metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 2 fotografie v galerii
Sting vystoupil 25. června v pražské 02 areně v rámci oslav 25. výročí jeho sólové kariéry. | foto: ČTK

Rockový virtuóz Sting dobyl O2 arenu hudbou namísto efekty

  9:53
Sting je v Praze jako doma a české publikum mu rozumí. Důkazem toho byla nejen včerejší v podstatě vyprodaná O2 arena s 13 tisíci oddanými fanoušky, ale především fakt, že se Sting do Prahy vrátil letos už podruhé. A opět předvedl show, která dokázala, že se nehřeje na výsluní popularity náhodou.

Naposledy Sting do Prahy přijel se svým tour Back To Bass letos v únoru, kdy vystoupil v beznadějně vyprodaném Kongresovém centru. Volba nepříliš ideálního koncertního prostoru tehdy pro řadu fanoušků znamenala, že museli oželet atraktivní akci, na níž britský hudební bilancoval svou dlouholetou kariéru. O jeho prosincovém vystoupení na vánočním večírku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera si pak mohl nechat zdát skoro každý. A tak nezbývalo než se slzou v oku zavzpomínat na Stingovo předchozí velkolepé představení, kdy jej na turné doprovázel symfonický orchestr, pro nějž upravil své největší hity.

Sting vystoupil 25. června v pražské 02 areně v rámci oslav 25. výročí jeho
Sting vystoupil 25. června v pražské 02 areně v rámci oslav 25. výročí jeho

Bez pozlátka a efektů

O to větší překvapení a nadšení vzbudil Stingův příslib, že se do Prahy se svou basou vrátí. Včera si tak přišli na své snad i ti, kteří se do Kongresového centra nedostali. A Sting všem předvedl svůj vyrovnaně skvělý výkon – nic jiného od něj vlastně ani člověk nemůže čekat. Na skromně pojatém pódiu se nezvykle vytrénovaná postava legendárního rockera objevila jen krátce po plánovaném začátku. Sting "netrápil" své fanoušky úmornou předkapelou ani manýrou hvězd, které na sebe nechávají rády čekat. Přišel téměř na minutu přesně a během necelých dvou hodin zahrál bezmála dvě desítky skladeb.

Co také zaznělo

  • All This Time
  • Every Little Thing She Does Is Magic
  • Fields Of Gold
  • Desert Rose
  • I Hung My Head
  • Demolition Man
  • Englishman in New York
  • Every Breath You Take
  • Message In A Bottle
  • Shape Of My Heart

Za Stingem se netyčila žádná obří obrazovka. Obešel se i bez divoké světelné a pyrotechnické show. Jednoduché pódium po většinu večera ozařovala nenápadná bílá světla, která neodpoutávala pozornost od toho nejdůležitějšího, tedy samotné hudby. Bezmála polovinu setlistu tvořily skladby The Police, na své si tak především z úvodu koncertu přišli rockověji naladění fanoušci. V druhé půli ale kapela, které vedle samotného Stinga dominoval oslnivý houslista Peter Tickell, zvolnila tempo a britský zpěvák dal posluchačům ochutnat i z méně známých či hudebně rozmanitějších skladeb.

Byl skvělý. Ale nepřekonal se

Stingovo vystoupení v samotném závěru možná trochu ztratilo na naléhavosti, nicméně dvojice přídavků zjevně uspokojila drtivou většinu fanoušků, kteří se neváhali zvednout ze židlí a trochu se zavrtět do rytmu známých hitů. O skvělé atmosféře v sálu a souznění interpreta s publikem nejlépe vypovídá fakt, že všeobecně stydliví Češi, které je jen obtížné na koncertech rozezpívat, Stinga tu a tam v refrénu statečně doprovodili.

Jenže abych byl úplně upřímný, musím říct, že můj "nejlepší Sting" to nebyl. Jistě, včera odehrál skvělý koncert a vypadal, že se výborně baví, stejně jako posluchači. To, co z dobrého koncertu dělá nezapomenutelný, jsem ale postrádal. A i když se mnou bude zřejmě řada fanoušků nesouhlasit, jsem přesvědčený, že své dřívější vystoupení se symfonickým orchestrem včera Sting nepřekonal. Tehdy totiž překonal sám sebe. Včera byl prostě "jen" tradičně výborný, jak jsme to od něj čekali. A nebo mi možná jen chyběla hitovka Roxanne, nebo ještě lépe nenápadná, ale úžasným textem oplývající skladba Russians.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek