopomůžeme pěti, šesti lidem, aby se nenakazili žloutenkou typu C či virem HIV, z ušetřených nákladů za nákladnou léčbu se zaplatí rozpočet našeho programu,“ vysvětluje důležitost své práce Špaček, který pomáhá již devátým rokem.

Policie je proti síti dealerů drog bezmocná

Policijní zásahy proti distributorům drog mají podle Špačka jen krátkou dobu účinnosti. „Pokud policie zatkne dealera na Praze 7, je nahrazen do jednoho, dvou týdnů. Pokud se to stane v centru, kde je poptávka největší, zastane jeho roli někdo další během odpoledne,“ krčí rameny Špaček. Podle Nejedlé, která se k práci v terénu dostala přes školní stáž, jsou klienti na streetworkery již zvyklí a jejich pomoc vyhledávají.

Streetworkeři poskytují drogově závislým také sociální poradenství.

Vyhořelý squat u Nádraží Holešovice

„Lidé jsou naučení na terenní programy, je ale třeba s nimi jednat obezřetně,“ vysvětluje Nejedlá. „Neptáme se, zda dotyčný bere drogy, ale zda nemá zkušenost s někým, kdo ji v jeho okolí má, popřípadě dáme naši vizitku. Ve chvíli, kdy už nás někdo zná, přivede kamaráda,“ dodává Nejdlá.

Kde pomáhají streetworkeři

Drogově závislí vyhledávají pomoc hlavně na těchto místech:

  • Praha 1 - centrum Prahy, Václavské náměstí, okolí Národního muzea a přilehlý park
  • Praha 2 - Tylovo náměstí, okolí stanice metra I. P. Pavlova, Karlovo náměstí
  • Praha 4 - Náměstí bratří Synků, v okolí parku Fidlovačka
  • Praha 5 - okolí centra terénního programu No Biohazard v Mahenově ulici, Anděl, Arbesovo náměstí, Smíchovském nádraží
  • Praha 8 - okolí metra Palmovka, Florenc a Nemocnice Bulovka
  • Praha 11 - okolí metra Opatov, Háje a v přilehlých parcích

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek