metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Kníže ubránil baštu pravice. Volby v Praze vyhrála TOP 09. Babiš je druhý

  15:56aktualizováno  20:11
V Praze vyhrála předčasné volby do Poslanecké sněmovny TOP 09 s 23,03 procenta hlasů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011, hlasovalo pro něj 16,46 procenta pražských voličů. Třetí pozici obsadila ČSSD, volilo ji 14,09 procenta lidí. Čtvrté místo patří ODS, získala 11,99 procenta hlasů. Pátí komunisté mají 8,52 procenta, šestá Strana zelených 6,45 procenta a sedmá KDU-ČSL dostala 5,46 procenta hlasů. Ve všech ostatních krajích s výjimkou metropole zvítězili sociální demokraté nebo hnutí ANO.
Předseda Karel Schwarzenberg

Předseda Karel Schwarzenberg | foto: ČTK

Ostatní strany kandidující v Praze nepřekročily pětiprocentní hranici. Svobodní obdrželi 3,73 procenta hlasů, Česká pirátská strana 3,63 procenta a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury má 3,19 procenta hlasů. Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) se v Praze nedostala přes jedno procento. V Praze byla tradičně nejsilnější volební účast ze všech regionů. Svůj hlas přišlo odevzdat 64,14 procenta voličů, ve sněmovních volbách v květnu 2010 to bylo 67,99 procenta.

Výsledky voleb v Praze podrobně na iDNES.cz

Výsledky voleb I Zdroj: iDNES.cz

Střední Čechy patří hnutí ANO

  • Ve Středočeském kraji ve volbách zvítězilo hnutí ANO s 20,08 procenta hlasů.
  • Druzí jsou sociální demokraté s 18,45 procenta a třetí TOP 09 volilo 14,63 procenta lidí.
  • V těsném závěsu za ní skončila KSČM, pro kterou hlasovalo 14,42 procenta voličů.
  • ODS, vítěz posledních sněmovních voleb v kraji, získala 8,85 procenta, tedy výrazně méně než před třemi lety.

Hlavní město je jedním z pěti krajů, kde nezvítězila ČSSD. Sociální demokracie vedle Prahy letošní sněmovní volby nevyhrála ještě ve Středočeském, Libereckém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji, v těchto regionech skončila druhá za hnutím ANO 2011. V metropoli kandidovali politici, kteří v letošních sněmovních volbách získali nejvíc preferenčních hlasů. Předseda a lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg jich dostal od svých voličů zhruba 37 800, celorepubliková i pražská lídryně ODS Miroslava Němcová obdržela přibližně 26 800 preferenčních hlasů. V přepočtu na procenta ale Němcová nad Schwarzenbergem zvítězila.

TOP 09 letos zopakovala v Praze své vítězství z předchozích sněmovních voleb, kdy získala 27,27 procenta hlasů. Minule druhá ODS naproti tomu letos v metropoli zaznamenala svůj nejhorší procentní výsledek od vzniku České republiky, minule jí voliči dali 24,79 procenta hlasů. Za TOP 09 a ODS skončila v Praze v minulých sněmovních volbách třetí sociální demokracie s 15,17 procenta hlasů. Čtvrtou pozici měly Věci veřejné, pro stranu hlasovalo 10,31 procenta lidí. Pátí komunisté dostali 6,53 procenta hlasů. Další kandidující strany tehdy v metropoli pětiprocentní hranici nepřekročily, nejtěsněji se jí přiblížila Strana zelených se ziskem 4,78 procenta hlasů.

Exšéf poslanců ODS Marek Benda ve Sněmovně zůstane

Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda zůstane i nadále v Poslanecké sněmovně. Podařilo se mu získat dostatek preferenčních hlasů. Politik, který figuroval na desátém místě pražské kandidátky občanských demokratů, se probojoval až na čtvrtou pozici. Ta jako poslední zajistila v Praze ODS místo ve Sněmovně. Benda získal přes 5300 přednostních hlasů. Čtyřiačtyřicetiletý právník zasedá v dolní komoře Parlamentu přes 20 let.

Benda pár dní před volbami rozjel "kroužkovací" kampaň, podporu mu vyjádřil například šéf senátorů a člen grémia ODS Jaroslav Kubera. V podstatě se mu povedl podobný úspěch jako v posledních sněmovních volbách v roce 2010, kdy kandidoval až ze 17. místa. Preferenční hlasy tehdy Bendu vynesly až na šesté místo, které mu zaručilo místo v Poslanecké sněmovně.

Autoři: Metro.cz, ČTK

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek