Při letošních volbách se potvrdilo, že TOP 09 přebírá pravicovou vládu nad metropolí. Zatímco občanští demokraté, kteří Prahu dlouho považovali za svou nedobytnou baštu, získali letos pouze čtyři mandáty oproti minulým osmi, TOP 09 své pozice téměř udržela a ztratila pouze jedno poslanecké křeslo.
"Praha je nejsilnější, máme zde vynikajícího primátora, máme magistrát, který se snaží dávat město do pořádku. A musím říci, že Pražanům opravdu za jejich podporu děkuji," řekl Karel Schwarzenberg, celostátní a pražský lídr TOP 09.
Kdo dřív volil ODS, teď dal přednost Babišovi
Na úkor ODS tak získalo hlasy především překvapení voleb, hnutí ANO 2011, za které získal mandát například bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda ale výsledek pražské ODS považuje za dobrý. Za úspěch by prý považoval zisk 15 procent hlasů, jakýkoli dvouciferný zisk je ale podle něj dobrý také a může být základem pro "restart mašiny".
Mnoho Pražanů si také přálo, aby se do Sněmovny vrátila Strana zelených, dali jí více než šest procent hlasů. Strana ale v celorepublikových výsledcích neuspěla a žádný poslanecký mandát proto nezískala. Naopak Okamurovo hnutí získalo mandát pro pražského lídra Milana Šarapatku jen díky celorepublikovému výsledku nad pět procent. "Velký úspěch to nebyl. Dalo se to předpokládat s ohledem na pozice takzvaných kamenných stran jako TOP 09 nebo ODS. Přesto zisk jednoho mandátu je úspěchem a budeme se snažit, aby to příště bylo lepší," řekl Šarapatka.
Kandidáti KDU-ČSL Pražany oslovili
Do Sněmovny voliči svými hlasy poslali například bývalého šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana. "Výsledek voleb v Praze je podle mého názoru velkým úspěchem KDU-ČSL, protože Praha není baštou křesťanské demokracie. Minimálně to je průlom," řekl Herman.
Stejný počet mandátů si v hlavním městě zachovala ČSSD. "Očekával jsem, že přeci jenom v Praze bychom se mohli vyhoupnout nad ty výsledky, které byly naposledy," uvedl lídr pražských sociálních demokratů Jaroslav Zavadil.
Zemanovci a Hlavu vzhůru utrpěli těžkou porážku
Komunisté v Praze opět získali dva mandáty, počtem hlasů ale posílili. Větší podporu si pražská lídryně Marta Semelová vysvětluje tím, že voliči ocenili práci komunistických poslanců a hlasovali také na protest proti "korupci v nejvyšších patrech politiky a proti předraženým zakázkám".
Ve volbách v metropoli zcela neuspěli zemanovci a Hlavu vzhůru. Jednička na kandidátce zemanovců ministr dopravy Zdeněk Žák řekl, že ho slabý výsledek mrzí. "Když se jde do voleb, jde se tam s cílem vyhrát. Takže to je jediné měřítko úspěchu nebo neúspěchu," uvedl. Lídr hnutí Hlavu vzhůru starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík výsledek voleb označil za "jasný ústup z pozic tradičních pravicových stran".
Bendovi nezlomilo vaz ani švindování na právech v Plzni
Pro minulé sněmovní volby bylo charakteristické především kroužkování, kdy se poslanci často stali kandidáti navrhovaní až na jindy nevolitelných místech. Letos byli voliči více disciplinovaní a 'vykroužkovali' pouze tři poslance.
Do Sněmovny se tak překvapivě opět dostal Marek Benda, kterého sněm pražské ODS odsunul až na desáté místo. Benda již tehdy avizoval, že věří, že ho voliči opět podrží. Nemýlil se. V sociální demokracii se na druhé místo z původního dvanáctého dostal lékař Koskuba. Posledním, kdo se dostal více dopředu je komunistický poslanec Jiří Dolejš, který přeskočil ze druhého místa Martu Semelovou.