metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Rozhovor: Jsem rozhodnutý, povedu ANO do voleb, říká exprimátor Jan Kasl

  15:17
Bývalý první muž Prahy z přelomu tisíciletí Jan Kasl se chce vrátit do primátorského křesla. Stranu ODS, s níž se rozešel ve zlém a kritizoval její korupční praktiky, vymění tento rok za barvy hnutí ANO.
Bývalý primátor Jan Kasl se chce vrátit do pražské politiky. | foto: ČTK

V rozhovoru pro Hospodářské noviny jste přiznal, že máte nabídku stát se lídrem kandidátky hnutí ANO v Praze.
Byl jsem osloven panem Andrejem Babišem a paní Věrou Jourovou ještě před parlamentními volbami s nabídkou. To jsem tehdy odmítl s tím, že kdyby potřebovali pomoct s Prahou, že je neodmítnu. Mám lhůtu na rozmyšlenou, ale už jsem prakticky rozhodnut to přijmout.

Kdo budou další kandidáti hnutí ANO v podzimních volbách?
Byl bych rád, kdyby to byl širší proud osobností, třeba i se zkušenostmi z komunální politiky. ANO je uskupení, které má myšlenku, ale zatím nemá dost lidí, a tak struktura teprve vzniká.

Už máte nějaké jméno potvrzené?
Neudělám to samé jako pan Babiš, když prozradil novinářům mé jméno. Jednám s řadou osobností, ale jmenovat je zatím nebudu. Jednám i s pražskou organizací ANO, protože i tam jsou lidé, kteří jsou připraveni kandidovat do zastupitelstva města i městských částí, protože ANO bude kandidovat v celé Praze.

Co budou vaše priority, čemu se budete věnovat?
Jedna z prvních je důsledně otevřít radnici, transparentnost politiky. Politika pořád není srozumitelná pro lidi, od dob Pavla Béma vázne komunikace s malými radnicemi. Prahu čeká i spousta problémů s vlastní budoucností, demograficky stárne, vydává obrovské peníze za několik dopravních staveb a neinvestuje do sebe, do kvality života ve městě. Je tu i obrovské množství práce po osmi letech úřadování Pavla Béma. Už dnes spolupracuju na některých projektech s Institutem plánování a rozvoje, což je nástupce Útvaru rozvoje města.

Jste velkým příznivcem chobotnice Jana Kaplického, budete ji prosazovat?
Praha to pomohla zkazit, ale Praha sama tuto stavbu nemůže postavit. Pokud není zájem o tuto stavbu, tohle kulturní centrum, tak hlavní město na tuhle stavbu samo nemá sílu.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek