Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny překročilo sedm politických uskupení. ČSSD získala pravděpodobně 50 poslanců, ANO 2011 má 47 mandátů, KSČM 33. TOP 09 dostala 26 poslanců, ODS 16. KDU-ČSL a Úsvit mají po 14 poslancích. Výsledek podle politologů ukázal, že občané ztrácejí důvěru v zavedené politické strany.
Výsledky voleb podrobně na iDNES.cz
Sociální demokracie, která navzdory vítězství výrazně zaostala za očekávanou až třetinou hlasů, považuje výsledky za zklamání. Někteří členové vedení očekávali, že předseda Bohuslav Sobotka v případě jasného neúspěchu odstoupí. To ale lídr nejsilnější strany odmítl s tím, že nechce zopakovat chybu po minulých volbách, kdy rezignace tehdejšího šéfa Jiřího Paroubka údajně napomohla do volebních křesel politickým protivníkům.
Vznikne koalice ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL?
ČSSD je nyní připravena jednat se všemi politickými subjekty, koaliční spolupráci zatím vyloučila pouze s ODS a TOP 09. Reálnou tříčlennou většinovou koalici by mohly vytvořit ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. Podle dosavadních výsledků hlasování by měly ve Sněmovně dohromady kolem 111 hlasů. Další tříčlennou koalici by mohli sestavit sociální demokraté a lidovci ještě s komunisty. KDU-ČSL ale jakékoli vládní propojení s KSČM před volbami opakovaně vyloučila. Babiš odmítl podporu ČSSD, TOP 09 i ODS nebo spojení s komunisty. Účast na vládě vyloučil také šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
ODS, která zaznamenala historicky nejnižší volební výsledek, v Parlamentu nebude mít svého úřadující předsedu a lídra jihočeské kandidátky Martina Kubu, kterého preferenčními hlasy předstihl stranický kolega Jan Zahradník. "Voliči nám teď vzkazují, že máme jít na střídačku, naštěstí nás pravděpodobně nechali postoupit do Poslanecké sněmovny," řekla místopředsedkyně Miroslava Němcová.
Zemanovci a Bobošíková jsou bez křesel
Ve volbách neuspěly dvě takzvané prezidentské strany, tedy Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) a blok Hlavu vzhůru. Neúspěch SPOZ podle Sobotky zřejmě oslabí vliv prezidenta Miloše Zemana, který byl s tímto projektem nepřímo spojený.
Podle politologů letošní předčasné volby nebyly na rozdíl od minulosti duelem levice a pravice. Voliči podle nich ukázali, že přestávají věřit zavedeným stranám, a netransparentnost nových volebních subjektů jim zřejmě nevadila.