metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Rozhovor: Jsem rozhodnutý, povedu ANO do voleb, říká exprimátor Jan Kasl

  15:17
Bývalý první muž Prahy z přelomu tisíciletí Jan Kasl se chce vrátit do primátorského křesla. Stranu ODS, s níž se rozešel ve zlém a kritizoval její korupční praktiky, vymění tento rok za barvy hnutí ANO.
Bývalý primátor Jan Kasl se chce vrátit do pražské politiky. | foto: ČTK

V rozhovoru pro Hospodářské noviny jste přiznal, že máte nabídku stát se lídrem kandidátky hnutí ANO v Praze.
Byl jsem osloven panem Andrejem Babišem a paní Věrou Jourovou ještě před parlamentními volbami s nabídkou. To jsem tehdy odmítl s tím, že kdyby potřebovali pomoct s Prahou, že je neodmítnu. Mám lhůtu na rozmyšlenou, ale už jsem prakticky rozhodnut to přijmout.

Kdo budou další kandidáti hnutí ANO v podzimních volbách?
Byl bych rád, kdyby to byl širší proud osobností, třeba i se zkušenostmi z komunální politiky. ANO je uskupení, které má myšlenku, ale zatím nemá dost lidí, a tak struktura teprve vzniká.

Už máte nějaké jméno potvrzené?
Neudělám to samé jako pan Babiš, když prozradil novinářům mé jméno. Jednám s řadou osobností, ale jmenovat je zatím nebudu. Jednám i s pražskou organizací ANO, protože i tam jsou lidé, kteří jsou připraveni kandidovat do zastupitelstva města i městských částí, protože ANO bude kandidovat v celé Praze.

Co budou vaše priority, čemu se budete věnovat?
Jedna z prvních je důsledně otevřít radnici, transparentnost politiky. Politika pořád není srozumitelná pro lidi, od dob Pavla Béma vázne komunikace s malými radnicemi. Prahu čeká i spousta problémů s vlastní budoucností, demograficky stárne, vydává obrovské peníze za několik dopravních staveb a neinvestuje do sebe, do kvality života ve městě. Je tu i obrovské množství práce po osmi letech úřadování Pavla Béma. Už dnes spolupracuju na některých projektech s Institutem plánování a rozvoje, což je nástupce Útvaru rozvoje města.

Jste velkým příznivcem chobotnice Jana Kaplického, budete ji prosazovat?
Praha to pomohla zkazit, ale Praha sama tuto stavbu nemůže postavit. Pokud není zájem o tuto stavbu, tohle kulturní centrum, tak hlavní město na tuhle stavbu samo nemá sílu.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek